کودک خود را برای خواهر یا برادر جدید آماده کنید

کودک خود را برای خواهر یا برادر جدید آماده کنید کیدز 24
Author picture

کیدز 24

فهرست مطالب

آماده سازی بچه ها

چگونه کودک خود را برای خواهر یا برادر جدید آماده کنید ؟ تولد یک نوزاد جدید می تواند تغییرات زیادی را در خانواده ایجاد کند. والدین انرژی زیادی را صرف آماده سازی می کنند و پس از تولد نوزاد، بیشتر توجه خانواده شامل مراقبت از نوزاد است.

تحمل همه این تغییرات برای خواهر و برادرهای بزرگتر می تواند سخت باشد. برای آنها عادی است که نسبت به نوزاد تازه متولد شده احساس حسادت کنند و با رفتارهای غیرمنتظره به این تحول واکنش نشان دهند.

اما والدین می توانند بچه ها را برای اضافه شدن عضوی جدید به خانواده آماده کنند. بحث در مورد بارداری با عباراتی که برای بچه‌ها منطقی است، ایجاد برخی هماهنگی‌ها، و قرار دادن بچه‌ها در مراقبت از نوزاد می‌تواند کار را برای همه آسان‌تر کند.

در دوران بارداری

برای اینکه به کودک در مورد خواهر یا برادری که در آینده نزدیک به دنیا می آید بگویید، سطح راحتی خود و سطح بلوغ فرزندتان را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، کودکان پیش دبستانی ممکن است مفاهیم زمان را درک نکنند، بنابراین اگر بگویید نوزاد چند ماه دیگر به دنیا می آید، ممکن است معنای زیادی نداشته باشد. ممکن است توضیح این نکته مفیدتر باشد که کودک در یک فصل خاص از راه می رسد، مانند زمستان یا زمانی که هوا سرد است.

چقدر جزئیات باید ارائه دهید؟ اجازه دهید سوالات فرزندتان راهنمای شما باشد. به عنوان مثال، یک کودک 4 ساله ممکن است بپرسد: “نوزادان از کجا می آیند؟” علیرغم اینکه به نظر می رسد، کودک از شما نمی خواهد که جنسیت را توضیح دهید، اما احتمالاً می خواهد بداند که به معنای واقعی کلمه از کجا آمده است. شاید توضیح کافی باشد: «کودک از رحم که داخل شکم مادر است می آید». کودکی که می خواهد بیشتر بداند می پرسد.

کودک خود را برای خواهر یا برادر جدید آماده کنید کیدز 24

همچنین بخوانید: افسردگی و اضطراب در کودکان

اگر کودک شما علاقه بیشتری به کودک نشان می دهد، می توانید این کار را با موارد زیر تشویق کنید:

• تصاویر کودک فرزندتان را مرور کنید

• خواندن کتاب های مربوط به زایمان (مطمئن شوید که مناسب سن هستند)

• دیدار دوستانی که نوزاد دارند

• بسته بندی کیف برای بیمارستان

• فکر کردن به نام های احتمالی نوزاد

• رفتن به دکتر برای شنیدن ضربان قلب کودک

همچنین به مشورت با روانشناس در حوزه کودک را مدنظر قرار دهید. فرصت مناسبی است که به بچه‌ها امکان گفتگو درباره احساسات خود در مورد داشتن یک برادر یا خواهر فراهم می آورد.

برنامه ریزی برای زایمان

با نزدیک شدن به موعد مقرر، برای بچه های بزرگتر برای زمانی که در بیمارستان هستید،در مورد این برنامه ها بحث کنید تا بچه ها بدانند وقتی آن روز فرا می رسد چه انتظاری داشته باشند.

در نظر داشته باشید که اجازه دهید فرزندتان در اسرع وقت پس از تولد نوزاد،شما را در بیمارستان ملاقات کند، در حالت ایده آل زمانی که هیچ بازدیدکننده دیگری در اطراف نیست – این به تقویت تولد به عنوان یک رویداد خانوادگی صمیمی کمک می کند.

سعی کنید در روزها و هفته های نزدیک به تولد نوزاد تا حد امکان برنامه های روتین را منظم نگه دارید. اگر قصد دارید هر اتاقی را برای جا دادن نوزاد تغییر دهید، این کار را چند هفته قبل از موعد مقرر انجام دهید.

کودک خود را برای خواهر یا برادر جدید آماده کنید کیدز 24

آوردن نوزاد جدید به خانه

هنگامی که کودک در خانه است، می توانید به سایر فرزندان خود کمک کنید تا با تغییرات سازگار شوند. تا آنجا که ممکن است آنها را در فعالیت های روزانه مربوط به نوزاد بگنجانید تا احساس غفلت نسبت خود از سوی شما نکنند.

