Author picture

کیدز 24

فهرست مطالب

اختلالات خواب  در کودکان

خواب یکی از رایج ترین موضوعاتی است که در هنگام ملاقات با کودک ،باید خوب مورد بررسی قرار گیرد. برای پزشکان مراقبت های اولیه مهم است که با الگوهای خواب طبیعی دوران کودکی و اختلالات خواب رایج آشنا باشند . اختلالات خواب در کودکان

مطالعات اپیدمیولوژیک نشان می دهد که تا 50٪ از کودکان مشکل خواب را تجربه می کنند . شناسایی زودهنگام مشکلات خواب ممکن است از پیامدهای منفی مانند خواب آلودگی در طول روز، تحریک پذیری، مشکلات رفتاری، مشکلات یادگیری، تصادف با وسایل نقلیه موتوری در نوجوانان و عملکرد ضعیف تحصیلی جلوگیری کند. ختلالات خواب در کودکان ا

خواب فرصتی برای بدن برای حفظ انرژی، بازگرداندن فرآیندهای طبیعی خود، ارتقای رشد فیزیکی و حمایت از رشد ذهنی است. شناخته شده ترین پیامد خواب ناکافی، خواب آلودگی در طول روز است.

انواع مشکلات خواب در کودکان چیست ؟  اختلالات خواب در کودکان 

آپنه خواب (وقفه تنفسی در خواب )

پاراسومنیا (خواب پریشی )

بی خوابی رفتاری

اختلال فاز خواب تاخیری

آپنه انسدادی خواب در 1 تا 5 درصد کودکان رخ می دهد (وقفهٔ تنفسی درخواب یا قطع تنفس در خواب یا آپنه خواب ، یک اختلال است که باعث توقف تنفس برای مدت کوتاهی در طول خواب می‌شود. بارزترین نشانه ی بیماری آپنه خواب خروپف است و در صورت عدم درمان بموقع ، عواقب و صدمات جبران ناپزیری دارد )

با انسداد راه هوایی فوقانی، علیرغم تلاش تنفسی، مشخص می شود که الگوهای خواب طبیعی و تهویه را مختل می کند؛  می تواند با چاقی، بافت نرم بیش از حد در راه هوایی فوقانی، کاهش اندازه لومن راه هوایی فوقانی، یا نارسایی عضلات گشادکننده حلق همراه باشد. با این حال، در کودکان، انسداد در درجه اول به دلیل بزرگ شدن لوزه ها و و آدنویید ها است .( آدنوئید که به اصطلاح عامیانه با نام لوزه سوم شناخته می‌شود، بافت‌هایی لنفاوی هستند که در بالای گلو و پشت بینی قرار دارند ودر  حفظ تعادل مایعات  بدن نقش مهمی دارند و در مبارزه با عفونت‌ها به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند)

سومنوگرافی( تست خواب ) برای تشخیص این بیماری مورد نیاز است زیرا ممکن است تنها از طریق شرح حال و معاینه فیزیکی قابل تشخیص نباشد ؛

آدنوتونسیلکتومی (لوزه براری ) درمان اولیه برای اکثر کودکان مبتلا به آپنه انسدادی خواب است.

اختلالات خواب در کودکان کیدز 24
اختلالات خواب در کودکان کیدز 24

شروع معمولاً بین دو تا هشت سالگی اتفاق می‌افتد، همزمان با اوج رشد لوزه‌ها، اما این وضعیت می‌تواند در هر سنی ظاهر شود

شیوع کلی در کودکان تا 5 درصد است.  در میان مردان و زنان به طور مساوی رخ می دهد، اما در اقلیت های قومی شایع تر است.

شیوع خروپف معمولی در کودکان به 27 درصد می رسد

سایر علائم رایج عبارتند از:

تنفس متناقض مرتبط با خواب، دیافورز یا شب ادراری شبانه، سردرد صبحگاهی، و خواب آلودگی بیش از حد در روز. با این حال، کودکان کمتر از

بزرگسالان با خواب آلودگی در طول روز مواجه می شوند. خواب‌آلودگی در کودکان بیشتر به صورت خلق افسرده، تمرکز ضعیف، کاهش توجه یا مسائل رفتاری ظاهرمی‌شود .

وزن و شاخص توده بدنی معمولاً در کودکان مبتلا  با این حال، بروزآپنه مرتبط به چاقی به طور پیوسته در حال افزایش است.

یافته‌های معاینه فیزیکی می‌تواند شامل بزرگ شدن لوزه‌ها، میکروگناتیا (میکروگناتیاشرایطی است که در آن فک پایین دارای اندازه کمتری است. این علامت انواع شرایط جمجمه و صورت است. میکروگناتی که گاهی هیپوپلازی فک نامیده می شود ، ممکن است در تغذیه و تنفس کودک شما اختلال ایجاد کند. میکروگناتی در نوزادان شایع است و اغلب می تواند خود را با رشد کودک اصلاح کند.) پکتوس کاواتوم  باشد . با این حال، درجه بندی ذهنی اندازه لوزه ها در کودکان همیشه با یافته های عینی مرتبط  نیست

(پکتوس اکس کاواتوم، فرورفتگی قفسه سینه یا قفسه سینه قیفی شکل نام عارضه‌ای پزشکی است که در آن استخوان جناغ قفسه سینه به داخل قفسه سینه بیمار فرو می‌رود. در موارد شدید این بیماری، فرورفتگی قفسه سینه باعث می‌شود که مرکز قفسه سینه به سمت داخل بدن فرو می‌رود و شبیه به یک قیف عمیق به نظر می‌رسد.)

