اختلالات تیک در کودکان و راهنمای مراقبت های لازم برای ان

مشاهده
اختلالات تیک

اختلالات تیک  گذرا (تیک هایی که بروز دارند اما ادامه نمی یابند) اغلب شایع هستند . و تا 20 درصد از کودکان را در سن مدرسه تحت تاثیر قرار می دهند . این تیکها خود بخود از بین می روند. با این حال اگر پایدار بمانند و مانع فعالیت های کودک شوند باید توسط متخصص اطفال، متخصص مغز و اعصاب یا روان پزشک بررسی شوند.

تیک های حرکتی شامل حرکات بدن مانند بالا انداختن شانه، حرکات صورت یا تکان دادن سر است. تیک های صوتی شامل غرغر کردن، صاف کردن گلو یا تولید صدای حیوانات یا پرندگان است این حرکات و صداها غیرارادی هستند و حدود 6 سالگی ظاهر می شوند.

یک اختلال تیک حرکتی یا صوتی مزمن شامل تیک هایی ست که بیش از یک سال ادامه داشته باشد. “اختلال توره” نیز شامل تیک های حرکتی و صوتی ست که بیش از یک سال ادامه دارد.

علائم دیگر در کودکان مبتلا به تیک

طبق CDC سال 2020، 86% از کودکان که مبتلابه توره هستند علائم یک اختلال دیگر را هم تجربه می کنند. بعنوان مثال،63% علائم نقص توجه/ بیش فعالی(ADHD) یا بیش فعالی/ تکانشی و یا مشکلات توجه و تمرکز ، 49% اضطراب و حدود 33% وسواس را تجربه می کنند.

تشخیص

برای تشخیص، سوالاتی در مورد شکل ظاهری، زمان شروع /چگونگی بروز و تعداد دفعات پرسیده می شود. کودک ممکن است برای رد دلایلی که می تواند علت تیک باشد به یک متخصص مغز و اعصاب ارجاع شود. سایر تشخیص ها می تواند شامل یک اختلال تشنج یا سایر اختلالات عصبی یا حرکتی دیگر باشد.

درمان

اگر تیک ها کودک را ناراحت نمی کنند و مانع از فعالیت های روزمره و علاقمندی های او نمی شود ممکن است نیازی به درمان نباشد . اما برای عده ای، تیک ها می تواند مشکل ساز باشد که در این صورت درمان های بسیار عالی برای کمک به کودک در کنترل تیک وجود دارد.

توصیه آکادمی نورولوژی امریکا یک مداخله رفتاری به نام “مداخله رفتاری جامع” یا CBIT بعنوان اولین انتخاب درمانی ست. مداخله رفتاری جامع شامل یادگیری مهارتها و استراتژی هایی برای مدیریت هرچه بهتر تیکهاست.این روش همچنین شامل راهکارهایی است برای کمک به آرامش کودک . همچون “تنفس عمیق” که می تواند فرکانس تیک ها را کاهش دهد. یادگیری تکنیک های جدید به کودکان و خانواده ها اطمینان بیشتری در مدیریت تیکها می دهد.

برخی از پزشکان نیز ممکن است ترکیبی از دارو با روش های درمانی رفتاری مانند CBIT را پیشنهاد دهند. هرچند شواهد مربوط به اثربخشی داروها متفاوت است. پزشک همچنین ممکن است برای کمک به مدیریت اختلال ADHD یا اضطراب داروی دیگری هم تجویز کند.

راهنمای والدین برای اختلالات تیک :

▪️میزان توجه متمرکز به تیک را کم کنید.

▪️بجای اینکه اینکه از کودک بخواهید تیک را متوقف کند او را تشویق کنید وقتی احساس عصبی می کند نفس آرام و عمیق بکشد.

▪️برای کمک به کودک، خود نیز به همراه او نفس عمیق بکشید.

یادآوری می کنیم کودکان دارای تیک می توانند در هر کاری که انتخاب می کنند موفق باشند. “تیم هاوارد” بازیکن حرفه ای فوتبال، “بیلی آیلیش” ترانه نویس و برنده 5 جایزه گرمی و “دن آکروید” کمدین و فیلمساز معروف همگی با اختلال تیک تشخیص داده شده اند.

اشتراک گذاری:

اشتراگ گذاری در facebook
اشتراگ گذاری در twitter
اشتراگ گذاری در linkedin
اشتراگ گذاری در pinterest
اشتراگ گذاری در telegram
اشتراگ گذاری در whatsapp
اشتراگ گذاری در print
اشتراگ گذاری در email
mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    Verification: 21c1a9e26c75b00f