سرماخوردگی در کودکان

سرماخوردگی در کودکان کیدز24
Author picture

کیدز 24

فهرست مطالب

سرماخوردگی چیست؟

سرماخوردگی یک عفونت ویروسی مسری در دستگاه تنفسی فوقانی است .

بیشتر بزرگسالان هر از گاهی سرما می‌خورند، اما کودکان ممکن است ۸ بار در سال یا بیشتر سرما بخورند. آنها مهمترین دلیلی هستند که بچه ها به دکتر مراجعه می کنند و مدرسه را از دست می دهند.

چه چیزی باعث این بیماری می شود؟

بیشتر سرماخوردگی ها توسط ویروس هایی ایجاد می شوند که به عنوان راینوویروس شناخته می شوند – در قطرات نامرئی در هوا یا روی چیزهایی که لمس می کنیم حمل می شود. این ویروس ها می توانند به پوشش محافظ بینی و گلو نفوذ کنند و واکنش سیستم ایمنی را ایجاد کنند که می تواند باعث گلودرد، سردرد و مشکل در تنفس از طریق بینی شود.

هوای خشک – داخل یا خارج – می تواند مقاومت در برابر عفونت توسط ویروس هایی که باعث سرماخوردگی می شوند را کاهش دهد. سیگاری بودن یا بودن در کنار کسی که سیگار می کشد نیز همینطور است. احتمال سرماخوردگی در افراد سیگاری نسبت به افرادی که سیگار نمی‌کشند بیشتر است و علائم آنها احتمالا بدتر و طولانی‌تر خواهد بود و حتی می‌تواند منجر به برونشیت یا ذات‌الریه شود.

نپوشیدن ژاکت یا ژاکت در هوای سرد، نشستن یا خوابیدن در هوا و بیرون رفتن در حالی که موهایتان خیس است باعث سرماخوردگی نمی شود.

علائم و نشانه ها چیست؟

اولین علائم سرماخوردگی اغلب غلغلک در گلو، آبریزش یا گرفتگی بینی و عطسه است. کودکان مبتلا به سرماخوردگی نیز ممکن است احساس خستگی زیادی کنند و گلودرد ، سرفه ، سردرد، تب خفیف ، دردهای عضلانی و از دست دادن اشتها داشته باشند. مخاط بینی ممکن است زرد یا سبز غلیظ شود.

رزرو نوبت کیدز24

آیا سرماخوردگی مسری است؟

سرماخوردگی شایع ترین بیماری عفونی در ایالات متحده است. آنها بسیار مسری هستند، به خصوص در 2 تا 4 روز اول پس از شروع علائم. آنها حتی می توانند تا چند هفته پس از شروع احساس بیماری در فردی پخش شوند.

سرماخوردگی از طریق تماس فرد به فرد یا از طریق تنفس ذرات ویروس منتقل می شود، که در هنگام سرفه یا عطسه فرد مبتلا به سرماخوردگی می تواند تا 12 فوت در هوا حرکت کند. دست زدن به دهان یا بینی پس از تماس با سطح آلوده نیز می تواند سرماخوردگی را گسترش دهد.

سرماخوردگی چقدر طول می کشد؟

علائم سرماخوردگی معمولاً 2 یا 3 روز پس از قرار گرفتن در معرض منبع عفونت شروع می شود. اکثر سرماخوردگی ها در عرض یک هفته برطرف می شوند، اما برخی از آنها کمی بیشتر طول می کشد.

سرماخوردگی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما نمی‌تواند تشخیص دهد که کدام ویروس باعث بیماری شده است، اما می‌تواند گلو و گوش‌های فرزندتان را بررسی کند و کشت گلو انجام دهد تا مطمئن شود که علائم از بیماری دیگری نیست که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد. اگر علائم به جای بهتر شدن بعد از 3 روز یا بیشتر بدتر شوند، مشکل می تواند گلودرد استرپتوکوکی ، سینوزیت ، ذات الریه یا برونشیت باشد، به خصوص اگر در کنار کودکتان  سیگار می کشید.

