بازی در فضای بیرون خانه و مزایای آن برای کودکان

بازی کودکان در بیرون از خانه
Author picture

کیدز 24

فهرست مطالب

بازی در فضای باز می تواند برای سلامتی جسم و رشد روان شناختی مزایایی داشته باشد . برای به حداکثر رساندن مزایا، ارزش آن را دارد که تلاش کنید کودکان محیط بازی مناسب و ایمنی داشته باشند. وقتی بچه بودم والدینم مرتباً به من می گفتند برو بیرون بازی کن . من در محلی زندگی می کردم که بچه ها در خانه های یکدیگر را می زدند. تا از آنها بپرسند آیا دوستانشان می توانند “بیرون بیایند ” . کودکان با هم در خیابان دوچرخه سواری می کردند. گاهی روی پله های جلوی خانه خود می نشستند و قبل از شام های تابستان بستنی می خوردند.
آن وقتها کودکان اوقات بیشتری بیرون از خانه بازی می کردند . اما در ۲۰-۳۰ سال گذشته همه چیز به طور چشمگیری تغییر کرده است. زمان تفریح ، به خصوص بازی در فضای باز، رو به کاهش است . تحقیقات نشان می دهد زمان تفریحات بدون ساختار، حدود ۲۵ درصد کاهش یافته است.

این کاهش به دلایل زیادی در حال رخ دادن است :

▪︎ اول اینکه کودکان زمان بیشتری را برای فعالیت های ساختاری مدارس و مهدکودک می گذرانند در نتیجه زمان فراغت در حال کاهش است.

▪︎ دوم، والدین بیشتر کار می کنند و وقت کمتری برای نظارت بر بچه هایشان در هنگام تفریح در بیرون از خانه دارند برای همین کودکان زمان بیشتری را با تبلت و دیگر وسایل الکترونیکی می گذرانند و متاسفانه اغلب کودکان نیز بازی های الکترونیکی را به تفریح در خارج از خانه ترجیح می دهند.

همچنین بخوانید: آسیب های شایع در کودکان و پیشگیری از آن ها 

چرا کاهش فعالیت و تفریحات در فضای باز اهمیت دارد؟

آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند کودکان تا آنجا که ممکن است در خارج از خانه بازی کنند. چرا که دارای مزایای زیادی برای کودکان است :

۱. بازی در بیرون با فعالیت بدنی بیشتری همراه است . که برای سلامت کلی کودکان و حتی برای کمک به مبارزه با چاقی دوران کودکی و بیماری های قلبی عروقی مفید است.

۲. بازی در فضای باز فوایدی نیز برای رشد شناختی و یادگیری کودکان دارد. وقتی بچه ها وقت زیادی را برای انجام تکالیف مدرسه می گذرانند برای بازیابی توانایی فکری خود به فراغت نیاز دارند . تا بتوانند دوباره آماده یادگیری شوند. تحقیقات نشان می دهد کودکان پس ازتفریح کردن تمرکز بیشتری دارند.

۳. تماس با عناصر طبیعی می تواند زمینه ای برای یادگیری های علمی و طبیعی فراهم کند . در حقیقت، هنگامی که کودکان به فعالیت در فضای باز می پردازند بیشتر تمایل به حفظ محیط زیست دارند.

۴. و بالاخره اینکه، فعالیت در خارج از خانه می تواند مزایایی برای رشد اجتماعی و عاطفی کودکان داشته باشد. هنگامی که کودکان به تنهایی در بیرون از خانه بازی می کنند این فرصت را دارند که بازی های خاص خود را ترتیب دهند . و اختلافات احتمالی را حل کنند که این شامل تمرین همکاری و همدلی با دیگران است. علاوه بر این می تواند به ایجاد دوستی های جدید کمک کند که خود برای رشد شایستگی و رفتارهای اجتماعی مانند اشتراک و کمک به دیگران مهم است. دوستی هایی که آنها هنگام بازی در خارج از خانه برقرار می کنند. برای شادی کلی کودک در دراز مدت بسیار مهم است .و بطور کل فعالیت بدنی با شادی عمومی در ارتباط است و می تواند به عنوان یک محافظ در برابر افسردگی عمل کند.

