آلرژی به بادام زمینی و آجیل

آلرژی به بادام زمینی و آجیل کیدز24
Author picture

کیدز 24

فهرست مطالب

آلرژی به بادام زمینی و آجیل درختی چیست؟

بادام زمینی یکی از رایج ترین غذاهای آلرژی زا است و اغلب به چیزهایی که انتظارش را ندارید راه پیدا می کند.

بادام زمینی در واقع یک آجیل واقعی نیست. از خانواده حبوبات میباشد(از خانواده نخود و عدس). اما پروتئین های موجود در بادام زمینی از نظر ساختار مشابه پروتئین های موجود در آجیل درختی است. به همین دلیل، افرادی که به بادام زمینی حساسیت دارند می توانند به آجیل های درختی مانند بادام،گردو، فندق، پسته، اسپند و بادام هندی نیز حساسیت داشته باشند.

گاهی اوقات افراد با گذشت زمان  برخی آلرژی های غذایی آنها مانند حساسیت به شیر، تخم مرغ، سویا و گندم بهبود می یابد، اما آلرژی به بادام زمینی و آجیل درختی در بسیاری از افراد مادام العمر است.

آلرژی به بادام زمینی و آجیل کیدز24

با آلرژی به آجیل درختی یا بادام زمینی چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که فردی به آجیل حساسیت دارد، سیستم ایمنی بدن که به طور معمول با عفونت ها مبارزه می کند، نسبت به پروتئین های موجود در آجیل بیش از حد واکنش نشان می دهد. اگر فرد مواد غذایی حاوی آجیل بخورد، بدن فکر می کند که این پروتئین ها مهاجمان مضری هستند و با تلاش بسیار برای مبارزه با مهاجم پاسخ می دهد و باعث واکنش آلرژیک میشود.

حتی مقدار کمی پروتئین بادام زمینی یا آجیل درختی می تواند واکنش نشان دهد. اما واکنش های آلرژیک ناشی از تنفس در ذرات کوچک آجیل یا بادام زمینی نادر است. به این دلیل که معمولاً غذا برای ایجاد واکنش باید خورده شود. بیشتر غذاهایی که بادام زمینی در آنها وجود دارد اجازه نمی دهد پروتئین کافی به هوا فرار کند تا واکنش ایجاد کند. و فقط بوی غذاهای حاوی بادام زمینی باعث بوی آن نمی شود زیرا عطر حاوی پروتئین نیست.

علائم و نشانه های آلرژی به آجیل چیست؟

وقتی فردی که به بادام زمینی یا آجیل درختی حساسیت دارد چیزی حاوی آجیل در آن باشد، بدن مواد شیمیایی مانند هیستامین آزاد می کند. .

این می تواند علائمی مانند:

• خس خس سینه

• مشکل در تنفس

• سرفه کردن

• عطسه کردن

• گرفتگی صدا

• سفتی گلو

• معده درد

• استفراغ

• اسهال

• خارش، آبریزش یا ورم چشم

• کندوها

• ورم

• افت فشار خون

• سرگیجه یا غش

• اضطراب یا احساس اتفاق بدی در حال رخ دادن است

آلرژی به بادام زمینی و آجیل کیدز24

همچنین بخوانید: آلرژی غذایی در کودکان

واکنش ها به غذاها، مانند بادام زمینی و آجیل درختی، می تواند متفاوت باشد. همه چیز به شخص بستگی دارد – و گاهی اوقات یک فرد می تواند در زمان های مختلف واکنش متفاوتی نشان دهد.

واکنش آلرژیک چگونه درمان می شود؟

آلرژی به آجیل گاهی اوقات می تواند باعث واکنش شدیدی به نام آنافیلاکسی شود . آنافیلاکسی ممکن است با برخی از علائم مشابه یک واکنش شروع شود، اما می تواند به سرعت وضعیت وخیم شود. ممکن است فرد دچار مشکل تنفسی یا بیهوشی شود. ممکن است بیش از یک قسمت از بدن درگیر باشد. اگر درمان نشود، آنافیلاکسی می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

اگر کودک شما به بادام زمینی یا آجیل درختی حساسیت دارد (یا هر نوع حساسیت غذایی جدی)، پزشک از او می‌خواهد در مواقع اضطراری یک تزریق خودکار اپی نفرین همراه داشته باشد.

تزریق خودکار اپی نفرین یک داروی نسخه ای است که در یک ظرف کوچک و با قابلیت حمل آسان عرضه می شود. استفاده از آن آسان است. پزشک به شما نشان می دهد که چگونه به کودکانی که به اندازه کافی بالغ هستند، نحوه تزریق آمپول  به خود را آموزش داد. اگر آنها اپی نفرین را حمل می کنند، باید در همان نزدیکی باشد، نه اینکه در کمد یا دفتر پرستار رها شود.

