هورمون رشد

کمبود هورمون رشد کیدز24
Author picture

کیدز 24

فهرست مطالب

کمبود هورمون رشد در کودکان چیست؟

کمبود هورمون رشد (GH) زمانی است که غده هیپوفیز به اندازه کافی هورمون رشد تولید نمی کند. GH برای تحریک رشد استخوان و سایر بافت ها مورد نیاز است. این وضعیت ممکن است در هر سنی رخ دهد. کمبود GH بر هوش کودک تأثیر نمی گذارد.

علت کمبود GH در کودک چیست؟

کمبود GH می تواند در اثر آسیب به غده هیپوفیز یا غده دیگری به نام هیپوتالاموس ایجاد شود. آسیب ممکن است قبل از تولد (مادرزادی) یا در حین یا پس از تولد (اکتسابی) رخ دهد.

غده هیپوفیز غده ای به اندازه نخود است که در پایه مغز قرار دارد. این غده اصلی غدد درون ریز در بدن است. غده هیپوفیز به طور معمول 8 هورمون مختلف ترشح می کند. این هورمون ها رشد، متابولیسم، فشار خون و سایر فرآیندهای بدن را کنترل می کنند.

در موارد نادر، کمبود GH می تواند بخشی از یک سندرم ژنتیکی باشد. در بسیاری از موارد، علت کمبود GH مشخص نیست (ایدیوپاتیک).

کدام کودکان در معرض خطر کمبود GH هستند؟

اگر کودک یکی از موارد زیر را داشته باشد بیشتر در معرض خطر کمبود GH قرار دارد:

• آسیب مغزی

• تومور مغزی

• پرتودرمانی سر

برخی از کودکان مبتلا به این مشکل هیچ یک از عوامل خطر را ندارند.

رزرو نوبت کیدز24

علائم کمبود GH در کودک چیست؟

نشانه اصلی کمبود GH رشد آهسته قد هر سال پس از تولد 3 سالگی کودک است. این به معنای رشد قد کمتر از 3.5 سانتی متر (حدود 1.4 اینچ) در سال است. کودک مبتلا به کمبود GH ممکن است موارد زیر را نیز داشته باشد:

• چهره ای جوان تر

• هیکل چاق

• اختلال در رشد مو

• بلوغ تاخیری

توجه به این نکته ضروری است که کمبود GH بر هوش کودک تأثیری ندارد.

علائم کمبود GH می تواند مانند سایر بیماری ها باشد. مطمئن شوید که فرزندتان برای تشخیص به پزشک خود مراجعه می کند.

چگونه کمبود GH در کودک تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص کمبود GH، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی فرزند شما باید شرایط دیگری مانند موارد زیر را بررسی کند:

GH، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی فرزند شما باید شرایط دیگری مانند موارد زیر را بررسی کند:

• تغییرات طبیعی رشد، مانند قد کوتاه خانوادگی

• سایر اختلالات، مانند کمبود هورمون تیروئید یا بیماری کلیوی

• شرایط ژنتیکی

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد علائم و سابقه سلامتی فرزند شما و در مورد سابقه سلامت خانواده شما می پرسد. او همچنین فرزند شما را معاینه فیزیکی خواهد کرد. سلامت و رشد کودک شما ممکن است طی چند ماه بررسی شود.

فرزند شما ممکن است آزمایشاتی نیز داشته باشد، مانند:

• آزمایشات خون اینها برای بررسی هورمون رشد و سایر سطوح هورمونی مرتبط انجام می شود. گاهی اوقات آزمایش خون پس از دریافت ماده ای به کودک شما انجام می شود که به طور معمول سطح هورمون رشد را افزایش می دهد.

• اشعه ایکس. این آزمایش از مقدار کمی پرتو برای ایجاد تصاویری از بافت های داخل بدن استفاده می کند. ممکن است عکس برداری با اشعه ایکس از دست و مچ دست چپ انجام شود. این می تواند سن استخوانی کودک شما را تخمین بزند. با بلوغ تاخیری یا مشکلات هورمونی، سن استخوان اغلب کمتر از سن تقویمی است.

• سی تی اسکن. این آزمایش از یک سری اشعه ایکس و یک کامپیوتر برای تهیه تصاویر دقیق از بدن استفاده می کند. سی تی اسکن می تواند استخوان ها، ماهیچه ها، چربی ها و اندام ها را نشان دهد. سی تی اسکن جزئیات بیشتری نسبت به اشعه ایکس معمولی دارد.

• ام آر آی. در این آزمایش از آهنرباهای بزرگ و یک کامپیوتر برای تهیه تصاویر دقیق از بافت های بدن استفاده می شود.

