همه چیز در مورد قطره آهن و سیاهی دندان

قطره آهن و سیاهی دندان
Author picture

کیدز 24

فهرست مطالب

خوردن قطره آهن برای کودکان لازم است چراکه به رشد و تکامل او کمک می‌کند ولی مادرها در خصوص دادن قطره آهن به کودکانشان با سوالات زیادی روبرو هستند.  قطره آهن از چندماهگی بدم؟ قطره آهن چقدر بدم؟ علاوه بر این از آنجایی که قطره آهن موجب سیاهی دندان کودک می‌شود، اغلب مادرها به دنبال راهی برای درمان سیاهی دندان کودکانشان می‌گردند و یکی دیگر از دغدغه‌های اکثر مادرها پیدا کردن دکتر برای درمان سیاهی دندان کودکانشان است. در این مطلب ما به طور مختصر و مفید به سوالات والدین عزیز در خصوص قطره آهن و رفع سیاهی دندان کودکان، پاسخ خواهیم داد. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

از بین بردن سیاهی دندان در خانه

شاید سوال برای شما پیش بیاد که اصلا چرا قطره آهن موجب سیاهی دندان کودکان می‌شود؟ یون موجود در قطره آهن حاوی مواد رنگی است. در صورتی که یون موجود در قطره با بزاق دهان کودک مخلوط شود، رنگ دندان کودکان تغییر می‌کند. البته این تغییر رنگ به معنای پوسیدگی نیست. حتی شیرین‌کننده‌هایی که در این ماده خوراکی وجود دارد، از نوع سدیم سوخاری است. سدیم سوخاری برای باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌های دهان قابل‌استفاده نیستند و برای کودک مضر نیست.

از بین بردن سیاهی دندان در خانه

اگر دندان کودکان بر اثر مصرف قطره آهن سیاه شد می‌توانید با جوش شیرین یا خمیر دندان این سیاهی را از بین ببرید. از آنجایی که جوش شیرین رنگ و موادشیمیایی ندارد برای کودکان مضر نیست و میتوانید با خیال راحت با جوش شیرین لکه‌های سیاه را از روی دندان کودکان پاک کنید. جوش شیرین ماده‌ای مفید برای از بین بردن پلاک نشسته روی دندان‌ها و سفیدکننده آنهاست. البته باید حواستان باشد که جوش شیرین را به مدت طولانی نگه ندارید چون به دلیل نداشتن موادنگهدارنده زود خراب می‌شود.

 

همچنین بخوانید: شیشه شیر مناسب کودک را چگونه انتخاب کنیم؟

جلوگیری از سیاهی دندان کودکان با قطره آهن

درست است که بر اثر خوردن قطره آهن، لکه‌های تیره‌ای روی دندان کودک می‌نشیند و باعث می‌شود که لبخند کودک به زیبایی سابق نباشد ولی این مسئله به این معنی نیست که از  دادن قطره آهن به کودک دلبندتان خودداری کنید.

فواید مصرف قطره آهن در کودکان

 • قطره آهن از ابتلای کودک به بیماری کم‌خونی جلوگیری می‌کند. کم خونی موجب خستگی مفرط، ضعف، بی‌جانی و اضطراب در بدن کودکان می‌شود و جلوگیری از کم‌خونی در بدن نوزادان مهمتر از جلوگیری از سیاهی دندان آنهاست.
 • سیستم ایمنی بدن کودک را تقویت می‌کند.
 • به رشد و تکامل کودک کمک می‌کند.
 • نخوردن قطره آهن باعث می‌شود که سرب زیادی جذب بدن شود. افزایش میزان سرب در بدن، برای رشد مغز خطر زیادی ایجاد می‌کند و علاوه بر این به کلیه‌ها و سیستم عصبی کودک آسیب می‌رساند.
 • کمبود آهن در کودکان اشتهای کودک را کاهش می‌دهد و قطره آهن از این امر جلوگیری می‌کند.
 • وجود آهن در بدن کودکان احتمال ضعیف شدن عضله‌های کودک و امکان ابتلای او به مشکلات حرکتی را کاهش می‌دهد.
 • آهن موجود در قطره باعث سرحال و شادابی در بدن کودکان می‌شود و از انزوای کودکان جلوگیری می‌کند.

اگر مسئله تغییر رنگ دندان‌های بچه‌ها خیلی برایتان مهم هست می‌توانید برای جلوگیری از این مسئله از روش‌هایی استفاده کنید که این روش‌ها شامل موارد زیر است:

 1. قطره را با قطره چکان در حلق کودک بچکانید و مواظب باشید که قطره با دندان‌هایش برخورد نکند.
 2. قبل از دادن قطره آهن، دندان‌های کودک را با گاز استریل تمیز کنید و بعد از آن به کودک آبمیوه بدهید. در نظر داشته باشید که آب پرتقال به دلیل ویتامین ث موجود در آن به جذب بیشتر آهن در بدن کودکان کمک می‌کند.
 3. بعد از اینکه کودک قطره آهن را خورد، دندان‌هایش را تمیز کنید.