هر کجا که کودک شما باشد، مراقبان باید همیشه بدانند که اپی نفرین کجاست و به راحتی به آن دسترسی داشته باشند و بدانند که چگونه واکسن را انجام دهند. کارکنان مدرسه فرزند شما باید در مورد آلرژی بدانند و یک برنامه اقدام داشته باشند. داروهای کودک شما باید همیشه در دسترس باشد.

هر ثانیه در یک واکنش آلرژیک،حیاتی می باشد. اگر کودک شما شروع به علائم آلرژیک جدی مانند تورم دهان یا گلو یا مشکل در تنفس کرد، فوراً تزریق خودکار اپی نفرین را به او بدهید. همچنین اگر علائم شامل دو قسمت مختلف بدن مانند کهیر همراه با استفراغ است، فورا آن را مصرف کنید. سپس با 115 تماس بگیرید و فرزند خود را به اورژانس ببرید . فرزند شما باید تحت نظارت پزشکی باشد زیرا حتی اگر بدترین حالت به نظر نرسد، موج دوم علائم جدی ممکن است رخ دهد.

زندگی با آلرژی بادام زمینی یا آجیل درختی

اگر آزمایش پوستی آلرژی نشان داد که کودک شما به بادام زمینی یا آجیل درختی حساسیت دارد، متخصص آلرژی دستورالعمل هایی را در مورد آنچه که باید انجام شود ارائه خواهد کرد.

بهترین راه برای جلوگیری از واکنش، اجتناب از خوردن بادام زمینی و آجیل درختی است.همچنین به این معنی است که هرغذایی که ممکن است حاوی آجیل درختی یا بادام زمینی باشد را نخورید.

بهترین راه برای اطمینان از اینکه یک غذا بدون مغز است، خواندن برچسب غذا است . تولید کنندگان غذاها باید روی برچسب خود قید کنند که آیا این غذاها حاوی بادام زمینی هستند یا آجیل درختی. ابتدا لیست مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید.

پس از بررسی لیست مواد تشکیل دهنده، عباراتی مانند زیر را روی برچسب نگاه کنید:

• “ممکن است حاوی آجیل درختی باشد”

• “تولید شده بر روی تجهیزات مشترک با آجیل درختی یا بادام زمینی”

اگرچه ممکن است این غذاها از ترکیبات آجیل استفاده نکنند، اما این هشدارها به مردم اطلاع می‌دهند که ممکن است حاوی آجیل باشند. این می تواند از طریق “آلودگی متقاطع” اتفاق بیفتد، زمانی که آجیل وارد یک محصول غذایی می شود زیرا در مکانی ساخته شده یا سرو می شود که از آجیل در غذاهای دیگر استفاده می شود. زمانی که ممکن است آلودگی متقاطع اتفاقی رخ دهد، تولیدکنندگان ملزم نیستند بادام زمینی یا آجیل درختی را روی برچسب فهرست کنند، اما بسیاری از آنها این کار را انجام می دهند.

آلرژی به بادام زمینی و آجیل کیدز24

برخی از غذاهای پرخطر برای افرادی که به بادام زمینی یا آجیل درختی حساسیت دارند عبارتند از:

کوکی ها و محصولات پخته شده. حتی اگر محصولات پخته شده حاوی مواد آجیل نباشند، ممکن است از طریق آلودگی متقاطع با بادام زمینی یا آجیل درختی در تماس باشند. مگر اینکه دقیقاً بدانید که چه چیزی وارد یک غذا شده و کجا درست شده است، بهتر است از خرید کلوچه‌های فروشگاهی یا نانوایی و سایر محصولات پخته شده خودداری کنید.

آب نبات. آب نبات های ساخته شده توسط نانوایی های کوچک یا تولید کنندگان (یا آب نبات های خانگی) ممکن است حاوی آجیل به عنوان یک ماده پنهان باشند. ایمن ترین برنامه این است که فقط آب نبات های ساخته شده توسط تولید کنندگان بزرگی را بخورید که برچسب های آنها بی خطر هستند.

بستنی. متأسفانه، آلودگی متقاطع در بستنی فروشی ها به دلیل اسکوپ های مشترک رایج است. این امکان در فروشگاه های بستنی، کاستارد، آب یخ و ماست نیز وجود دارد، زیرا دستگاه های توزیع کننده و ظروف مشابه اغلب برای طعم های مختلف استفاده می شوند. در عوض، همان کاری را که برای آب نبات انجام می دهید انجام دهید: وان های بستنی را در سوپرمارکت بخرید و مطمئن شوید که توسط یک تولید کننده بزرگ ساخته شده اند و برچسب ها نشان می دهد که آنها بی خطر هستند.