بسیاری از بچه ها می خواهند در مراقبت از نوزاد جدید کمک کنند.این «کمک» می‌تواند به کودک بزرگ‌تر این فرصت را بدهد که به شیوه‌ای مثبت با نوزاد تعامل کند. بسته به سن، یک برادر یا خواهر بزرگتر ممکن است بخواهد کودک را در هنگام تعویض پوشک سرگرم کند، به هل دادن کالسکه کمک کند، با کودک صحبت کند، یا به لباس پوشیدن، حمام کردن یا آروغ زدن نوزاد کمک کند.

اگر کودک شما هیچ علاقه ای به نوزاد نشان نمی دهد، نگران نباشید و او را مجبور نکنید. ممکن است زمان ببرد.

از فرصت هایی برای وقت گذراندن با بچه های بزرگتر استفاده کنید. مانند زمانی که نوزادتان خواب است،در صورت امکان، هر روز زمانی را برای کودکان بزرگتر اختصاص دهید تا توجه بی‌نظیر یکی از والدین را به خود جلب کنند. دانستن اینکه زمان خاصی فقط برای آنها وجود دارد ممکن است به کاهش هر گونه رنجش یا عصبانیت در مورد نوزاد جدید کمک کند.

همچنین به اقوام و دوستان خود یادآوری کنید که فرزند بزرگتر شما ممکن است بخواهد در مورد چیزی غیر از نوزاد جدید صحبت کند. اگر اقوام یا دوستان می پرسند که چگونه می توانند کمک کنند، یک فعالیت سرگرم کننده یا چیز خاصی را برای کودک بزرگتر پیشنهاد دهید.

در صورت امکان به فرستادن فرزند بزرگتر خود به مهدکودک یا مدرسه ادامه دهید. طبیعی است که در مورد فرستادن فرزند بزرگتر خود احساس گناه کنید زیرا اکنون با نوزاد جدید در خانه هستید (و اگر در خانه هستید، ممکن است احساس کنید که همه باید باشند). اما رعایت روال عادی برای خواهر و برادر مفید است. و این زمان می تواند به شما یک زمان گرانبها را با کودک بدهد که در غیر این صورت ممکن است نداشته باشید. وقتی فرزند بزرگتر شما از مهدکودک یا مدرسه به خانه می آید، برای زمان با کیفیت برای خانواده برنامه ریزی کنید.

کودک خود را برای خواهر یا برادر جدید آماده کنید کیدز 24

مقابله با احساسات

با همه تغییراتی که یک نوزاد جدید می تواند ایجاد کند، برخی از بچه های بزرگتر ممکن است در تلاش برای سازگاری با مشکل مواجه شوند.

 

بچه های بزرگتر را تشویق کنید تا در مورد احساسات خود در مورد نوزاد جدید صحبت کنند. اگر کودکی نمی تواند این احساسات را بیان کند،نگران نباشید و کمی زمان بدهید.

اگر فرزندتان درست عمل می کند، قوانین را زیر پا نگذارید، اما درک کنید که چه احساساتی ممکن است این رفتار را تحریک کند. این می تواند نشانه ای از این باشد که فرزند شما به زمان بیشتری با شما نیاز دارد، اما به وضوح نشان دهید که اگرچه احساسات او مهم هستند، اما باید به روش های مناسب بیان شوند.

پیشنهاد مجموعه کیدز24 به شما مشورت با بهترین روانپزشکان و روانشناسان کودک مجموعه میباشد که از طریق لینک زیر میتوانید اقدام کنید.

منبع : https://kidshealth.org/

 

 

اپلیکیشن آوا کیدز:

اپلیکیشن “آوا کیدز” به عنوان یک راهکار هوشمند و جامع برای تغذیه، آموزش، و مراقبت از کودکان معرفی می‌شود. این اپلیکیشن با توجه به سن، بیماری‌ها، و شرایط خاص هر کودک، برنامه غذایی شخصی‌سازی کرده و به والدین کمک می‌کند تا بهترین تغذیه را برای رشد و توسعه سالم فرزندان خود انتخاب کنند. از طریق مقالات، لالایی‌ها و پادکست‌های منحصر به فرد این اپلیکیشن، والدین قادر به یادگیری دقیق‌تر درباره بهترین روش‌ها و نکات برای پرورش فرزندان خود خواهند بود.

 

“آوا کیدز” با ارائه خدماتی هوشمند و شخصی‌سازی شده، به والدین اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی در زمینه تغذیه و پرورش کودکان فراهم می‌کند. این اپلیکیشن به والدین این امکان را می‌دهد که با دسترسی به محتواهای آموزشی و تفریحی، تجربه‌ی یک محیط یادگیری چند بعدی را تجربه کنند. “اوا کیدز” نه تنها یک راهنمای قدرتمند در حوزه تغذیه کودکان است بلکه یک همراه هوشمند برای والدین در سفر پررنگ و چالش‌انگیز پرورش فرزندانشان نیز محسوب می‌شود.

توضیحات دکتر بهزاد مقدم، متخصص تغذیه کودکان در خصوص اپلیکیشن آواکیدز

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری:

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
    Verification: 21c1a9e26c75b00f