وزن‌گیری نوزاد, راه‌کارهای خوب و ساده برای خانواده‌ها

وزن‌گیری نوزاد, راه‌کارهای خوب و ساده برای خانواده
Author picture

کیدز 24

فهرست مطالب

آیا می‌دانید که چگونه می‌توان به وزن‌گیری یا افزایش وزن نوزادان کمک کرد؟ از مهمترین علایم در تشخیص سلامت کودک، وزن‌گیری مناسب او است. نوزاد به طور معمول و در رشد طبیعی خود به‌خصوص در روزها و هفته‌های ابتدایی تولد، مرتباً به وزنش اضافه می‌شود. میانگین وزن نوزاد به هنگام تولد 2500 تا 4500 گرم است و معمولاً وزن نوزادان دختر 300 گرم کمتر از نوزادان پسر است. کودک در چند روز اول تولد مقدار کمی از وزن خود را از دست می‌دهد اما در شروع هفته دوم مجدداً شروع به افزایش وزن می‌کند. این افزایش وزن معیاری برای تغذیه مناسب او توسط شیر مادر است؛ چراکه کودکانی که از شیر مادر به‌اندازه کافی تغذیه نمی‌کنند بعدها با کمبود وزن در جداول رشد خود مواجه می‌شوند. به همین علت متداول‌ترین پرسش در زمینه سلامت نوزاد وزن‌گیری مناسب کودک است که آیا او به‌اندازه کافی از شیر مادر تغذیه می‌کند یا خیر؟

تشخیص و درمان کودکانی که به طور معمول وزنشان افزایش پیدا نمی‌کند بسیار مهم است زیرا ممکن است نشانه‌ای از سوءتغذیه یا یک مشکل پزشکی اساسی باشد که نیاز به درمان دارد. سوءتغذیه که به صورت کمبود وزن خود را نشان می‌دهد، می‌تواند عوارضی مانند ضعف سیستم ایمنی بدن، پایین آمدن نمودار رشد کودک از حالت نرمال، کوتاهتر شدن قد مورد انتظار و از همه بدتر مشکل در یادگیری به دلیل تأثیر سوءتغذیه بر مغز کودک ایجاد کند؛ به خصوص این عوارض در کودکانی که برای مدت طولانی دچار سوءتغذیه هستند بیشتر دیده می‌شود. مهمترین فاکتور رشد و سلامت کودک همین افزایش وزن به طور مرتب است که جهت ارزیابی رشد و سلامت کودک توسط پزشک به صورت ماهانه بررسی می‌شود. عمده دلایل تفاوت وزن نوزادان به شرح زیر است:

● جنسیت
● ژنتیک
● تغذیه و سلامت مادر در دوران بارداری

وزن گیری و افزایش وزن کودک

تست‌های مراقبت و سلامت کودک کدام است؟

به طور معمول پس از به دنیا آمدن نوزاد در هفته‌های اول، ارزیابی‌های اولیه پزشکی مرتباً توسط پزشک انجام می‌شود و پس از آن چکاپ ماهانه به صورت اندازه‌گیری دور سر، قد و وزن کودک به شکلی دقیق و در جداول رشد توسط پزشک متخصص کودکان ثبت می‌شود. این فواصل اندازه‌گیری وزن کودک عبارتند از:

● تا شش ماهگی به صورت ماهی یکبار
● از 6 ماه تا 12 ماهگی هر دو ماه یکبار
● از 12 ماهگی به بعد هر سه ماه یکبار

توجه داشته باشید نمودار رشد طبیعی هر نوزاد با نوزاد دیگر متفاوت است چه بسا پسران نسبت به دختران از وزن و قد بیشتری برخوردارند؛ بنابراین اندازه متفاوت در نمودار رشد کودک به دلیل مسائل ژنتیکی و میزان و نوع تغذیه کودک برای تمامی افراد یکسان نخواهد بود.

به همین علت گفته می‌شود وزن‌گیری نوزاد تا پایان سه ماهگی روزانه 30 گرم و تا پایان 6 ماهگی ماهیانه نیم تا یک کیلو است، در ضمن در پایان 12 ماهگی، کودک وزنی معادل سه برابر وزن تولد خود را باید به دست آورد.