غذاهای آسیایی، آفریقایی و غذاهای دیگر. غذاهای آفریقایی و آسیایی (مخصوصاً تایلندی، چینی و هندی) اغلب حاوی بادام زمینی یا آجیل درختی هستند. غذاهای مکزیکی و مدیترانه ای نیز ممکن است از آجیل استفاده کنند، بنابراین خطر آلودگی متقاطع با این غذاها زیاد است.

سس ها بسیاری از آشپزها از بادام زمینی یا کره بادام زمینی برای غلیظ کردن فلفل قرمز و سایر سس ها استفاده می کنند.

چه چیز دیگری باید بدانم؟

برای کمک به کاهش تماس با آلرژن‌های آجیل و احتمال واکنش در افرادی که به بادام زمینی یا آجیل درختی حساسیت دارند:

• اگر بادام زمینی و آجیل را در خانه خود نگهداری می کنید، مراقب آلودگی متقاطع باشید که ممکن است با ظروف آشپزی رخ دهد. به عنوان مثال، مطمئن شوید که چاقویی که برای تهیه ساندویچ کره بادام زمینی استفاده می کنید، در تهیه غذای کودک مبتلا به آلرژی به آجیل استفاده نشود و نان های آجیلی در توستر مشابه نان های دیگر برشته نشود.

• غذاهای پخته ای را که خودتان درست نکرده اید یا هر چیزی که لیست مواد اولیه نامعلومی دارد سرو نکنید.

• به همه کسانی که غذای کودکتان را سرو میکنند، از پرستار کودکتان گرفته تا کسانی که کودکتان مدتی را در روز را پیش آنها سر می کنند، درباره آلرژی بگویید. اگر مدیر یا صاحب رستوران از درخواست شما برای تهیه غذای بدون بادام زمینی یا آجیل ناراحت است، در آنجا غذا نخورید.

• ناهار مدرسه فرزندتان را در نظر بگیرید، همچنین تنقلات و خوراکی هایی را برای مهمانی ها، قرارهای بازی، خوابیدن، رویدادهای مدرسه و سایر گردش ها تهیه کنید.

• با سرپرست مهدکودک یا مدیر مدرسه صحبت کنید تا مطمئن شوید که برنامه اقدام اضطراری آلرژی غذایی ارائه شده توسط متخصص آلرژی شما به درستی رعایت شده است.

• اپی نفرین را همیشه در دسترس نگه دارید. ثانیه ها در طول یک دوره آنافیلاکسی به حساب می آیند.

کمی آمادگی و پیشگیری می تواند به اطمینان حاصل شود که آلرژی فرزند شما مانعی برای یک زندگی روزمره شاد و سالم نخواهد داشت.

در صورت نیاز به مشورت با متخصصین آلرژی و ایمونولوژی میتوانید از تیم مجموعه کیدز24 بهره مند شوید.

منبع: https://kidshealth.org/

اپلیکیشن آوا کیدز:

اپلیکیشن “آوا کیدز” به عنوان یک راهکار هوشمند و جامع برای تغذیه، آموزش، و مراقبت از کودکان معرفی می‌شود. این اپلیکیشن با توجه به سن، بیماری‌ها، و شرایط خاص هر کودک، برنامه غذایی شخصی‌سازی کرده و به والدین کمک می‌کند تا بهترین تغذیه را برای رشد و توسعه سالم فرزندان خود انتخاب کنند. از طریق مقالات، لالایی‌ها و پادکست‌های منحصر به فرد این اپلیکیشن، والدین قادر به یادگیری دقیق‌تر درباره بهترین روش‌ها و نکات برای پرورش فرزندان خود خواهند بود.

 

“آوا کیدز” با ارائه خدماتی هوشمند و شخصی‌سازی شده، به والدین اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی در زمینه تغذیه و پرورش کودکان فراهم می‌کند. این اپلیکیشن به والدین این امکان را می‌دهد که با دسترسی به محتواهای آموزشی و تفریحی، تجربه‌ی یک محیط یادگیری چند بعدی را تجربه کنند. “اوا کیدز” نه تنها یک راهنمای قدرتمند در حوزه تغذیه کودکان است بلکه یک همراه هوشمند برای والدین در سفر پررنگ و چالش‌انگیز پرورش فرزندانشان نیز محسوب می‌شود.

توضیحات دکتر بهزاد مقدم، متخصص تغذیه کودکان در خصوص اپلیکیشن آواکیدز

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری:

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
    Verification: 21c1a9e26c75b00f