Author picture

کیدز 24

فهرست مطالب

دندان درآوردن چیست؟

دندان در آوردن زمانی است که دندان ها برای اولین بار از لثه کودک بیرون می آیند. این می تواند زمان ناامید کننده ای برای نوزادان و والدین آنها باشد. دانستن اینکه در طول

دندان درآوردن چه چیزی باید انتظار داشته باشید و چگونه درد آن را کمی کمتر کنید می تواند کمک کند.

دندان در آوردن کیدز24
دندان در آوردن کیدز24

دندان درآوردن چه زمانی شروع می شود؟

در حالی که دندان درآوردن می تواند از 3 ماهگی شروع شود، به احتمال زیاد زمانی که کودک شما بین 4 تا 7 ماهه است، اولین دندان را خواهید دید که از خط لثه کودک عبور می کند.

اولین دندان هایی که ظاهر می شوند معمولاً دو دندان جلویی پایینی هستند که به عنوان دندان های ثنایای مرکزی نیز شناخته می شوند. آنها معمولاً 4 تا 8 هفته بعد توسط چهار دندان جلویی بالایی (ثنایای مرکزی و جانبی) دنبال می شوند. حدود یک ماه بعد، دندانهای ثنایای جانبی پایینی (دو دندانی که در کنار دندانهای جلویی پایین قرار دارند) ظاهر می شوند.

دندان‌های آسیاب بعدی (دندان‌های عقبی که برای آسیاب کردن غذا استفاده می‌شوند)، سپس دندان‌های چشمی (دندان‌های نوک تیز در فک بالا) در مرحله بعدی قرار دارند. اکثر بچه ها تا سومین سالگرد تولدشان تمام 20 دندان شیری خود را دارند. (اگر دندان های کودک شما بسیار کندتر از این در می آید، با پزشک خود صحبت کنید.)

در برخی موارد نادر، بچه‌ها با یک یا دو دندان به دنیا می‌آیند یا در چند هفته اول زندگی یک دندان بیرون می‌آیند. مگر اینکه دندان‌ها در تغذیه اختلال ایجاد کنند یا به اندازه‌ای لق باشند که خطر خفگی را ایجاد کنند، این معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست.

دندان در آوردن کیدز24
دندان در آوردن کیدز24

نشانه های دندان درآوردن چیست؟

وقتی بچه ها شروع به دندان درآوردن می کنند، ممکن است آب دهانشان بیشتر شود و بخواهند چیزهایی را بجوند. برای برخی از نوزادان، دندان درآوردن بدون درد است. برخی دیگر ممکن است دوره های کوتاهی از تحریک پذیری داشته باشند، در حالی که برخی ممکن است برای هفته ها بداخلاق به نظر برسند، با طلسم گریه و اختلال در الگوهای خواب و غذا خوردن. دندان درآوردن ممکن است ناراحت کننده باشد، اما اگر کودک شما بسیار مزاحم به نظر می رسد، با پزشک خود صحبت کنید.

 

اگرچه لثه های حساس و متورم می تواند باعث شود دمای کودک شما کمی بالاتر از حد طبیعی باشد، دندان درآوردن معمولاً باعث تب یا اسهال نمی شود. اگر کودک شما در مرحله دندان درآوردن تب کرد، احتمالاً چیز دیگری باعث تب شده است و باید با پزشک خود تماس بگیرید.

 

چگونه می توانم  دندان درآوردنرا آسان تر کنم؟

در اینجا نکاتی وجود دارد که باید هنگام دندان درآوردن کودک به خاطر داشته باشید:

• به آرامی صورت کودک خود را با یک پارچه پاک کنید تا آب دهان از بین برود و از ایجاد بثورات جلوگیری کنید.

 

• لثه های کودک را با انگشت تمیز مالش دهید.

 

• به نوزادتان چیزی برای جویدن بدهید. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی بزرگ است که نتوان آن را قورت داد یا خفه کرد و به قطعات کوچک تبدیل نشود. یک پارچه شستشوی مرطوب که به مدت 30 دقیقه در فریزر قرار می گیرد، یک کمک دندان درآوردن مفید است. حتماً قبل از سفت شدن آن را از فریزر خارج کنید – نمی‌خواهید لثه‌های متورم شده را کبود کنید – و حتماً بعد از هر بار استفاده آن را بشویید.

 

حلقه های دندانه دار لاستیکی نیز خوب هستند، اما از حلقه هایی که داخل آن مایع است خودداری کنید زیرا ممکن است بشکنند یا نشت کنند. اگر از حلقه دندان درآوردن استفاده می کنید، آن را در یخچال سرد کنید، نه در فریزر. همچنین هرگز برای استریل کردن آن جوش نزنید – تغییرات شدید دما می تواند باعث آسیب دیدن پلاستیک و نشت مواد شیمیایی شود.

 

• بیسکویت های دندان درآوردن و غذاهای منجمد یا سرد فقط برای بچه هایی که قبلاً غذاهای جامد می خورند خوب است. اگر کودکتان هنوز مواد جامد را شروع نکرده است از آنها استفاده نکنید. و حتماً مراقب کودک خود باشید تا مطمئن شوید که هیچ تکه‌ای از آن جدا نشده یا خطر خفگی ایجاد نمی‌کند.

 

• اگر کودک شما تحریک پذیر به نظر می رسد، از پزشک خود بپرسید که آیا دادن دوز استامینوفن یا ایبوپروفن (برای نوزادان بزرگتر از 6 ماه) برای کاهش ناراحتی مناسب است یا خیر.

