روش هایی ساده برای افزایش خلاقیت وهوش نوزادان :قسمت دوم

[WPPV-TOTAL-VIEWS] مشاهده
روش هایی ساده برای افزایش خلاقیت وهوش نوزادان

تمرین های نوع ششمِ افزایش خلاقیت نوزاد:بازی کنید

 1-او را سوپرایز کنید

هر از گاهی ، با دمیدن آرام روی صورت ، بازوها یا شکم ، کودک خود را خوشحال کنید. از نفس های خود الگویی بسازید و واکنش او را ببینید و پیش بینی کنید.

2-بگرد و پیدا کن

چند ظرف پلاستیکی غذای خالی بگیرید و یکی از اسباب بازی های کوچک کودک خود را زیر آن پنهان کنید. ظروف را مرتب کنید و بگذارید جایزه را پیدا کند.

3-دالی موشه بازی کنید

کودک شما می آموزد که ممکن است اشیا ناپدید شوند و دوباره برگردند.

4-آن را بردارید

حتی اگر کودک شما مدام اسباب بازی ها را از روی صندلی  خود به زمین می اندازد ، آن را بردارید و دوباره به او بدهید. او در حال یادگیری و آزمایش قوانین جاذبه زمین است. چند قطعه کاغذ بسته بندی شده یا چند توپ تنیس به او بدهید ، یک سطل باز زیر صندلی او بگذارید و بگذارید آن راهدف بگیرد!

5-اجازه بدهید کودکتان با غذایش بازی کند

برای غذا دادن به کودک مکان های مختلفی را امتحان کنید. اگر با غذایش بازی میکند جلوی او را نگیرید.او در حال امتحان حواس پنچگانه اش است.

تمرین های نوع هفتم افزایش خلاقیت نوزاد:به او زبان و شمارش یاد بدهید

6-هر هفته را به یکی از حروف الفبا اختصاص دهید

به عنوان مثال ، کتابهایی را بخوانید که با الف شروع می شوند ، غذاهایی را بخورید که با الف شروع می شوند ، میوه ها را به شکل الف شکل برش دهید و کارهای خلاقانه دیگر.

7- همه چیز را بشمارید

اسباب بازی های او را بشمارید.قدم هایتان را بشمارید،انگشت های دست و پای او را بشمارید.سعی کنید با صدای بلند بشمارید.او به زودی با شما همراهی خواهد کرد

8-کتاب بخوانید

بارها این کار را بکنید.دانشمندان کشف کرده اند که نوزادان 8ماهه می توانند زنجیره ی کلمات را در یک داستان که دو یا سه بار خوانده شود،شناسایی کنند.این کار به یادگیری زبان در آن ها کمک میکند.

9-برای او داستان تعریف کنید

داستان های مورد علاقه او را انتخاب کنید و از اسم خودش به جای شخصیت اصلی داستان استفاده کنید تا برایش جالب تر شود.

تمرین های نوع هشتم افزایش هوش:خاطره بسازید

10-آلبوم خانوادگی بسازید

در این آلبوم هم عکس های فامیل دور وهم  نزدیک را قرار دهید .بارها در زمان های مختلف آن ها را به کودک نشان دهید تا حافظه اش درباره آن ها شکل بگیرد.یا مثلا زمانی که مادربزرگش زنگ میزند عکس او را به نوزاد نشان دهید.

11-با عکس حیوانات یک آلبوم بسازید

زمانی که به باغ وحش می روید از حیوانات عکس بگیرید و با آن ها یک آلبوم بسازید.آلبوم را با او ورق بزنید ،ویژگی هر حیوان را توضیح بدهید،صدای هر حیوان را دربیاورید و یا داستانی برای او با آن حیوان تعریف کنید.

12- از او فیلم بگیرید و آن را برایش پخش کنید

او را مرکز توجه قرار دهید،فیلم هایی که از او گرفته اید را با هم ببینید. مثل زمانی که از اولین حمام خود لذت میبرد،یاد میگیرد غلت بزند،زمانی که با پدرش بازی میکند و… با این فیلم ها برایش داستان بگویید تا زبان و حافظه اش تقویت شود.

13-بازی جورکردنی

از تمام افراد و چیزهای آشنا دو عکس مشابه تهیه کنید.آن ها را مقابل او قرار دهید واز او بخواهید که عکس های مشابه را پیدا کند.

نکاتی برای افزایش هوش نوزادان نوپا

14-بگذارید گاهی اوقات رئیس باشد

اجازه دهید بین دو مورد حق انتخاب داشته باشد،مثلا دو کاسه با رنگ های متفاوت به او نشان دهید و بگذارید ظرف غذایش را انتخاب کند.با این کار اعتماد به نفس نوزاد افزایش می یابد، یادمیگیرد تصمیماتش مهم است و نام گذاری رنگ ها را تمرین میکند.

15-لباس بازی کنید

تعدادی از لباس های پدر،کلاه،دستکش و روسری را آماده کنید وبه نوبت آن ها را بپوشید .مثلا وقتی کلاه زمستانی تن میکنید ،وانمود کنید که هوا سرد است به این شیوه قوه خلاقیت و تخیل او تقویت خواهد شد.

16- از کودک خود کار بخواهید

بچه های کوچک می توانند لباس های کثیف را به سیاه و سفید تقسیم کنند.کودک شما گاهی میتواند لباس های خود را جدا کند.

17-درباره احساسات صحبت کنید

زمان خواب او را در آغوش بگیرید و ازاو بپرسید چه چیزهایی امروز تو را خوشحال یا ناراحت کرد؟ به او کمک کنید تا اتفاقات روز را یادآوری کند ،زمان گذشته را به یاد بیاورد وهیجان را نام گذاری کند.

18- بازی مجدد

اسباب بازی های قدیمی او را بیرون بیاورید،زمانی که او با آن ها به شکل متفاوتی بازی کرد،شگفت زده می شوید.

 

19-درباره ی حجم صحبت کنید

بطری های پلاستیکی با حجم متفاوت را جمع آوری کنید و در حمام به کودکتان بدهید تا با آن ها بازی کند. او برخی از آن ها را کم آب میکند برخی را بیشتر و از یکی آب را به دیگری میریزد.در این حین با او درباره بزرگی و کوچکی و میزان حجم صحبت کنید.

20-زیر باران بازی کنید

توی گودال آب بپرید،گل بازی کنید و روی چمن های خیس بنشینید.این یک راه خوب برای آموزش آلودگی و تمیزی به اوست.

 

ترجمه:حمید بهرامی زاده

منبع:

50 Simple Ways to Make Your Baby Smarter

 

اشتراک گذاری:

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
    Verification: 21c1a9e26c75b00f