 

همچنین بخوانید:  فرمول قد و وزن کودک 

چه عواملی سبب نقصان در وزن‌گیری کودک می‌شود؟

وجود انواع عفونت‌ها و زخم‌های دهان سبب ناراحتی کودک به هنگام شیر خوردن او می‌شود. به عنوان مثال کودکان با شکاف کام، اغلب با مشکلات کاهش وزن یا کندی در افزایش وزن مواجه هستند. نوزادان متولد شده با وزن کم اغلب دچار ناراحتی‌های گوارشی و تنفسی می‌شوند؛ بنابراین مادران در دوران بارداری خود باید شیوه‌های مهم تغذیه‌ای برای رشد مناسب جنین را در نظر بگیرند چراکه مصرف بیش از حد کافئین، کیک، چیپس، نوشابه گازدار، سیگار و غیره به صورت کمبود وزن در کودک تازه متولد شده خود را نشان خواهد داد.

چشم پزشکی

رزرو نوبت دهی اینترنتی متخصص کودکان

شما عزیزان می توانید برای رزرو نوبت اینترتی پزشک مود نظر خود بر روی دکمه مقابل، کلیک کنید.

راهکار مناسب افزایش وزن در کودک

در ابتدا نوزادان توسط شیر مادر تغذیه می‌شوند اما در صورت تشخیص پزشک مبنی بر عدم وزن‌گیری کودک، شیر خشک نیز به‌ عنوان یک غذای کمکی یا وعده اصلی به خوراک کودک اضافه می‌شود. در نوزادان کم‌وزن پزشکان توصیه به دادن شیر خشک در مقادیر کم ولی به‌دفعات زیاد در طول شبانه‌روز را دارند تا بتوانند کمبودهای وزن کودک را هر چه سریع‌تر جبران کنند.

گفته می‌شود تا سن شش ماهگی کودک باید از شیر مادر یا شیر خشک تغذیه کند ولی بعد از این سن امکان اضافه شدن غذاهای کمکی در وعده‌های کوچک غذایی برای او میسر است. به‌عنوان مثال استفاده از شیرهای پرچرب و کم‌چرب ماجان با دارا بودن مقادیر بالای پروتئین در غذای کودک شما سبب وزن‌گیری مناسب طفل خواهد شد.

پروتئین منبع اصلی وزن‌گیری در کودک می‌باشد و والدین با استفاده از منابع غنی از شیرهای حاوی انواع مختلف ویتامین و درصد بالایی پروتئین می‌توانند نقش مؤثری در افزایش وزن و در نهایت رشد قدی او داشته باشند.

علاوه بر شیرهای کم‌چرب و پرچرب ماجان محصولاتی دیگر از این برند نظیر فرنی برنج، حریره بادام، چند غله با خرما و گندم و عسل نیز تولید شده است که مصرف آن می‌تواند در رشد و وزن‌گیری کودک بسیار مؤثر باشد.

در ضمن نحوه تولید محصولات ماجان از قبیل شیر پاستوریزه با دستگاه‌های پیشرفته و کاملاً استریلیزه تولید می‌شوند و در ضمن این شیرها تا شش ماه پس از تاریخ تولید با همان کیفیت اولیه در صورت عدم بازکردن پاکت قابل نگه‌داری هستند.
درست است از شش ماهگی به بعد کم‌کم غذای کمکی به وعده‌های غذایی کودک اضافه می‌شود اما باید این کار توسط رژیم‌های گفته شده توسط پزشک صورت گیرد، چرا که کودک ممکن است با خوردن ماده غذایی دچار آلرژی شود و این ناراحتی‌ها (از قبیل اسهال، استفراغ و غیره) ناشی از مصرف نادرست یک ماده غذایی برای مدت‌ها با وی همراه باشد. پس بهتر است شروع وعده‌های غذاهای کمکی را با محصولات مخصوص به کودک نظیر غذاهای آماده کودک ماجان (کاله) آغاز کنید.

همچنین بخوانید:https://kidz24.shop/baby-food/ جهت تهیه غذاهای مناسب کودک کلیک کنید.

فواید استفاده از شیر غنی شده ماجان در وزن‌گیری کودک

لبنیاتی همچون شیر، ماست، پنیر شامل مقادیر قابل‌توجهی از ویتامین‌های ضروری برای رشد قد و وزن‌گیری در کودک است. از طرفی ما باید برای کودک از شیری استفاده کنیم که کمتر برای او سبب آلرژی و یا بیماری شود.

