کولیک نوزادان

کولیک نوزادان
Author picture

کیدز 24

فهرست مطالب

کولیک نوزادی یا قولنج، گریۀ غیرقابل کنترل در یک نوزاد سالم است. اگر کودک شما کمتر از پنج ماه داشته باشد و حداقل سه روز در هفته را برای بیشتر از سه ساعت متوالی به مدت حداقل سه هفته گریه کند، به احتمال زیاد ممکن است دچار کولیک شده باشد. قولنج یک بیماری نیست و به نوزاد شما هیچ آسیب درازمدتی نمی‌رساند، اما شرایط سختی را برای نوزاد و  والدینش به وجود می‌آورد.

علائم کولیک نوزادان

۱. گریه های شدید

۲. بی قراری و ناراحتی

۳. مشت های گره کرده از درد کولیک

۴. صورت در هم کشیده

۵. باد شکم نامتعارف

۶. زانوها به سمت شکم جمع شوند

اوج کولیک در عصرها و شب ها رخ می دهد.
اما ممکن است در هر ساعتی از شبانه روز رخ دهد.

راه آرام کردن دردهای قولنجی

ماساژ شکم نوزاد با روغن وازلین یا روغن زیتون در جهت عقربه‌های ساعت.

می‌توان نوزاد را حالت عمودی نگه داشت و تکان داد تا اگر بادگلو دارد، گرفته شود . گاز شکم قولنج را ایجاد نمی‌کند، اما ممکن است گاز اضافی شکم ناشی از این باشد که نوزاد مبتلا به قولنج اغلب هنگام گریه، هوا را می‌بلعد.

اگر نوزاد نمی‌تواند مواد درون روده خود را دفع کند،میتوان شیاف را امتحان کرد تا محتویات روده‌اش خارج شود.این کار باعث کاهش درد های ناشی از کولیک می شود.

راه درمانی دیگر روشن کردن سشوار است؛ زیرا سکوت باعث می‌شود نوزاد بیشتر بی‌قرار شود یا اینکه می توان بچه را سوار ماشین کنند تا در ماشین آرام شود.

غذا دادن به نوزاد

اگر به کودک خود شیر مادر می دهید، به چیزهایی که میخورید و مینوشید توجه داشته باشید.

هرچیزی که شما مصرف می کنید به فرزندتان منتقل می شود و روی کولیک نوزاد تاثیر می گذارد.

از کافئین و شکلات که محرک هستند پرهیز کنید. از مصرف لبنیات و آجیل هایی که ممکن است فرزندتان به آنها حساس باشد خودداری کنید.

از پزشک خود بپرسید که آیا داروهای مصرفی شما مشکلی ایجاد میکند یا خیر.این کار ها تا حد زیادی درد های ناشی از کولیک را کاهش میدهد و باعث آرامش فرزند شما می شود.

اپلیکیشن آوا کیدز:

اپلیکیشن “آوا کیدز” به عنوان یک راهکار هوشمند و جامع برای تغذیه، آموزش، و مراقبت از کودکان معرفی می‌شود. این اپلیکیشن با توجه به سن، بیماری‌ها، و شرایط خاص هر کودک، برنامه غذایی شخصی‌سازی کرده و به والدین کمک می‌کند تا بهترین تغذیه را برای رشد و توسعه سالم فرزندان خود انتخاب کنند. از طریق مقالات، لالایی‌ها و پادکست‌های منحصر به فرد این اپلیکیشن، والدین قادر به یادگیری دقیق‌تر درباره بهترین روش‌ها و نکات برای پرورش فرزندان خود خواهند بود.

 

“آوا کیدز” با ارائه خدماتی هوشمند و شخصی‌سازی شده، به والدین اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی در زمینه تغذیه و پرورش کودکان فراهم می‌کند. این اپلیکیشن به والدین این امکان را می‌دهد که با دسترسی به محتواهای آموزشی و تفریحی، تجربه‌ی یک محیط یادگیری چند بعدی را تجربه کنند. “اوا کیدز” نه تنها یک راهنمای قدرتمند در حوزه تغذیه کودکان است بلکه یک همراه هوشمند برای والدین در سفر پررنگ و چالش‌انگیز پرورش فرزندانشان نیز محسوب می‌شود.

توضیحات دکتر بهزاد مقدم، متخصص تغذیه کودکان در خصوص اپلیکیشن آواکیدز

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری:

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
    Verification: 21c1a9e26c75b00f