تأثیرات اسباب بازی های نقش آفرین بر کودکان

آیا تا به حال به نقش و تاثیر اسباب بازی ها به ویژه انواع نقش آفرین آن در پرورش استعدادهای کودکتان فکر کرده اید؟ بازی قسمت بزرگی از زندگی کودکان را تشکیل می دهد و نه تنها بر رشد خلاقیت و هوش فرزندانمان تاثیر مستقیم می گذارد بلکه به راحتی می تواند مشخص کننده استعداد ذاتی کودک نیز بوده و شاید در آینده شغلی وی نیز تأثیرگذار باشد.

کودک در همان ابتدای تولد در دوران نوزادی خود از طریق بازی شروع به کشف هویت خود می کند. جالب است بدانید در اوایل رشد، ذهن کودک فقط با نگاه کردن به محیط اطراف و در نظر گرفتن آن محیط مدام در حال گسترش است.
منظور از اسباب بازی های نقش آفرین اسباب بازی هایی است که در آن کودک می تواند شخصیت یا شغلی را تقلید کند. استفاده از اسباب بازی های نقش آفرین به میزان زیادی حس مسئولیت پذیری را در کودک تقویت کرده و او را برای ورود به اجتماع آماده تر می سازد.

 

انواع بازی های نقش آفرین کودکانه شامل چه مواردی است؟

 

بازی کودک با اسباب بازی های گوناگون و همسالانش نقش مؤثری در پرورش ذهن و قدرت خلاقیت کودک دارد و سبب کسب تجارب زیادی برای او می شود.

بر اساس پژوهش های متخصصان حوزه کودک، اسباب بازی های نقش آفرین تاثیر غیر قابل انکاری در رشد و تکامل ذهنی و روحی کودک داشته و در انتخاب مسیر درست زندگی به وی کمک می کنند. پس چه بهتر است به هنگام خرید اسباب بازی برای کودکان، نقش تربیتی آن ها را نیز در نظر گرفته و انتخاب اصولی و صحیح از آنها داشته باشیم.

از آنجایی که نمی توان نقش اسباب بازی ها در تربیت کودک را نادیده گرفت، کارشناسان حوزه تربیت کودک، والدین را ترغیب به استفاده از اسباب بازی های نقش آفرین برای کودکان می کنند.

تصور کنید کودک با استفاده از ابزار و تجهیزات مهندسی، خود را در قالب یک مهندس تصور کرده و به دنبال راهکارهای مناسب برای تعمیرات در بازی کودکانه خود می گردد.

مسلماً تلاش او در این بازی بر رشد ذهن و خلاقیت او تاثیر گذار خواهد بود. البته به هنگام خرید این اسباب بازی ها باید حتماً علاقه کودک را نیز در نظر گرفت چه بسا چنانچه شما به اجبار برای کودک اسباب بازی تهیه کنید او به دلیل نداشتن علاقه، توجهی به آن نکرده و در بازی های خود از آن استفاده نمیکند.

انواع مختلف اسباب بازی های نقش آفرین عبارتند از:

• اسباب بازی های در دسته مشاغل مختلف
• اسباب بازی های گروه فانتزی در قالب تن پوش های شخصیت کارتونی
• و در نهایت اسباب بازی های واقعی

 

1. اسباب بازی های مشاغل

 

همان‌طور که از اسمش پیداست مشاغل مختلف را به کودک معرفی می کند و می تواند روشی مؤثر برای تقویت قوه تخیل و حتی انتخاب شغل آینده کودک باشد. از این شکل اسباب بازی ها می توان به مشاغلی همچون دکتر، مهندس، آتش‌نشان، پلیس و غیره اشاره نمود.

2. اسباب بازی های گروه فانتزی

 

در این اسباب بازی ها از قهرمان های کارتونی بیشتر استفاده می شود. به عنوان مثال شخصیت بتمن، دایناسورها، سوپرمن، شاهزاده ها و غیره. کودک با پوشیدن لباس های این شخصیت ها خود را در قالب آن ها تصور می کند که می تواند راهکاری مناسب در تشخیص خوب یا بد مسائل زندگیشان باشد.