 

• هرگز آسپرین را روی دندان قرار ندهید و الکل را روی لثه کودک نمالید.

 

• هرگز حلقه دندان درآوردن را به دور گردن یا هر قسمت دیگری از بدن کودک نبندید – ممکن است به چیزی گیر کند و کودک را خفه کند.

 

• از گردنبندهای ساخته شده از کهربا استفاده نکنید. در صورت شکستن تکه ها، اینها می توانند منجر به خفه شدن یا خفگی شوند.

 

• از ژل ها و قرص های دندان درآوردن استفاده نکنید زیرا ممکن است برای نوزادان بی خطر نباشند.

 

چگونه باید از دندان های کودکم مراقبت کنم؟

مراقبت و تمیز کردن دندان های کودک برای سلامت طولانی مدت دندان مهم است. حتی اگر اولین دسته از دندان‌ها می‌افتند، پوسیدگی دندان باعث می‌شود آنها سریع‌تر بیفتند و قبل از آماده شدن دندان‌های دائمی، شکاف‌هایی باقی می‌ماند. دندان‌های شیری باقی‌مانده ممکن است برای پر کردن شکاف‌ها با هم جمع شوند. باعث می شود دندان های دائمی کج و نامناسب در بیایند.

مراقبت روزانه از دندان باید حتی قبل از در آمدن اولین دندان کودک شما شروع شود. لثه های کودک خود را هر روز با یک پارچه یا گاز تمیز و مرطوب پاک کنید یا آنها را به آرامی با یک مسواک نرم و به اندازه نوزاد و آب (بدون خمیر دندان!) مسواک بزنید.

به محض ظاهر شدن اولین دندان، آن را با آب و خمیر دندان حاوی فلوراید، فقط با مقدار کمی مسواک بزنید.

دندان در آوردن کیدز24
دندان در آوردن کیدز24

همچنین بخوانید: گریپ واتر

وقتی کودک به اندازه کافی بزرگ شد که بتواند آن را بیرون بیاورد، استفاده از خمیردندان کمی بهتر است – معمولاً در حدود 3 سالگی. خمیر دندان حاوی فلوراید را انتخاب کنید و در بچه های کوچکتر فقط به اندازه یک نخود یا کمتر از آن استفاده کنید. اجازه ندهید کودکتان خمیردندان را ببلعد یا آن را خارج از لوله بخورد زیرا مصرف بیش از حد فلوراید می تواند برای کودکان مضر باشد.

 

تا زمانی که تمام دندان های کودک شما در می آیند، سعی کنید آنها را حداقل دو بار در روز و به خصوص بعد از غذا مسواک بزنید. همچنین مهم است که بچه ها را زود به نخ کشیدن عادت دهیم. زمان خوبی برای شروع نخ دندان کشیدن زمانی است که دو دندان شروع به لمس می کنند. برای مشاوره در مورد نخ دندان کشیدن این دندان های کوچک با دندانپزشک خود صحبت کنید. همچنین می‌توانید با اجازه دادن به کودکان نوپا در حین مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، به تماشای آن‌ها و تقلید شما به این روال عادت کنید.

 

نکته مهم دیگر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان: اجازه ندهید کودکتان با شیشه شیر بخوابد. شیر یا آب میوه می تواند در دهان کودک جمع شود و باعث پوسیدگی دندان و پلاک شود.

 

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) توصیه می کند که کودکان در سن 1 سالگی یا ظرف 6 ماه پس از ظاهر شدن اولین دندان به دندانپزشک مراجعه کنند تا مشکلات احتمالی را تشخیص دهند و به والدین در مورد مراقبت های پیشگیرانه توصیه کنند.

منبع :https://www.mayoclinic.org/

 

 

اپلیکیشن آوا کیدز:

اپلیکیشن “آوا کیدز” به عنوان یک راهکار هوشمند و جامع برای تغذیه، آموزش، و مراقبت از کودکان معرفی می‌شود. این اپلیکیشن با توجه به سن، بیماری‌ها، و شرایط خاص هر کودک، برنامه غذایی شخصی‌سازی کرده و به والدین کمک می‌کند تا بهترین تغذیه را برای رشد و توسعه سالم فرزندان خود انتخاب کنند. از طریق مقالات، لالایی‌ها و پادکست‌های منحصر به فرد این اپلیکیشن، والدین قادر به یادگیری دقیق‌تر درباره بهترین روش‌ها و نکات برای پرورش فرزندان خود خواهند بود.

 

“آوا کیدز” با ارائه خدماتی هوشمند و شخصی‌سازی شده، به والدین اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی در زمینه تغذیه و پرورش کودکان فراهم می‌کند. این اپلیکیشن به والدین این امکان را می‌دهد که با دسترسی به محتواهای آموزشی و تفریحی، تجربه‌ی یک محیط یادگیری چند بعدی را تجربه کنند. “اوا کیدز” نه تنها یک راهنمای قدرتمند در حوزه تغذیه کودکان است بلکه یک همراه هوشمند برای والدین در سفر پررنگ و چالش‌انگیز پرورش فرزندانشان نیز محسوب می‌شود.

توضیحات دکتر بهزاد مقدم، متخصص تغذیه کودکان در خصوص اپلیکیشن آواکیدز

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری:

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
    Verification: 21c1a9e26c75b00f