اگر علائم بیش از یک هفته طول بکشد؛ هر سال در همان زمان ظاهر می شود؛ یا زمانی که کودک شما در اطراف گرده، گرد و غبار یا حیوانات قرار دارد، ممکن است آلرژی مقصر باشد. کودکانی که در هنگام سرماخوردگی دچار مشکل تنفسی یا خس خس سینه می شوند ممکن است آسم داشته باشند .

سرماخوردگی چگونه درمان می شود؟

سرماخوردگی بدون درمان خاص پزشکی خود به خود برطرف می شود. دارو نمی تواند سرماخوردگی را درمان کند، اما می تواند علائمی مانند دردهای عضلانی، سردرد و تب را کاهش دهد. می توانید بر اساس دستورالعمل بسته بندی سن یا وزن به کودک خود استامینوفن یا ایبوپروفن بدهید.

هرگز آسپرین را به کودکان یا نوجوانان ندهید، زیرا این مصرف با سندرم ری مرتبط است ، یک بیماری نادر اما جدی که می تواند کشنده باشد.

بسیاری از کارشناسان اکنون بر این باورند که معمولاً دلیلی برای دادن داروهای ضداحتقان و آنتی هیستامین های بدون نسخه (OTC) به کودکان زیر 6 سال وجود ندارد. شواهد کمی مبنی بر اثربخشی این داروها وجود ندارد و داروهای ضد احتقان می توانند باعث توهم، تحریک پذیری و ضربان قلب نامنظم شوند، به ویژه در نوزادان

آیا می توان از سرماخوردگی پیشگیری کرد؟

از آنجایی که بسیاری از ویروس ها باعث سرماخوردگی می شوند، واکسنی برای محافظت در برابر آنها وجود ندارد. برای کمک به جلوگیری از ابتلا، کودکان باید:

• از هر کسی که سرما خورده است دوری کنید

• اجتناب از دود دست دوم

• دست های خود را به خوبی و اغلب بشویید، به خصوص پس از دمیدن بینی

• در دستمال کاغذی یا آرنج خود عطسه یا سرفه کنند، نه در دستانشان

• حوله، لیوان نوشیدنی یا ظروف غذا خوردن را با کسی که سرماخورده است به اشتراک نگذارید

• دستمال کاغذی استفاده شده دیگران را نگیرید

متخصصان مطمئن نیستند که مصرف روی یا ویتامین C اضافی می تواند طول مدت علائم سرماخوردگی یا شدت آن را محدود کند، اما دوزهای زیاد مصرف هر روز می تواند عوارض جانبی منفی ایجاد کند. مطالعات روی داروهای گیاهی، مانند اکیناسه، یا منفی هستند یا قطعی نیستند. مطالعات علمی کمی در مورد این درمان ها در کودکان انجام شده است.

قبل از دادن هر گونه داروی گیاهی یا بیشتر از مقدار توصیه شده روزانه (RDA) از هر ویتامین یا مکمل، با پزشک خود صحبت کنید.

رزرو نوبت کیدز24

چگونه والدین می توانند کمک کنند؟

برای کمک به کاهش ناراحتی سرماخوردگی ، می توانید:

• برای رفع گرفتگی بینی، قطره نمک (آب نمک) را در سوراخ های بینی بریزید.

• برای افزایش رطوبت هوا، یک دستگاه مرطوب‌کننده خنک‌کننده بکار ببرید.

• ژل نفتی را روی پوست زیر بینی بمالید تا خامی آن را تسکین دهید.

• برای تسکین گلودرد (فقط برای بچه های بزرگتر از 6 سال) آب نبات سفت یا قطره سرفه بدهید.

• برای تسکین دردها از یک حمام آب گرم استفاده کنید یا از پد گرم کننده استفاده کنید.

• یک دوش آب گرم بگیرید تا یک حمام پر از بخار ایجاد کنید که کودک شما بتواند در آن بنشیند تا به رفع گرفتگی کمک کند.