3. اسباب بازی های واقعی

 

این قبیل اسباب بازی ها مهارت های زندگی را به شکل واقعی به کودک می آموزد و علاوه بر ایجاد سرگرمی برای کودک در یادگیری او بسیار مؤثر است. از این دست اسباب بازی ها می توان به لگوها و بازی های ساخت و ساز اشاره کرد.

 

فواید استفاده از اسباب بازی های نقش آفرین بر کودکان

شاید بپرسید استفاده از اسباب بازی های نقش آفرین چه فوایدی برای کودک دارد؟ در زیر تعدادی از فواید آن ها را برایتان بازگو خواهیم کرد:

• تقویت مهارت های ذهنی، خلاقیت و قوه تخیل کودک

بر اساس پژوهش های کارشناسان حوزه رشد و تربیت کودک، گفته می شود اسباب بازی ها نقش مؤثری در رشد خلاقیت و هوش کودک دارد. افزایش خلاقیت و بالتبع قوه تخیل در کودک می تواند او را برای زندگی آینده آماده کند. کودک با استفاده از یادگیری مهارت های زندگی از طریق بازی با اسباب بازی های نقش آفرین برنامه‌ریزی برای زندگی آینده خود و داشتن هدف را درک کرده و حتی آن را در بازی های کودکانه خود به کار می برد.

• گسترش مهارت های اجتماعی

در بازی های نقش آفرین، کودک خود را جای فرد مورد نظر قرار می دهد و با خلق شخصیت و قوه تخیل خود سعی می کند تا با فرد مد نظر همدلی کند و کارهای آن شخصیت را الگوبرداری کرده و در بازی انجام دهد. در این شکل از بازی، کودک با احساسات درون خود ارتباط برقرار کرده و کنترل رفتارهای خود را به دست می گیرد. مهمترین نکته در این قبیل بازی ها کنترل استرس در کودک است. کودک خود را بر اساس شخصیت داستان در اجتماعی تصور می کند که باید بتواند با اهالی آن اجتماع ارتباط برقرار کند. رشد عاطفی در این بازی ها نیز بسیار به چشم می خورد.

• گسترش مهارت های گفتاری و کلامی

یکی از عوامل مهم در برقراری ارتباط کودک با دیگران از طریق کلام و گفتار است. استفاده از کلمات در برقراری ارتباط کودک با دیگران سبب افزایش اعتماد به نفس کودک شده و با استفاده از بازی با اسباب بازی های نقش آفرین او یاد می گیرد برای برقراری ارتباط با دیگران خوب گوش کند و با استفاده از صحبت کردن منظور اصلی خود را به دیگران انتقال دهد؛ بنابراین بازی نقش مهمی در یادگیری کلامی و حتی نوشتاری کودک در آینده خواهد داشت.

• گسترش مهارت های حرکتی در کودک

همان طور که می دانید که بازی در کودک سبب تقویت مهارت های حرکتی و جسمی او می شود. مهارت های حرکتی موجب بازخوردهای حرکتی در محیط، کنترل بر محیط، افزایش شناخت از محیط و تاثیرگذاری بر محیط می شوند. همچنین اعتقاد بر این است که با رشد مراحل مختلف حسی-حرکتی، کودک برای مراحل بعدی رشد آماده می شود.

 

کلام آخر

 

با توجه به اینکه پرورش و رشد اخلاقی کودک بر اساس دریافت اطلاعات او از محیط زندگی‌اش شکل می گیرد بنابراین اسباب بازی های نقش آفرین می توانند تأثیر فراوانی در نحوه شکل‌گیری شخصیت کودک در آینده داشته باشند. کودک از طریق بازی های انفرادی و تنها با استفاده از این قبیل اسباب بازی ها به تقویت اعتماد به نفس خود برای ورود به جامعه در آینده می پردازد.

پس کودکی که نقش پلیس یا راننده و حتی آشپز را برای بازی خود انتخاب می کند علاوه بر صرف انرژی در بازی که سبب رشد جسمی او می شود، قوه تخیل او نیز برای دریافت مهارت های مختلف برای نقش خود در بازی به کار می افتد و به این ترتیب کودک در مهارت های حل مسئله برای رفع مشکلات خود در اجتماع آماده می شود.

هم اکنون انواع مختلف از اسباب بازی ها از جمله نوع نقش آفرین آن در فروشگاه کیدز 24 عرضه می شوند.

اشتراک گذاری:

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
    Verification: 21c1a9e26c75b00f