انحراف زانو به سمت داخل یا خارج و پاچنبری در کودکان

انحراف زانو به سمت داخل یا خارج (زانو ضربدری و زانو پرانتزی) کودکان
Author picture

کیدز 24

فهرست مطالب

انحراف زانو:

انحراف زانو به سمت داخل یا خارج (زانو ضربدری و زانو پرانتزی) کودکان سبب جلب توجه والدین می شود. باید توجه داشت که این انحراف در کنار ظاهر اندام با تغییر در عملکرد اندام نیز همراه خواهد شد.

تمام شیرخواران دارای زانوی پرانتزی هستند ولی این مساله پس از اینکه راه رفتن را شروع میکنند واضح تر میگردد و در سیر تکامل خود به تدریج انحراف کم شده و به مرور زمان تبدیل به زانو ضربدری میگردد کهدر ۴ سالگی به اوج خود رسیده و پس از این زمان بتدریج این انحراف کاهش یافته و در ۸ سالگی وضعیت زانوها باید مشابه افراد بالغ نرمال گردد که زانو و مچ پا در خط وسط با هم در تماس باشند.

اولین و شاید مهمترین مساله در انحراف زانوها توجه به ویتامین دی و کلسیم و کمبود آنها هست که لازم است شیرخوار ویتامین دی را از بدو تولد دریافت کند که به صورت قطره آ+دی تا ۶ ماهگی و مولتی ویتامین پس از ۶ ماهگی تا دو سالگی می باشد (و خوشبختانه در مراکز بهداشت برای جمعیت تحت پوشش هم توزیع میگردد ) . دریافت ویتامین دی به شرح گفته شده معمولا نیازهای شیرخوار را بر طرف میکند مگر مواردی شامل اضافه وزنگیری و چاق بودن شیرخوار و یا اختلالات غیر تغذیه ای مثل دفع کلیوی فسفر  که نیازمند ارزیابی توسط پزشک و گاها درخواست آزمایش مرتبط می باشد.

در صورتیکه روند دریافت ویتامین دی مختل شده باشد و یا روند انحراف زانوها از روند ذکر شده پیروی نکند و یا انحراف دو زانو غیرقرینه و یا شدید باشد، پیگیری پزشکی و مراجعه به پزشک مرتبط الزامی می باشد.

 

پاچنبری:

یا همان کلاب فوت، دفرمیتی در اندام تحتانی یک طرفه یا دوطرفه می باشد که به صورت چرخش پا به سمت داخل و محدودیت در چرخش پا و مچ پا می باشد به نحوی که اگه درمان نگردد یا ناقص درمان شود سبب راه رفتن کودک بر روی کناره خارجی پا شده و این مساله تاثیر واضحی بر روی توانایی کودک و پوشیدن کفش او دارد.

این بیماری یک نوع بروز وقفه در روند تکامل اندام در دوران بارداری با منشا شناخته نشده است و با توجه به اینکه استخوانهای تشکیل دهنده مچ پا در دوران نوزادی و شیرخواری ماهیت غضروفی دارند لذا درمان در این دوران با گچ گیری سریال را مقدور می سازد و در مقابل تاخیر در درمان سبب دشوارتر شدن درمان شده و نتایج مطلوب نیز حاصل نمیگردد.

از آنجاییکه پا درمعرض دید است، وضعیت قرارگیری غیر طبیعی پا از بدو تولد توجه والدین را به خود جلب میکند و نکته جالب اینکه گچ گیری اصلاح کلاب فوت را میتوان از بدو تولد شروع کرد و  معمولا ۵ تا ۱۰ نوبت گچ گیری لازم است و در اکثر موارد در آخرین نوبت گچ گیری انجام جراحی کوچک در پشت پا لازم است ولی باید در نظر داشت که ماهیت بیماری عودکننده می باشد و پس از اتمام گچ گیری پوشیدن بریس جهت جلوگیری از عود دفرمیتی لازم است که بر اساس وضعیت پا در مراجعات مدت زمان بستن بریس تعیین می شود که ۳ تا ۴ سال پس از آخرین گچ گیری لازم است.

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری:

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
    Verification: 21c1a9e26c75b00f