سوپ مرغ چطور؟ هیچ مدرک واقعی وجود ندارد که خوردن آن می تواند سرماخوردگی را درمان کند، اما افراد بیمار بیش از 800 سال است که به آن سوگند یاد می کنند. سوپ مرغ حاوی یک آمینو اسید رقیق کننده مخاط به نام سیستئین است و برخی تحقیقات نشان می دهد که سوپ مرغ به کنترل گلبول های سفید ایجاد کننده احتقان به نام نوتروفیل کمک می کند.

با این حال، بهترین برنامه این است که نگران “سرماخوردگی” یا “تب گرسنگی” نباشید. فقط مطمئن شوید که کودک شما هنگام گرسنگی غذا می خورد و مایعات زیادی مانند آب یا آبمیوه می نوشد تا به جایگزینی مایعات از دست رفته در طول تب یا تولید مخاط کمک کند.

چه زمانی باید با دکتر تماس بگیرم؟

اگر فکر می کنید کودک شما ممکن است بیش از سرماخوردگی داشته باشد، کودک شما به جای بهتر شدن بدتر می شود، همیشه با پزشک تماس بگیرید، یا اگر کودک شما:

• مقدار زیادی مخاط سرفه می کند

• تنگی نفس است

• به طور غیرعادی خسته است

• نمی تواند غذا یا مایعات را پایین نگه دارد یا در نوشیدن مشکل دارد

• سردرد دارد که بدتر می شود

• درد صورت یا گلو دارد که بدتر می شود

• گلو درد شدیدی دارد که بلع آن را سخت می کند

• تب 103 درجه فارنهایت (39.3 درجه سانتیگراد) یا بالاتر، یا تب 101 درجه فارنهایت (38.0 درجه سانتیگراد) یا بالاتر که بیش از یک روز طول بکشد

• درد قفسه سینه یا معده دارد

• دارای غدد متورم (غدد لنفاوی) در گردن است

• گوش درد دارد

مانند بسیاری از عفونت های ویروسی، سرماخوردگی فقط باید دوره خود را طی کند. استراحت زیاد و نوشیدن مایعات زیاد – آبمیوه و آب – می تواند به کودک شما کمک کند در هنگام بهبودی احساس بهتری داشته باشد.

انجام فعالیت های منظم مانند رفتن به مدرسه احتمالا سرماخوردگی را بدتر نمی کند. اما احتمال سرایت آن به همکلاسی ها یا دوستان را بیشتر می کند. بنابراین ممکن است بخواهید برخی از کارهای روزمره را کنار بگذارید تا زمانی که کودکتان احساس بهتری کند.

شما میتوانید برای مشاوره دز این زمینه با متخصصان کودکان و نوزادان نوبت بگیرید.

اپلیکیشن آوا کیدز:

اپلیکیشن “آوا کیدز” به عنوان یک راهکار هوشمند و جامع برای تغذیه، آموزش، و مراقبت از کودکان معرفی می‌شود. این اپلیکیشن با توجه به سن، بیماری‌ها، و شرایط خاص هر کودک، برنامه غذایی شخصی‌سازی کرده و به والدین کمک می‌کند تا بهترین تغذیه را برای رشد و توسعه سالم فرزندان خود انتخاب کنند. از طریق مقالات، لالایی‌ها و پادکست‌های منحصر به فرد این اپلیکیشن، والدین قادر به یادگیری دقیق‌تر درباره بهترین روش‌ها و نکات برای پرورش فرزندان خود خواهند بود.

 

“آوا کیدز” با ارائه خدماتی هوشمند و شخصی‌سازی شده، به والدین اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی در زمینه تغذیه و پرورش کودکان فراهم می‌کند. این اپلیکیشن به والدین این امکان را می‌دهد که با دسترسی به محتواهای آموزشی و تفریحی، تجربه‌ی یک محیط یادگیری چند بعدی را تجربه کنند. “اوا کیدز” نه تنها یک راهنمای قدرتمند در حوزه تغذیه کودکان است بلکه یک همراه هوشمند برای والدین در سفر پررنگ و چالش‌انگیز پرورش فرزندانشان نیز محسوب می‌شود.

توضیحات دکتر بهزاد مقدم، متخصص تغذیه کودکان در خصوص اپلیکیشن آواکیدز

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری:

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
    Verification: 21c1a9e26c75b00f