چشم پزشکی

رزرو نوبت دهی اینترنتی متخصص کودکان

شما عزیزان می توانید برای رزرو نوبت اینترتی پزشک مود نظر خود بر روی دکمه مقابل، کلیک کنید.

بهترین قطره آهن برای کودکان

 • یبوست
 • استفراغ و اسهال
 • سیاه شدن دندان‌ها

موارد ذکر شده در بالا ، عوارض ناشی از قطره آهن هستند که با انتخاب یک مارک خوب می‌توان این عوارض را تا حدودی کاهش داد. البته اینکه مارک یک قطره خوب است یا نه به سیستم بدن کودک بستگی دارد. یک سری مدل‌ها به برخی کودکان می‌سازد یکسری نمی‌سازد. پس بهتر است هنگام انتخاب یک قطره آهن خوب با پزشک کودکتان مشورت کنید.

بهترین قطره آهن برای کودکان

ویژگی‌های یک قطره آهن خوب

 • غلظت کافی: یعنی غلظت آن نه زیاد است نه کم. چون غلظت زیاد در قطره‌های آهن موجب دلپیچه و سیاهی دندان‌ها می‌شود ولی غلظت کم قطره باعث می‌شود که آهن کافی جذب بدن کودک نشود.
 • طعم خوب و دلچسب: اکثر کودکان از خوردن قطره آهن به دلیل طعم بد آن امتناع می‌کنند. بنابراین برای جلب رضایت کودکان، طعم خوب قطره مهم است.
 • کاهش مشکلات گوارشی: قطره آهنی خوب است که به زودی آهن را جذب کند و همچنین به راحتی هضم شود و مشکلات گوارشی بدن کودک را به حداقل برساند.
 • موجب سیاهی دندان کودکان نشود: یعنی مواد خوراکی موجود در آن به گونه‌ای باشد که روی دندان کودکان تیرگی ایجاد نکند.

با توجه به تنوع قطره‌های آهن موجود در بازار به چند نوع از معروفترین برندهای قطره آن اشاره می‌کنیم.

همچنینی بخوانید: فروشگاه محصولات مادر و کودک

معروف ترین مارک قطره آهن برای کودکان:

·        قطره‌ آهن ایرانی

 • قطره فروس سولفات و قطره فرو دراپ دو تا از برندهای پرفروش در خانواده قطره‌های آهن ایرانی هستند. 1 میلی لیتر از این دو قطره معادل 125 میلی‌گرم فروس سولفات دارد و میزان آهن موجود در آن 25 میلی‌گرم می‌باشد. در واقع روزانه0/6 میلی لیتر از این قطره ها (معادل 15 قطره ) نیاز روزانه نوزادان یک تا دو سال به آهن را تامین می‌کند.

·        قطره آهن خارجی

 • ایرویت (IROVIT)  :  یک میلی لیتر آن حاوی 15 میلی‌گرم آهن است و مصرف 1 میلی لیتر آن در روز کافی است. این قطره علاوه بر آهن اسیدفولیک و ویتامین B12 هم دارد و سیستم ایمنی بدن کودکان را تقویت می‌کند.
 • قطره سیدرال: این قطره ساخت کشور ایتالیاست. مواد به کاررفته در این محصول طوری است که امکان ابتلا به سیاهی دندان در کودکان را کاهش می‌دهد.
 • قطره میم اورنج(MIM) : روی برچسب قطره درج شده که 1 میلی‌لیتر آن معادل 75 میلی‌گرم فروس سولفات دارد. این میزان با 15 میلی‌گرم آهن برابری می‌کند و میزان یک میلی‌متر آن در روز کافی می‌باشد.
 • ایرونورم (Ironom): یک میلی‌لیتر آن 25 میلی‌گرم آهن موجود دارد و میزان 0/6 میلی لیتر در روز کافی می‌باشد.
 • قطره فروکیدز:  هر میلی لیتر آن  16 میلی گرم آهن دارد و بنابراین 1 میلی لیتر آن برای جذب آهن به بدن کودکان در طول روز کفایت می‌کند. از مزایای این قطره ویتامین c موجود در آن است.
 • قطره فروگلوبولین: هر سی سی از این قطره 15 میلی‌لیتر آهن دارد و علاوه بر این ویتامین c موجود در قطره، باعث جذب بهتر آهن به بدن کودکان می‌شود.
 • شربت فروگلوبولین:  هر 5میلی لیتر این محصول حاوی 10 میلی‌گرم آهن است.
 • شربت مینادکس تونیک: هر 5 میلی‌لیتر حاوی 12 میلی‌گرم آهن است.
 • میناجویس: حاوی 10میلی آهن در هر 5 میلی لیتر است
 • مولتی سانستول آهن دار: در هر 5میلی لیتر 10 میلی آهن وجود دارد.

سوال بیشتر مادران ایرانی این است که قطره آهن خارجی بهتر است یا ایرانی؟

هنوز مشخص نیست کدام قطره بهتر است. برای تشخیص اینکه کدام یک بهتر است باید با پزشک مشورت کنید و سپس تصمیم‌گیری کنید. عده‌ای معتقد هستند که قطره‌های خارجی عوارض قطره‌های ایرانی را ندارد ولی این تصور، استدلال درستی نیست و برای مطمئن شدن از کیفیت یک برند باید به برچسب آن و مواد استفاده شده در آن توجه کرد.