پاراسومنیا  یا خواب پریشی چیست ؟  اختلالات خواب در کودکان 

خواب پریشی در دوران کودکی شایع است. راه رفتن در خواب، صحبت کردن در خواب، برانگیختگی های گیج کننده و ترس از خواب معمولاً درنیمه اول شب

رخ می دهد، در حالی که کابوس ها در نیمه دوم شب شایع تر هستند. تنها 4 درصد از پاراسومنیاها در دوران نوجوانی باقی می مانند. بدین ترتیب، بهترین مدیریت، اطمینان خاطر والدین و اقدامات ایمنی مناسب است.

اختلالات خواب در کودکان کیدز 24
اختلالات خواب در کودکان کیدز 24

بی خوابی رفتاری چیست ؟    اختلالات خواب در کودکان 

بی خوابی رفتاری دوران کودکی رایج است و با ناتوانی آموخته شده در به خواب رفتن ویا به خواب ماندن مشخص می شود. برای درمان میتوان از شیوه های بهداشت خواب استفاده کرد . مثل استفاده از رئتین مناسب قبل خواب .

دارو های خواب آور یا آرام بخش نقشی  در درمان بی خوابی رفتاری دوران کودکی ندارند .

اگر کودکی مشکوک به سندرم پای بیقرار باشد ، درمان شانل اقداماتی  برای کمبود آهن و اجتناب از محرک ها می باشد .

 اختلال فاز خواب تاخیری چیست ؟      اختلالات خواب در کودکان 

در نوجوانی شایع‌تر است و به عنوان مشکل در به خواب رفتن و بیدار شدن  ظاهر می‌شود. درمان شامل : بهداشت خواب خوب و برنامه خواب و بیداری ثابت، استفاده از  ملاتونین شبانه ویا درمان با نور روشن صبح در صورت نیاز است.

تشخیص اختلالات خواب قابل توجه از تغییرات طبیعی مرتبط با سن می تواند چالش برانگیز باشد و در نهایت می تواند درمان را به تاخیر بیندازد .

خواب در چند سال اول زندگی به طور قابل توجهی تغییر می کند و به موازات بلوغ و رشد فیزیکی است.

الگوی خواب نوزادان :

نوزادان به بیشترین زمان خواب نیاز دارند و الگوی خواب و بیداری تکه تکه دارند.

با شروع پنج ماهگی، نوزادان این توانایی را دارند که مدت طولانی تری بخوابند.

در سن شش ماهگی، کودکان می‌توانند بدون تغذیه شبانه تغذیه کنند، اما تغییرات قابل توجهی وجود دارد.  علاوه بر این، نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌کنند، بیدار شدن‌های مکرر، دوره‌های خواب کوتاه‌ تردارند .

با گذشت زمان، چرت زدن در روز کاهش می یابد و خواب شبانه تثبیت می شود

تنوع زیاد در رفتار خواب در میان کودکان ممکن است به دلیل تفاوت های فرهنگی یا ژنتیکی باشد.

اگر کودک شما دچار اختلال خواب است میتوانید از متخصص روانپزشک و روانشناس ما  در مجموعه ی کیدز 24 مشاوره بگیرید .

نگارنده : سارا علیخواه کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی

 

 

 

 

 

 

 

 

اپلیکیشن آوا کیدز:

اپلیکیشن “آوا کیدز” به عنوان یک راهکار هوشمند و جامع برای تغذیه، آموزش، و مراقبت از کودکان معرفی می‌شود. این اپلیکیشن با توجه به سن، بیماری‌ها، و شرایط خاص هر کودک، برنامه غذایی شخصی‌سازی کرده و به والدین کمک می‌کند تا بهترین تغذیه را برای رشد و توسعه سالم فرزندان خود انتخاب کنند. از طریق مقالات، لالایی‌ها و پادکست‌های منحصر به فرد این اپلیکیشن، والدین قادر به یادگیری دقیق‌تر درباره بهترین روش‌ها و نکات برای پرورش فرزندان خود خواهند بود.

 

“آوا کیدز” با ارائه خدماتی هوشمند و شخصی‌سازی شده، به والدین اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی در زمینه تغذیه و پرورش کودکان فراهم می‌کند. این اپلیکیشن به والدین این امکان را می‌دهد که با دسترسی به محتواهای آموزشی و تفریحی، تجربه‌ی یک محیط یادگیری چند بعدی را تجربه کنند. “اوا کیدز” نه تنها یک راهنمای قدرتمند در حوزه تغذیه کودکان است بلکه یک همراه هوشمند برای والدین در سفر پررنگ و چالش‌انگیز پرورش فرزندانشان نیز محسوب می‌شود.

توضیحات دکتر بهزاد مقدم، متخصص تغذیه کودکان در خصوص اپلیکیشن آواکیدز

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری:

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
    Verification: 21c1a9e26c75b00f