جزییات طرح ارتقای تغذیه کودکان زیر پنج سال در کشور

جزییات طرح ارتقای تغذیه کودکان زیر پنج سال در کشور کیدز24
Author picture

کیدز 24

فهرست مطالب

جزییات طرح ارتقای تغذیه کودکان زیر پنج سال در کشور

معاون بهداشت وزارت بهداشت از آغاز طرح ارتقای تغذیه کودکان زیر پنج سال کشور و پوشش ۱۲۳ هزار و ۵۷۸ کودک زیر پنج سال در دهک اول تا پنج در راستای این طرح در کشور، خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وبدا، دکتر حسین فرشیدی در نشست خبری با موضوع بهبود تغذیه کودکان، با تاکید بر اینکه “تغذیه و فعالیت فیزیکی”، دو عامل بسیار مهم در بروز یا کنترل بیماری های غیرواگیر محسوب می شوند، گفت: فرهنگ تغذیه ای نادرست و ناسالم باید اصلاح شود، مثلا، استفاده بی رویه از نمکدان سرسفره ها، یا استفاده از روغن فراوان برای خوشمزه تر شدن غذاها. زیرا بسیاری از عادات تغذیه ای از کودکی و در محیط خانواده در فرد نهادینه شده و نسبت به آنها آگاهی نداریم.

وی افزود: دو گروه برای اصلاح این فرهنگ غذایی اهمیت ویژه دارند، یکی مادران و دیگری دانش آموزان خصوصا دانش آموزان دبستانی.دکتر فرشیدی گفت: تقریبا تمام نوشیدنی ها قندشان بالاتر از حد استاندارد است، اگر یک قوطی نوشابه میل می کنیم، پس باید چهار مرتبه هم دور زمین فوتبال بدویم!وی با اشاره به امضای تفاهم نامه با وزارت آموزش و پرورش، ادامه داد: در این تفاهم نامه بر مبحث اصلاح فرهنگ تغذیه به منظور پیشگیری از بیماری های غیرواگیر، تاکید شده است.

دکتر فرشیدی از آغاز طرح ارتقای تغذیه کودکان زیر پنج سال در کشور خبر داد و گفت: در این طرح، ۱۲۳ هزار و ۵۷۸ کودک زیر پنج سال در دهک اول تا پنج پوشش داده شده اند.وی با تاکید بر لزوم ” پایش” مداوم این طرح، افزود: چنانچه اثربخشی این طرح در ارتقای تغذیه کودکان زیر پنج سال ثابت شود، می توانیم با سازمان برنامه و بودجه درمیان بگذاریم تا بودجه بیشتری را اختصاص دهند.

جزییات طرح ارتقای تغذیه کودکان زیر پنج سال در کشور آواکیدز دانلود اپلیکیشن تخصصی سلامت و تغذیه کودکان آوا کیدز

به گفته معاون وزارت بهداشت، امسال ۱.۵ همت برای طرح «ارتقای وضعیت تغذیه کودکان زیر پنج سال» در نظر گرفته شد. در این برنامه کودکان پنج دهک نخست جامعه که نیاز به حمایت داشتند توسط کارشناسان تغذیه شناسایی شدند و اسامی آنها که شامل ۱۲۳ هزار و ۵۷۸ نفر بودند به وزارت رفاه داده شد؛ کارت مخصوص (کالابرگ الکترونیک) این افراد ماهی یک میلیون تومان شارژ می ‌شود و می ‌توانند اقلام غذایی درنظر گرفته شده را تهیه کنند تا مشکلات تغذیه ای کودکان برطرف شود. تعداد ۱۸ هزار نفر هم در دهک ۶ و ۷ درنظر گرفته شدند که کارت آنها ماهانه ۶۰۰ هزارتومان شارژ می‌ شود. در واقع به طور متوسط، سازمان برنامه و ‌بودجه ماهانه ۱۲۲ میلیارد تومان برای این کار هزینه می‌ کند.