چگونه کمبود GH در کودک درمان می شود؟

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی کودک شما سن، سلامت کلی و سایر عوامل را هنگام توصیه به درمان در نظر می‌گیرد. ممکن است کودک شما نیاز به مراجعه به متخصص غدد کودکان داشته باشد. این پزشک با آموزش های اضافی در درمان کودکان مبتلا به مشکلات هورمونی است. این متخصص همچنین بهترین تجهیزات را برای اندازه گیری دقیق رشد کودک شما ماه به ماه خواهد داشت.

درمان با تزریق روزانه هورمون رشد مصنوعی انجام می شود. نتایج اغلب به محض 3 تا 4 ماه پس از شروع درمان مشاهده می شود. درمان چندین سال طول می کشد، معمولا تا اواخر بلوغ که رشد به پایان می رسد. هرچه درمان زودتر شروع شود، شانس بیشتری برای داشتن قد طبیعی یا نزدیک به نرمال در بزرگسالی که با الگوی خانواده اش مطابقت دارد، بیشتر می شود.

همه کودکان به درمان هورمون رشد به خوبی پاسخ نمی دهند. درمان GH باعث نمی شود فرد از والدینش بلندتر باشد.

رزرو نوبت کیدز24

عوارض احتمالی کمبود GH در کودک چیست؟

در صورت عدم درمان، کمبود GH می تواند باعث شود کودک به قد طبیعی بزرگسالان خود نرسد.

چگونه می توانم به فرزندم کمک کنم با کمبود GH زندگی کند؟

کودکانی که قد کوتاه‌تری نسبت به همسالان خود دارند ممکن است عزت نفس ضعیف یا افسردگی داشته باشند. مهم است که در مورد این مشکلات با فرزند خود و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک خود صحبت کنید. او می تواند گروه های مشاوره یا حمایت را برای شما و فرزندتان توصیه کند.

با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک خود در مورد قد بالقوه بزرگسالان کودک خود صحبت کنید. با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی فرزندتان همکاری کنید تا برنامه ای مداوم برای مدیریت وضعیت فرزندتان ایجاد کنید.

چه زمانی باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرزندم تماس بگیرم؟

اگر نگران رشد فرزندتان هستید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرزندتان صحبت کنید.

نکات کلیدی در مورد کمبود GH در کودکان

• کمبود هورمون رشد (GH) زمانی است که غده هیپوفیز به اندازه کافی هورمون رشد تولید نمی کند. GH برای تحریک رشد استخوان و سایر بافت ها مورد نیاز است.

• کمبود GH بر هوش کودک تأثیر نمی گذارد.

• نشانه اصلی کمبود GH رشد آهسته قد هر سال پس از تولد 3 سالگی کودک است. کودک مبتلا به کمبود GH ممکن است چهره ای جوان تر و بدنی چاق نیز داشته باشد.

• درمان با تزریق روزانه هورمون رشد مصنوعی انجام می شود. نتایج اغلب به محض 3 تا 4 ماه پس از شروع درمان مشاهده می شود. درمان چندین سال طول می کشد، معمولا تا اواخر بلوغ که رشد به پایان می رسد.

• هرچه درمان زودتر شروع شود، شانس بیشتری برای داشتن قد طبیعی یا نزدیک به نرمال در بزرگسالی که با الگوی خانواده اش مطابقت دارد، بیشتر می شود.

در صورت عدم درمان، کمبود GH می تواند باعث شود کودک به قد طبیعی بزرگسالان خود نرسد.

اپلیکیشن آوا کیدز:

اپلیکیشن “آوا کیدز” به عنوان یک راهکار هوشمند و جامع برای تغذیه، آموزش، و مراقبت از کودکان معرفی می‌شود. این اپلیکیشن با توجه به سن، بیماری‌ها، و شرایط خاص هر کودک، برنامه غذایی شخصی‌سازی کرده و به والدین کمک می‌کند تا بهترین تغذیه را برای رشد و توسعه سالم فرزندان خود انتخاب کنند. از طریق مقالات، لالایی‌ها و پادکست‌های منحصر به فرد این اپلیکیشن، والدین قادر به یادگیری دقیق‌تر درباره بهترین روش‌ها و نکات برای پرورش فرزندان خود خواهند بود.

 

“آوا کیدز” با ارائه خدماتی هوشمند و شخصی‌سازی شده، به والدین اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی در زمینه تغذیه و پرورش کودکان فراهم می‌کند. این اپلیکیشن به والدین این امکان را می‌دهد که با دسترسی به محتواهای آموزشی و تفریحی، تجربه‌ی یک محیط یادگیری چند بعدی را تجربه کنند. “اوا کیدز” نه تنها یک راهنمای قدرتمند در حوزه تغذیه کودکان است بلکه یک همراه هوشمند برای والدین در سفر پررنگ و چالش‌انگیز پرورش فرزندانشان نیز محسوب می‌شود.

توضیحات دکتر بهزاد مقدم، متخصص تغذیه کودکان در خصوص اپلیکیشن آواکیدز

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری:

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
    Verification: 21c1a9e26c75b00f