آیا شربت‌های مولتی ویتامین خارجی جای قطره آهن را می‌گیرند؟

بعضی از مادران به دلیل جوگیری از سیاه شدن دندان کودکان از دادن قطره آهن به کودکشان امتناع می‌کنند و شربت مولتی ویتامین خارجی به کودک می‌دهد، چون بر این باورند که این شربت‌ها هم آهن دارد هم زینک! اما این طرز تفکر هم اشتباه است، چون شربت مولتی ویتامین تنها 10 میلی‌گرم آهن بدن کودک دلبند شما را تامین می‌کند و جای قطره آهن را پر نمی‌کند. علاوه بر این شربت‌ها قیمت بالایی دارند و به دلیل عدم وجود ویتامین D در آن کودکی که این نوع شربت را مصرف می‌کند به مرور مبتلا به نرمی استخوان می‌شود.

تفاوت قطره‌های ایرانی و خارجی در قیمت آن است. شربت‌های خارجی قیمت بالاتری دارند اما قطره‌‌های ایرانی قیمتشان کمتر است. ممکن است طعم قطره‌های آهن ایران به مذاق فرزند شما خوش نیاید اما به خاطر امتناع فرزندتان از طعم آن، بی‌خیال خوراندن قطره به او نشوید و به هر طریق و با هر ترفندی شده، به فرزندتان قطره آهن بدهید.

بهترین زمان دادن قطره آهن برای کودکان

پزشکان عقیده دارند که هموگلوبین کودک از دوران جنینی از خون مادر به دست می‌آید و تا شش ماهگی در بدن نوزاد باقی می‌ماند، آن‌ها معتقد هستند که شیرخوارگان در شش ماهگی دچار کم‌خونی فیزیولوژیک می‌شوند به همین خاطر سن خوردن قطره آهن برای کودک را از 6 ماهگی تا 24 ماهگی می‌دانند.

بهترین زمان دادن قطره آهن برای کودکان

شاید برایتان سوال شود که دقیقا در طول یک روز چقدر باید به کودک قطره آهن داد؟

روزانه 15 عدد قطره آهن به کودکان توصیه می‌شود ولی افزایش یا کاهش این مقدار بستگی به نظر پزشک دارد. برای اینکه قطره آهن به خوبی جذب بدن کودک شود بهتر است که معده او خالی باشد و یک ساعت قبل غذا یا دو ساعت بعد از غذا به او قطره بدهید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تغذیه مناسب در سنین شش ماهگی تا دوسالگی کودک با سایت ما همراه باشید. کارشناسان ما شما را در این زمینه راهنمایی خواهند کرد.

جمع بندی

یکی از دارویی هایی که برای اغلب کودکان توصیه می شود، قطره آهن است. ناگفته نماند که قطره آهن به دلیل اینکه باعث سیاهی دندان های کودکان می شود، برخی از مادران از دادن آن به کودک خود خودداری می کنند. در این مقاله ما به این موضوع اشاره کردیم که چگونه می توانید از بروز سیاهی دندان جلو گیری کنید و همچنین بهترین قطره های آهن را نیز معرفی کردیم. چنانچه در این مورد سوالی در ذهن خود دارید، حتما در بخش نظرات آن را مطرح کنید تا بتوانیم راهنمایی های بیشتری برای شما عزیزان داشته باشیم.

اپلیکیشن آوا کیدز:

اپلیکیشن “آوا کیدز” به عنوان یک راهکار هوشمند و جامع برای تغذیه، آموزش، و مراقبت از کودکان معرفی می‌شود. این اپلیکیشن با توجه به سن، بیماری‌ها، و شرایط خاص هر کودک، برنامه غذایی شخصی‌سازی کرده و به والدین کمک می‌کند تا بهترین تغذیه را برای رشد و توسعه سالم فرزندان خود انتخاب کنند. از طریق مقالات، لالایی‌ها و پادکست‌های منحصر به فرد این اپلیکیشن، والدین قادر به یادگیری دقیق‌تر درباره بهترین روش‌ها و نکات برای پرورش فرزندان خود خواهند بود.

 

“آوا کیدز” با ارائه خدماتی هوشمند و شخصی‌سازی شده، به والدین اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی در زمینه تغذیه و پرورش کودکان فراهم می‌کند. این اپلیکیشن به والدین این امکان را می‌دهد که با دسترسی به محتواهای آموزشی و تفریحی، تجربه‌ی یک محیط یادگیری چند بعدی را تجربه کنند. “اوا کیدز” نه تنها یک راهنمای قدرتمند در حوزه تغذیه کودکان است بلکه یک همراه هوشمند برای والدین در سفر پررنگ و چالش‌انگیز پرورش فرزندانشان نیز محسوب می‌شود.

توضیحات دکتر بهزاد مقدم، متخصص تغذیه کودکان در خصوص اپلیکیشن آواکیدز

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری:

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه
  Verification: 21c1a9e26c75b00f