Author picture

کیدز 24

فهرست مطالب

علل رنگ های متفاوت مدفوع کودک چیست ؟

هر یک از ما کودکانی داریم که باید به طور جدی سلامتی آن ها را زیر نظر داشته باشیم که خدای ناکرده به مشکل جدی نخوریم . یکی از مواردی که باید در کودک مان توجه کنیم رنگ مدفوع آن است.همانطوری که میدانید رنگ های غیر طبیعی در مدفوع نشانه های بیماری است.

پس باید در صورت مشاهده با آن مقابله کرد.

مدفوع سبز تیره :

بعد از تولد کودک، اولین مدفوعی که دفع می شود سبز متمایل به سیاه و به شکل قیر است. این مدفوع را مکونیوم Meconium می نامند.

مدفوع سبز-قهوه ای :

از زمانی که کودک شروع به هضم شیرمادر میکند، مدفوعی به رنگ سبز-قهوه ای جای مکونیوم را می گیرد و سپس مدفوع به رنگ

زرد- قهوه ای در می آید.

مدفوع زرد :

در حدود ۵ روز بعد از تولد، نوزادی که از شیر مادر تغذیه میکند معمولا دارای مدفوع دانه دانه و شل خواهد بود که به رنگ زرد، زرد-سبز یا خرمایی است.

مدفوع قهوه ای :

در صورتی که نوزاد از شیر خشک استفاده کند، رنگ مدفوع قهوه ای روشن و قوام آن خمیری خواهد شد.

رنگهای دیگر :

وقتی کودک، خوردن غذای جامد را آغاز میکند، رنگ مدفوع ممکن است قهوه ای تیره شود گاهی امکان دارد رنگهای عجیبی نیز دیده شود. به عنوان مثال ممکن است بعد از خوردن لبو، رنگ مدفوع قرمز شود و یا دارای رگه های آبی تیره باشد که معمولا بعد از خوردن سیاه گیله دیده میشود.
گاهی نیز ممکن است رنگ مدفوع کودک سبز و نارنجی شود. گاهی نیز در مدفوع کودک تکه های غذای هضم نشده دیده می شود.

وقتی مادر پوشک کودک را عوض می کند باید به قوام ( سفتی،نرمی و شکل گرفتن ) مدفوع هم توجه داشته باشد.

نوزادانی که شیر مادر میخورند غالبا دارای مدفوع شل و آبکی هستند. اما به ویژه مدفوع آبکی ممکن است نشانه اسهال باشد و دفع مدفوعی که شبیه ریگ و دانه دانه است نشانه یبوست می باشد.

کودکی که  بیقرار است و خون در مدفوع او مشاهده می شود، احتمال حساسیت به شیر گاو وجود دارد که در این حالت مادر باید از خوردن شیر گاو اجتناب کند.

در صورتیکه مادر نگران رنگ یا قوام مدفوع باشد باید به پزشک کودک خود مراجعه نماید و این کار به ویژه در صورت وجود حالات زیر ضروری است:

– ادامه یافتن مدفوع سیاه بعد از چند روز تولد
– مدفوع قرمز یا خونی
– سفید یا خاکستری
– قوام آبکی
– دفع دائمی مدفوع زیاد، سفت یا دشوار

ضمنا لازم است وقتی مادر به این منظور به پزشک کودک مراجعه می کند برای شرح کامل وضعیت از جمله رنگ، قوام، حجم و دفعات دفع آماده باشد.

کیدز24

کیدز 24

 

اپلیکیشن آوا کیدز:

اپلیکیشن “آوا کیدز” به عنوان یک راهکار هوشمند و جامع برای تغذیه، آموزش، و مراقبت از کودکان معرفی می‌شود. این اپلیکیشن با توجه به سن، بیماری‌ها، و شرایط خاص هر کودک، برنامه غذایی شخصی‌سازی کرده و به والدین کمک می‌کند تا بهترین تغذیه را برای رشد و توسعه سالم فرزندان خود انتخاب کنند. از طریق مقالات، لالایی‌ها و پادکست‌های منحصر به فرد این اپلیکیشن، والدین قادر به یادگیری دقیق‌تر درباره بهترین روش‌ها و نکات برای پرورش فرزندان خود خواهند بود.

 

“آوا کیدز” با ارائه خدماتی هوشمند و شخصی‌سازی شده، به والدین اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی در زمینه تغذیه و پرورش کودکان فراهم می‌کند. این اپلیکیشن به والدین این امکان را می‌دهد که با دسترسی به محتواهای آموزشی و تفریحی، تجربه‌ی یک محیط یادگیری چند بعدی را تجربه کنند. “اوا کیدز” نه تنها یک راهنمای قدرتمند در حوزه تغذیه کودکان است بلکه یک همراه هوشمند برای والدین در سفر پررنگ و چالش‌انگیز پرورش فرزندانشان نیز محسوب می‌شود.

توضیحات دکتر بهزاد مقدم، متخصص تغذیه کودکان در خصوص اپلیکیشن آواکیدز

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری:

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
    Verification: 21c1a9e26c75b00f