EnglishPersian

خون بند ناف چیست و ذخیره سازی آن به چه شکل است؟

مشاهده
ذخیره سازی خون بند ناف

خون بند ناف، خون اضافی در بند ناف بریده شده نوزاد و جفت است.
نوزادان پس از تولد به آن نیازی ندارند . اما این خون باقیمانده، حاوی سلول هایی است که می تواند به نوزاد بیمار، اکنون یا آینده کمک کند.

خون بند ناف حاوی همان اجزای موجود در خون طبیعی از جمله گلبول های قرمز، گلبول های سفید، پلاکت و پلاسما است.

چیزی که آن را منحصر به فرد می کند غنی بودن آن از سلول های بنیادی خون ساز خاصی مشابه سلول های موجود در مغز استخوان است. این سلول ها در درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارند.

ذخیره سازی آن فرآیندی ساده و بی دردسر است که می تواند زندگی نوزاد را حفظ کند.

خون بند ناف فورا پس از تولد از بند ناف گره زده شده یا بریده شده جمع آوری می شود. سپس خون برای استفاده در آینده فریز و ذخیره می شود.
اگر چه این ذخیره سازی در سال های اخیر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است، اما فرآیند جدیدی نیست.

این خون به منظور درمان بیماری ها و اختلال های خطرناک، اوتیسم، نقص مادرزادی قلب، فلج مغزی، دیابت، و پارکینسون جمع آوری می شود.

 

مزایای ذخیره سازی خون بند ناف

خون بند ناف دارای سلول های بنیادی خون سازی است . که در خون دیگر اعضای بدن وجود ندارد. بیشتر سلول ها تنها قادر به نسخه برداری از خود هستند. برای مثال سلول های چشم تنها از سلول هایی که در چشم وجود دارد نسخه برداری می کنند. اما سلول های بنیادی بند ناف متفاوت اند؛ چون به طور کامل بالغ نشده اند. بنابراین می توانند به انواع سلول های خونی و سلول های سیستم ایمنی تبدیل شوند.

این سلول های قدرتمند نقش مهمی در معالجه بسیاری از بیماری های مهلک دارند. آن ها می توانند اکنون یا در آینده به فردی که بیمار است و نیاز به پیوند سلول های بنیادی دارد کمک کنند . همچنین می توانند به نوزاد یا یکی از اعضای خانواده تان که بعدا بیمار می شود کمک کنند. چگونگی استفاده از این سلول ها به روش بانک خون بند نافی که انتخاب کرده اید بستگی دارد.

 

خون بند ناف چه بیماری هایی را درمان می کند؟

سلول های بنیادی خون بند ناف در معالجه بیش از ۸۰ بیماری کاربرد دارند. آن ها غالبا در درمان سرطان هایی نظیر لوسمی و لنفوم، اختلالات موروثی سیستم ایمنی و سلول های ایمنی، کم خونی داسی شکل، آنمی و بیماری گاچر به کار می روند.همچنین در معالجه اختلالات سیستم ایمنی، خون و عصبی کاربرد دارند. بیشتر این بیماری ها نیازمند پرتو درمانی یا شیمی درمانی هستند . که باعث از بین رفتن سلول های مضر می شوند .اما در همان زمان سلول های سالم را هم از بین می برند. پیوند سلول های بنیادی خون به بیمارانی که تحت درمان سرطان هستند کمک می کند تا بدن آن ها سلول های خونی جدید تولید کرده و در نتیجه سلامت را بهبود می بخشد.

این بیماری ها غالبا از طریق سلول های بنیادی مغز استخوان نیز درمان می شوند؛ اما جمع آوری سلول های بنیادی خون بند ناف آسان تر است و می توان آن ها را برای مدتی طولانی نگهداری کرد؛ همچنین می توان از آن برای افراد بسیاری استفاده کرد. این سلول ها به تقویت سیستم ایمنی افراد طی معالجه سرطان کمک می کند، کاری که سلول های بنیادی مغز استخوان قادر به انجام آن نیست.

اشتراک گذاری:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print
Share on email
mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    Verification: 21c1a9e26c75b00f