نحوه آروغ زدن نوزاد: نکات و توصیه هایی برای والدین

نحوه آروغ زدن کودک کیدز 24
Author picture

کیدز 24

فهرست مطالب

یادگیری نحوه آروغ زدن (یا باد گلو) کودک بسیار مهم است که در هنگام تولد نوزاد باید در آن مهارت داشته باشید زیرا  با روال تغذیه همراه است. اما چرا باید این کار را انجام دهید و چگونه؟

چرا بایدآروغ نوزاد بگیرید؟

اگر کودک شما در حین یا بعد از شیر خوردن ناراحت یا پریشان به نظر می رسد، به احتمال زیاد نیاز به آروغ زدن دارد.

چگونه باد گلو کودک خود را بگیرید

 

همچنین بخوانید : ختنه

چند راه مختلف برای آروغ زدن کودک وجود دارد. آنها را امتحان کنید تا متوجه شوید که هم شما و هم کودکتان در کدام موقعیت احساس راحتی می کنید. در هر وضعیت، مهم است که مطمئن شوید سر و گردن کودک شما به خوبی حمایت می شود و پشت او صاف است.

1. بالای شانه شما

کودک خود را در حالی که سر او روی شانه شما قرار دارد، در مقابل خود نگه دارید. در این حالت، می‌توانید به آرامی پشت آن‌ها را مالش دهید یا به آن‌ها ضربه بزنید تا هوای محبوس شده آزاد شود.

نحوه آروغ زدن نوزاد: نکات و توصیه هایی برای والدین

2. دراز کشیدن روی پاهای خود

به آرامی کودک خود را روی پاهای خود دراز بکشید و چانه و فک او را با یک دست نگه دارید (مطمئن شوید که به گلوی او فشار نمی آورید). سعی کنید سر کودکتان را نسبت به بقیه بدنش کمی بالا نگه دارید تا مطمئن شوید که احساس راحتی می کند، سپس به آرامی پشت او را مالش دهید یا به او ضربه بزنید.

نحوه آروغ زدن نوزاد: نکات و توصیه هایی برای والدین

3. روی بغلتان بنشینید

کودک خود را در حالت نشسته روی پاهای خود، رو به دور از خود، با یک دست به آرامی روی شکم و انگشتان خود به آرامی از چانه و فک حمایت کنید (دوباره مطمئن شوید که فشاری به گلوی او وارد نمی کنید). از دست دیگر خود برای مالش یا ضربه ملایم پشت آنها استفاده کنید.

نحوه آروغ زدن نوزاد: نکات و توصیه هایی برای والدین

 

هیچ قانونی در مورد اینکه چه مدت باید سعی کنید کودک خود را آروغ بزنید وجود ندارد. به طور کلی، چند دقیقه باید کافی باشد. با گذشت زمان، متوجه خواهید شد که چه چیزی برای نوزادتان در مورد شیر دادن و آروغ زدن طبیعی است. و به یاد داشته باشید، کودک شما ممکن است هنگام آروغ زدن، کمی شیر بیرون بیاورد، بنابراین قرار دادن موسلین یا حوله زیر دهان کودک می تواند مفید باشد.

چه زمانی کودک خود را آروغ بزنید نحوه آروغ زدن نوزاد: نکات و توصیه هایی برای والدین

معمولا آروغ زدن نوزاد پس از شیر خوردن به عنوان تمرین خوبی در نظر گرفته می شود، اگرچه هیچ قانون سخت و سریعی وجود ندارد، و اگر کودک شما در پایان غذا به خواب رفته و به نظر راضی است، نیازی به بیدار کردن او برای آروغ زدن نیست. .

همچنین ممکن است متوجه شوید که کودک شما در اواسط شیردهی نیاز به آروغ زدن دارد.

برخی از علائمی که ممکن است کودک شما به آروغ زدن نیاز داشته باشد عبارتند از: نحوه آروغ زدن نوزاد: نکات و توصیه هایی برای والدین

• کودک شما شیر خوردن را متوقف می کند (زیرا هوای محبوس شده باعث می شود احساس سیری کند)

• کودک شما در حین شیر خوردن غر می زند یا بی قرار می شود

• کودک شما در حین شیر دادن  اخم می کند

• کودک شما زانوهای خود را به قفسه سینه نزدیک میکند (که می تواند نشانه درد باشد)

• کودک شما در حین یا بعد از شیر خوردن گریه می کند

نحوه آروغ زدن نوزاد: نکات و توصیه هایی برای والدین

 

بسیاری از مردم می دانند که نوزادانی که با شیشه شیر تغذیه می شوند احتمالاً نیاز به آروغ زدن دارند، با توجه به این که احتمال بیشتری وجود دارد که هنگام شیر خوردن هوا را ببلعند، آیا نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند نیز نیاز به آروغ دارند؟

برای برخی از نوزادان ممکن است لازم نباشد تا نوزاد در حین و بعد از شیر خوردن راحت باشد.