وی ادامه داد: اجرای این طرح، برای ارتقای تغذیه کودکان به منظور افزایش یادگیری، پیشگیری از سوء تغذیه و ابتلا به بیماری‌ ها اجرا می‌ شود و در عین حال توزیع شیر رایگان مدارس نیز در دستور کار قرار دارد.دکتر فرشیدی تاکید کرد: دولت مردمی ۳۸۰۰ میلیارد تومان برای توزیع شیر رایگان در مدارس تخصیص داده است و اکنون در بسیاری از مدارس ابتدایی دو مرتبه در هفته شیر رایگان توزیع می‌ شود تا فرهنگ استفاده از لبنیات در کشور نهادینه شود.معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه در ۱۶ استان، شیر در مدارس ابتدایی توزیع می‌ شود، افزود: سعی داریم شیر تازه و سالم در اختیار دانش ‌آموزان قرار گیرد و بر اساس اولویت برنامه ‌های دولت، سال آینده نیز تداوم خواهد داشت.اجرای برنامه “نان سالم” در چند استان کشور
وی با اشاره به اجرای برنامه “نان سالم” در چند استان کشور، گفت: سعی داریم سبوس را در نان ها افزایش دهیم. علاوه بر این، افزودن برخی ریزمغذی ها از جمله ویتامین دی و آهن نیز در دستور کار قرار دارد.اجرای طرح سلامت خانواده در ۱۸۲ شهر
معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه طرح سلامت خانواده اکنون در ۱۸۲ شهر اجرا می ‌شود، ادامه داد: حدود ۲۰ میلیون نفر از اول دی به طرح سلامت خانواده می ‌پیوندد و از اردیبهشت سال آینده نیز سراسری خواهد شد.مردم برای سنجش فشارخون بالا و دیابت خود به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند

دکتر فرشیدی، عوامل پرخطر از جمله دیابت، پرفشاری خون و تشکیل پرونده سلامت، را از اهداف اجرای طرح سلامت خانواده بیان کرد و گفت: پویش ملی سلامت با عنوان کنترل دیابت و پرفشاری خون نیز در حال اجراست و از مردم می‌ خواهیم به پایگاه‌ های سلامت مراجعه کرده و در این پویش مشارکت کنند.وی تصریح کرد: هر فردی که بیمار می شود، نه تنها خود و خانواده اش، بلکه تمام افراد جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد، زیرا بار اقتصادی ناشی از درمان وی، بر کل جامعه تاثیرگذار است.ارسال پیامک برای پویش ملی سلامت
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: زیرساخت های این پویش درحال آماده سازی است، اطلاع رسانی ها از طریق پیامک خواهد بود.
همچنین وبسایتی راه اندازی می شود که افراد می توانند به صورت خوداظهاری اطلاعات خود را وارد کنند. افرادی که در این طرح شناسایی می شوند به درمان و کنترل بیماری می رسند.

جزییات طرح ارتقای تغذیه کودکان زیر پنج سال در کشور به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت

اپلیکیشن آوا کیدز:

اپلیکیشن “آوا کیدز” به عنوان یک راهکار هوشمند و جامع برای تغذیه، آموزش، و مراقبت از کودکان معرفی می‌شود. این اپلیکیشن با توجه به سن، بیماری‌ها، و شرایط خاص هر کودک، برنامه غذایی شخصی‌سازی کرده و به والدین کمک می‌کند تا بهترین تغذیه را برای رشد و توسعه سالم فرزندان خود انتخاب کنند. از طریق مقالات، لالایی‌ها و پادکست‌های منحصر به فرد این اپلیکیشن، والدین قادر به یادگیری دقیق‌تر درباره بهترین روش‌ها و نکات برای پرورش فرزندان خود خواهند بود.

 

“آوا کیدز” با ارائه خدماتی هوشمند و شخصی‌سازی شده، به والدین اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی در زمینه تغذیه و پرورش کودکان فراهم می‌کند. این اپلیکیشن به والدین این امکان را می‌دهد که با دسترسی به محتواهای آموزشی و تفریحی، تجربه‌ی یک محیط یادگیری چند بعدی را تجربه کنند. “اوا کیدز” نه تنها یک راهنمای قدرتمند در حوزه تغذیه کودکان است بلکه یک همراه هوشمند برای والدین در سفر پررنگ و چالش‌انگیز پرورش فرزندانشان نیز محسوب می‌شود.

توضیحات دکتر بهزاد مقدم، متخصص تغذیه کودکان در خصوص اپلیکیشن آواکیدز

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری:

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
    Verification: 21c1a9e26c75b00f