سینوزیت

سینوزیت کیدز24
Author picture

کیدز 24

فهرست مطالب

سینوزیت (عفونت سینوس) چیست؟

 

سینوس ها فضاهای هوای مرطوب در استخوان های صورت اطراف بینی هستند. هنگامی که آنها عفونی می شوند و متورم می شوند یا تحریک می شوند، به این حالت سینوزیت (یا عفونت سینوسی) می گویند.

سینوزیت کیدز24
سینوزیت کیدز24

این عفونت ها معمولاً به دنبال سرماخوردگی یا دوره های آلرژی هستند. سینوزیت شایع است و به راحتی قابل درمان است.

 

چه چیزی باعث سینوزیت (عفونت سینوس) می شود؟

 

سینوس‌ها چهار مجموعه فضای خالی هستند که در استخوان‌های گونه، پیشانی، بین چشم‌ها و پشت چشم‌ها و مجرای بینی قرار دارند. سینوس ها با همان غشاهای مخاطی پوشانده شده اند که بینی و دهان را می پوشانند.

سینوزیت کیدز24
سینوزیت کیدز24

زمانی که فردی سرماخورده یا آلرژی دارد و مجرای بینی متورم می شود و مخاط بیشتری تولید می کند، بافت های سینوس نیز متورم می شوند. اگر آنها نتوانند تخلیه شوند، سینوس ها مسدود می شوند و مخاط می تواند در آنها گیر کند. میکروب ها می توانند در آنجا رشد کنند و منجر به سینوزیت شوند.

 

علائم و نشانه های سینوزیت (عفونت سینوس) چیست؟

 

سینوزیت می تواند علائم مختلفی ایجاد کند.

 

بچه های کوچکتر اغلب این موارد را دارند:

 

• علائم شبیه سرماخوردگی، از جمله گرفتگی یا آبریزش بینی

 

• تب خفیف

 

اگر کودک شما 5 تا 7 روز پس از شروع علائم سرماخوردگی تب کرد، می تواند نشانه سینوزیت یا عفونت دیگری باشد (مانند برونشیت، ذات الریه یا عفونت گوش )، بنابراین با پزشک خود تماس بگیرید. سردردهای ناشی از سرماخوردگی در کودکان خردسال معمولاً عفونت سینوسی نیستند. این به این دلیل است که سینوس‌های پیشانی تا سن 9 یا 12 سالگی شروع به رشد نمی‌کنند و تا سنین اولیه نوجوانی به اندازه کافی برای عفونی شدن شکل نمی‌گیرند.

 

در کودکان بزرگتر و نوجوانان، شایع ترین علائم سینوزیت عبارتند از:

 

• سرفه ای که پس از 7 روز اول علائم سرماخوردگی بهبود نمی یابد

 

• تب

 

• بدتر شدن ازدحام

 

• بوی بد دهان

 

• درد دندان

 

• گوش درد

 

• حساسیت در صورت

 

گاهی اوقات، نوجوانان نیز ناراحتی معده، حالت تهوع، سردرد و درد پشت چشم دارند.

 

آیا می توان از سینوزیت (عفونت سینوس) پیشگیری کرد؟

 

تغییرات ساده در سبک زندگی یا محیط خانه می تواند به کاهش خطر سینوزیت کمک کند. به عنوان مثال، در طول زمستان، از یک مرطوب کننده برای حفظ رطوبت خانه در 45٪ تا 50٪ استفاده کنید. این کار باعث می شود هوای خشک از تحریک سینوس ها جلوگیری کند و آنها را کمتر هدف عفونت قرار دهد. مرطوب کننده خود را اغلب تمیز کنید تا از رشد کپک جلوگیری کنید.

 

آیا سینوزیت (عفونت سینوس) مسری است؟

 

سینوزیت به خودی خود مسری نیست. اما اغلب به دنبال سرماخوردگی است که می تواند به راحتی در بین خانواده و دوستان پخش شود. برای جلوگیری از انتشار میکروب‌ها، به خانواده خود بیاموزید که دست‌های خود را خوب و مرتب بشویند ، به‌ویژه زمانی که بیمار هستند.

 

سینوزیت (عفونت سینوس) چگونه درمان می شود؟

 

پزشکان ممکن است آنتی بیوتیک های خوراکی را برای درمان سینوزیت ناشی از باکتری تجویز کنند. برخی از پزشکان ممکن است داروهای ضداحتقان و آنتی هیستامین ها را برای کمک به کاهش علائم توصیه کنند.

 

سینوزیت ناشی از ویروس معمولاً بدون درمان دارویی از بین می رود. استامینوفن ، ایبوپروفن ، و/یا کمپرس گرم می تواند به کاهش هر گونه درد کمک کند. محلول نمکی بدون نسخه (آب نمک) بی خطر است و به شستن بینی و تسکین بسیاری از علائم ناشی از آلرژی ها، ویروس ها و باکتری ها کمک می کند.

 

سینوزیت (عفونت سینوس): چه زمانی باید با دکتر تماس گرفت؟

 

هر زمان که فرزندتان موارد زیر را داشت با پزشک تماس بگیرید:

 

• سرماخوردگی که بیش از 7 تا 10 روز بدون بهبود طول می کشد

 

• سرماخوردگی که به نظر می رسد بعد از 7 روز علائم بدتر می شود

 

• علائم آلرژی که با داروهای معمول آلرژی برطرف نمی شود

 

همچنین اگر فرزندتان علائم دیگری از بدتر شدن سینوزیت را نشان داد، مانند:

 

• درد یا فشار در گونه ها یا اطراف چشم

 

• تورم اطراف چشم(ها)

 

• تب

 

• سرماخوردگی که بدتر از حد معمول به نظر می رسد و از بین نمی رود

 

 

اپلیکیشن آوا کیدز:

اپلیکیشن “آوا کیدز” به عنوان یک راهکار هوشمند و جامع برای تغذیه، آموزش، و مراقبت از کودکان معرفی می‌شود. این اپلیکیشن با توجه به سن، بیماری‌ها، و شرایط خاص هر کودک، برنامه غذایی شخصی‌سازی کرده و به والدین کمک می‌کند تا بهترین تغذیه را برای رشد و توسعه سالم فرزندان خود انتخاب کنند. از طریق مقالات، لالایی‌ها و پادکست‌های منحصر به فرد این اپلیکیشن، والدین قادر به یادگیری دقیق‌تر درباره بهترین روش‌ها و نکات برای پرورش فرزندان خود خواهند بود.

 

“آوا کیدز” با ارائه خدماتی هوشمند و شخصی‌سازی شده، به والدین اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی در زمینه تغذیه و پرورش کودکان فراهم می‌کند. این اپلیکیشن به والدین این امکان را می‌دهد که با دسترسی به محتواهای آموزشی و تفریحی، تجربه‌ی یک محیط یادگیری چند بعدی را تجربه کنند. “اوا کیدز” نه تنها یک راهنمای قدرتمند در حوزه تغذیه کودکان است بلکه یک همراه هوشمند برای والدین در سفر پررنگ و چالش‌انگیز پرورش فرزندانشان نیز محسوب می‌شود.

توضیحات دکتر بهزاد مقدم، متخصص تغذیه کودکان در خصوص اپلیکیشن آواکیدز

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری:

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
    Verification: 21c1a9e26c75b00f