شیر غنی شده ماجان با داشتن ویتامین‌هایی نظیر کلسیم و پتاسیم و غنی از ویتامین D و فولیک‌اسید علاوه بر سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها به رشد قدی و افزایش وزن کودک نیز کمک فراوانی می‌کند. شیر ماجان سرشار از آهن بوده و علاوه بر افزایش سیستم ایمنی بدن سبب رشد سلول‌های مغزی و شناختی در کودک می‌شود.

ویتامین A موجود در این شیر سلامت اندام‌ها و قدرت بینایی کودک را تضمین می‌کند. زینک موجود در آن سبب رشد و نمو طبیعی در کودک شده و از او در مقابل انواع مختلف از میکروب‌ها و ویروس‌ها محافظت می‌کند؛ بنابراین این شیر می‌تواند مکملی عالی برای کودکانی با بدن ضعیف باشد و در عین حال سبب تقویت کودکان با وزن معمولی شود.

شیر یک غذای کامل و منبع جذب مقادیر بالای پروتئین و کلسیم در بدن است. حال تصور کنید این شیر با انواع ویتامین‌ها غنی شود و نیز از آنجایی که نوشیدن شیر آسانترین راه برای دستیابی به پروتئین و مواد غذایی حیاتی برای رشد کودک است با نوشیدن روزانه مقادیری از شیر غنی شده کودک ماجان علاوه بر کسب انرژی لازم تمامی ویتامین‌های مورد نیاز بدن نیز تأمین می‌شود. شیرهای ماجان با داشتن رایحه و طعمی دلنشین مورد علاقه کودک بوده و او با لذت تمام شیر را میل می‌کند. هرچه قدر کودک بهتر بخوابد از وزن و رشد بهتری برخوردار خواهد بود.

کلام آخر

فواید مصرف شیر برای کودکان زیاد است. آمارها نشان داده که کودکانی که در رژیم‌های غذایی خود از شیر به‌خصوص شیرهای غنی شده استفاده کرده‌اند از نمودار رشد قدی و وزنی بهتر و سالم‌تری نسبت به دیگر همسالان خود برخوردار بوده‌اند. مواد مغذی در شیر آن‌قدر زیاد است که تنها نوشیدن یک لیوان از آن اغلب ویتامین‌های مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند.

در حال حاضر محصولات غذایی ماجان اعم از شیرهای غنی شده کم‌چرب و پرچرب و نیز سایر غذاهای کمکی تولیدی این برند معتبر که تأثیر به سزایی در وزن‌گیری کودک دارند توسط فروشگاه کیدز 24 به صورت آنلاین به فروش می‌روند.

اپلیکیشن آوا کیدز:

اپلیکیشن “آوا کیدز” به عنوان یک راهکار هوشمند و جامع برای تغذیه، آموزش، و مراقبت از کودکان معرفی می‌شود. این اپلیکیشن با توجه به سن، بیماری‌ها، و شرایط خاص هر کودک، برنامه غذایی شخصی‌سازی کرده و به والدین کمک می‌کند تا بهترین تغذیه را برای رشد و توسعه سالم فرزندان خود انتخاب کنند. از طریق مقالات، لالایی‌ها و پادکست‌های منحصر به فرد این اپلیکیشن، والدین قادر به یادگیری دقیق‌تر درباره بهترین روش‌ها و نکات برای پرورش فرزندان خود خواهند بود.

 

“آوا کیدز” با ارائه خدماتی هوشمند و شخصی‌سازی شده، به والدین اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی در زمینه تغذیه و پرورش کودکان فراهم می‌کند. این اپلیکیشن به والدین این امکان را می‌دهد که با دسترسی به محتواهای آموزشی و تفریحی، تجربه‌ی یک محیط یادگیری چند بعدی را تجربه کنند. “اوا کیدز” نه تنها یک راهنمای قدرتمند در حوزه تغذیه کودکان است بلکه یک همراه هوشمند برای والدین در سفر پررنگ و چالش‌انگیز پرورش فرزندانشان نیز محسوب می‌شود.

توضیحات دکتر بهزاد مقدم، متخصص تغذیه کودکان در خصوص اپلیکیشن آواکیدز

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری:

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
    Verification: 21c1a9e26c75b00f