چشم پزشکی

رزرو نوبت دهی اینترنتی متخصص کودکان

شما عزیزان می توانید برای رزرو نوبت اینترتی پزشک مود نظر خود بر روی دکمه مقابل، کلیک کنید.

نگرانی ها برای بازی در فضای باز

خوب کاملاً واضح است که بازی در خارج از خانه مزایای زیادی دارد اما، یافتن وقت و مکان مناسب برای این کار در خارج از خانه سخت شده . والدین بیشتر کار می کنند و معمولاً نگرانی هایی در مورد ایمنی هنگام بازی در خارج از خانه وجود دارد. این نگرانی به ویژه برای خانواده هایی است که در مناطق فقیرنشین زندگی می کنند . و ممکن است برای امنیت فرزندانشان حساسیت بیشتری داشته باشند. لذا یافتن و ایجاد فضاهای بازی امن در بیرون از خانه نکته مهمی است.

زیست شناس مشهور ونویسنده امریکایی E.O Wilson ، پیشنهاد می دهد که همه ما انسانها به نحوی با محیط بیرون و طبیعت در ارتباطیم. چه بدانیم یا نه، تعامل با طبیعت برای سلامت روان ما مهم است . اکنون نیز که فصل بهار است و ما این فرصت را داریم که با گذراندن وقت بیشتر در بیرون با کودکان، این ارتباط را پرورش دهیم. به خصوص با توجه به محدودیت های اخیر COVID-19، وقت گذراندن بیرون از خانه برای با هم بودن (در حالی که اقدامات احتیاطی لازم را انجام می دهیم) بیش از هر زمان دیگری ضروریست.
بنابراین در همین هفته، فقط یک دقیقه وقت بگذارید. گلها را تماشا کرده و ببویید، بگذارید فرزندانتان در چمن های بهاری تفریح کنند. بدانید این کار هم به جوان سازی ذهن و بدن آنها کمک می کند و هم ارتباطات مورد نیاز با طبیعت و باهم بودن را تقویت می کند.

اپلیکیشن آوا کیدز:

اپلیکیشن “آوا کیدز” به عنوان یک راهکار هوشمند و جامع برای تغذیه، آموزش، و مراقبت از کودکان معرفی می‌شود. این اپلیکیشن با توجه به سن، بیماری‌ها، و شرایط خاص هر کودک، برنامه غذایی شخصی‌سازی کرده و به والدین کمک می‌کند تا بهترین تغذیه را برای رشد و توسعه سالم فرزندان خود انتخاب کنند. از طریق مقالات، لالایی‌ها و پادکست‌های منحصر به فرد این اپلیکیشن، والدین قادر به یادگیری دقیق‌تر درباره بهترین روش‌ها و نکات برای پرورش فرزندان خود خواهند بود.

 

“آوا کیدز” با ارائه خدماتی هوشمند و شخصی‌سازی شده، به والدین اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی در زمینه تغذیه و پرورش کودکان فراهم می‌کند. این اپلیکیشن به والدین این امکان را می‌دهد که با دسترسی به محتواهای آموزشی و تفریحی، تجربه‌ی یک محیط یادگیری چند بعدی را تجربه کنند. “اوا کیدز” نه تنها یک راهنمای قدرتمند در حوزه تغذیه کودکان است بلکه یک همراه هوشمند برای والدین در سفر پررنگ و چالش‌انگیز پرورش فرزندانشان نیز محسوب می‌شود.

توضیحات دکتر بهزاد مقدم، متخصص تغذیه کودکان در خصوص اپلیکیشن آواکیدز

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری:

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
    Verification: 21c1a9e26c75b00f