دیویس می گوید: «در صورت لزوم، پاسخ مثبت است. اگر مادری شیر زیادی داشته باشد و رفلکس ضعیف و قوی داشته باشد، ممکن است کودکش برای هماهنگی با جریان شیر نیاز به قورت دادن بیشتر داشته باشد. بلع اغلب می تواند هوای بیشتری وارد کند و باعث ناراحتی احتمالی شود.

با این حال، برای برخی از نوزادان ممکن است اجباری نباشد که نوزاد در حین و بعد از شیر خوردن راحت باشد، بنابراین مهم است که به رفتار آنها توجه شود.

آروغ زدن نوزاد برای چند دقیقه در حین و بعد از شیر دادن خوب است، اما اگر به نظر می رسد که به کودک شما کمکی نمی کند چه؟ اگر به نظر می رسد که کودک شما در حین آروغ زدن هوا بیرون نمی آورد، یا اگر به نظر می رسد هنوز ناراحت است یا بعد از آن گریه می کند، ممکن است ناراحت کننده باشد، اما چیزهای دیگری وجود دارد که می توانید امتحان کنید.

دیویس پیشنهاد می‌کند: «اگر آروغ زدن در یک وضعیت، به عنوان مثال روی شانه، هوای محبوس شده را از بین نمی‌برد، امتحان کردن وضعیت دیگری، مانند قرار دادن نوزاد روی پاهایتان، ممکن است مؤثرتر باشد».

او می‌افزاید: «اگر تغییر وضعیت راه‌حل نیست، ماساژ ملایم شکم ممکن است کمک کند – انجام حرکات دایره‌ای در جهت عقربه‌های ساعت می‌تواند به هضم و دفع هوا کمک کند.» “توصیه دیگر این است که پاهای کودک را به جلو و عقب دراز کنید – گویی در حال دوچرخه سواری هستند – برای تشویق تسکین شکم .”

آیا لازم است در هر بار شیر خوردن کودک خود را آروغ بزنید؟

اگر کودک شما بعد از شیر خوردن راحت به نظر می رسد (یا در خواب است)، ممکن است نیازی به آروغ زدن او نباشد – و تحقیقات نوظهور از یک مطالعه در سال 2014 نشان داده است که آروغ زدن کودک شما ممکن است اصلاً ضروری نباشد. محققانی که یک کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده را انجام دادند، دریافتند که از نظر آماری کاهش قابل‌توجهی در دوره‌های قولنج بین نوزادان آروغ و بدون آروغ در یک دوره سه ماهه وجود ندارد. در واقع، نوزادانی که در حین و بعد از غذا آروغ می‌زدند، نسبت به نوزادانی که آروغ نمی‌زدند، شیر بیشتری تولید می‌کردند.

همچنین لازم به یادآوری است که با بزرگتر شدن کودک شما در تغذیه بهتر می شود، که اغلب باعث مکیدن هوای کمتری می شود.

در حالی که آروغ زدن کودک در حین و بعد از شیر خوردن معمولاً عادی است، واضح است که نیازهای هر کودک فردی است. مراقب رفتار کودک خود باشید تا سرنخ هایی مبنی بر اینکه آیا کودک شما به آروغ زدن نیاز دارد یا خیر.

منبع: https://www.mayoclinic.org/

اپلیکیشن آوا کیدز:

اپلیکیشن “آوا کیدز” به عنوان یک راهکار هوشمند و جامع برای تغذیه، آموزش، و مراقبت از کودکان معرفی می‌شود. این اپلیکیشن با توجه به سن، بیماری‌ها، و شرایط خاص هر کودک، برنامه غذایی شخصی‌سازی کرده و به والدین کمک می‌کند تا بهترین تغذیه را برای رشد و توسعه سالم فرزندان خود انتخاب کنند. از طریق مقالات، لالایی‌ها و پادکست‌های منحصر به فرد این اپلیکیشن، والدین قادر به یادگیری دقیق‌تر درباره بهترین روش‌ها و نکات برای پرورش فرزندان خود خواهند بود.

 

“آوا کیدز” با ارائه خدماتی هوشمند و شخصی‌سازی شده، به والدین اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی در زمینه تغذیه و پرورش کودکان فراهم می‌کند. این اپلیکیشن به والدین این امکان را می‌دهد که با دسترسی به محتواهای آموزشی و تفریحی، تجربه‌ی یک محیط یادگیری چند بعدی را تجربه کنند. “اوا کیدز” نه تنها یک راهنمای قدرتمند در حوزه تغذیه کودکان است بلکه یک همراه هوشمند برای والدین در سفر پررنگ و چالش‌انگیز پرورش فرزندانشان نیز محسوب می‌شود.

توضیحات دکتر بهزاد مقدم، متخصص تغذیه کودکان در خصوص اپلیکیشن آواکیدز

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری:

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
    Verification: 21c1a9e26c75b00f