شروع شیردهی

Start breastfeeding
Author picture

کیدز 24

فهرست مطالب

 

در چند روز اول پس از تولد نوزاد، بدن شما آغوز را تولید می کند که یک “پیش شیر” غنی از مواد مغذی است. آغوز فواید زیادی دارد، از جمله مواد مغذی که سیستم ایمنی کودک را تقویت کرده و به مبارزه با عفونت کمک می کند.

 

برای برخی از زنان، آغوز غلیظ و مایل به زرد است. برای دیگران رقیق و آبکی است. جریان آغوز آهسته است به طوری که نوزاد می تواند شیردهی را بیاموزد – مهارتی که به مکیدن، نفس کشیدن و بلعیدن کودک نیاز دارد.

پس از 3 تا 4 روز از ساخت آغوز، سینه های شما سفت تر می شوند. این نشانه آن است که میزان شیر شما در حال افزایش است و از آغوز به شیر تغییر می کند. شیر شما ممکن است سفیدتر و خامه تر شود، اما این در بین خانم ها متفاوت است.

شروع شیردهی کیدز24
شروع شیردهی کیدز24

اگر مدت زمان بیشتری طول می کشد تا آغوز تبدیل به شیر شود، نگران نباشید. این طبیعی است و معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست، اما به پزشک خود اطلاع دهید. نوزادان در چند روز اول زندگی به غیر از آغوز به تغذیه دیگری نیاز ندارند،البته در صورتی که پزشک مطمئن شود،کودک شما به اندازه کافی غذا می خورد.شیر دادن به نوزاد در این دوران کمک می‌کند تا تولید شیر شما را تحریک کند.

 

چه زمانی باید شیردهی را شروع کنم؟

 

در صورت امکان، یک ساعت پس از تولد نوزاد، شیردهی را شروع کنید. نوزادان در چند ساعت اول زندگی هوشیار هستند، بنابراین می‌توانید از این بیداری طبیعی برای شیردادن فوری بهره ببرید. پس از این، نوزادان در بیشتر 24 ساعت آینده خواهند خوابید. در آن مرحله، ممکن است سخت‌تر باشد که کودکتان را شیر دهید.

 

هنگامی که کودک روی سینه شما قرار می گیرد، به طور طبیعی “ریشه” می کند (به سمت سینه می‌چرخد، سر را به سمت آن می چرخاند و با دهان حرکات مکیدن انجام می دهد). برای شیر دادن، نوزادان با ایجاد یک مهر و موم محکم با دهان در اطراف نوک پستان و آرئول (قسمت تیره پوست اطراف نوک پستان) روی سینه می‌چسبند. حتی اگر کودک شما در حال حاضر نچسبد و فقط “تمرین کند”، باز هم برای کودک و شما خوب است که به تمرین شیر دادن عادت کنید.

شروع شیردهی کیدز24
شروع شیردهی کیدز24

در چند روز اول زندگی، کودک شما می‌خواهد بر حسب نیاز ، معمولاً هر 1 تا 3 ساعت، روز و شب، شیر بخورد. همانطور که نوزادان رشد می کنند و معده آنها می تواند شیر بیشتری را در خود نگه دارد، ممکن است فاصله بین شیردهی بیشتر شود.

 

 

چگونه می توانم بفهمم که کودکم آماده شیردهی است؟

 

تغذیه بر حسب تقاضا به این معنی است که هر زمان که کودک شما گرسنه به نظر می رسد، به نوزاد خود شیر بدهید.نوزادان گرسنه:

• سرشان را از این طرف به طرف دیگر حرکت دهند

 

• دهانشان را باز کنند

 

• زبانشان را بیرون بیاورند

 

• دست و مشت آنها را بمکد

 

• لب هایشان را طوری به هم می زنند که انگار می خواهند بمکند

 

• نوک سینه های مادر متورم می‌شود

 

• رفلکس ریشه زایی را نشان دهید (زمانی که کودک دهان خود را در جهت چیزی که گونه او را نوازش یا لمس می کند حرکت می دهد)

 

گریه کردن نشانه دیرهنگام گرسنگی است. بنابراین سعی کنید قبل از اینکه کودکتان ناراحت شود و آرام شدنش سخت تر شود، شیر بدهید.

برای آرام کردن نوزادی که گریه می‌کند یا عصبانی می‌شود قبل از شیر دادن، سعی کنید زمان آرام‌بخشی «پوست به پوست» را انجام دهید. کودک خود را فقط پوشک بپوشانید و روی سینه برهنه خود قرار دهید.

چگونه شیردهی را آغاز کنم؟

 

هنگامی که کودک شما علائم گرسنگی را نشان می دهد، این مراحل را دنبال کنید:

• 1.یک “ساندویچ نوک پستان” درست کنید. سینه خود را با دست بگیرید و آن را فشرده کنید تا یک “ساندویچ نوک سینه” درست شود. یک راه آسان برای به خاطر سپردن نحوه نگه داشتن دست: انگشت شست خود را کنار بینی کودک و انگشتان خود را کنار چانه نگه دارید. (شست و انگشتان باید به اندازه کافی عقب باشند تا نوزاد شما به اندازه کافی از نوک پستان و آرئول – دایره تیره تر پوست اطراف نوک سینه – به آن بچسبد.) فشرده کردن سینه به این ترتیب به کودک شما اجازه می دهد که یک چفت عمیق داشته باشد. سر کودک شما باید کمی به عقب متمایل شود، بنابراین چانه او سینه شما را لمس می کند.

شروع شیردهی کیدز24
شروع شیردهی کیدز24

2.از کودک خود بخواهید تا دهانش را باز کند.به این صورت که نوک پستان خود را روی پوست بین بینی و لب های کودک بمالید. هنگامی که این اتفاق می افتد، کودک شما دهان خود را باز می‌کند. (مانند خمیازه).

 

• 3.کودک خود را به سمت سینه خود بیاورید. هنگامی که دهان کودک شما کاملا باز است، سریع کودک خود را به سمت سینه خود بیاورید (نه سینه خود را به طرف کودک خود). کودک شما باید تا جایی که ممکن است آرئول را وارد دهان کند. بینی کودک شما باید تقریباً سینه شما را لمس کند (به آن فشار نیاورد) و لب های او باید به سمت بیرون باشد.

چگونه بفهمم کودکم به اندازه کافی غذا می خورد؟

 

پوشک کودک می تواند به شما کمک کند بفهمید که آیا کودک شما به اندازه کافی غذا می خورد یا خیر. هر چه کودک شما بیشتر شیر بخورد، پوشک های کثیف بیشتری را خواهید دید.

ادرار

 

از آنجایی که آغوز غلیظ است، ممکن است کودک شما در 24 ساعت اول فقط یک یا دو پوشک خیس داشته باشد. پس از 3-4 روز، به دنبال موارد زیر باشید:

 

۶تا یا بیشتر پوشک مرطوب در روز، با ادرار شفاف یا بسیار کم رنگ. پوشک خیس کمتر یا ادرار تیره تر ممکن است به این معنی باشد که کودک شما به اندازه کافی نوشیدنی نمی خورد.

مدفوع

 

مدفوع نوزاد در ابتدا غلیظ و قیر مانند است، سپس با ورود شیر مادر به زرد مایل به سبز بیشتر می شود. پس از 3 تا 4 روز، به دنبال موارد زیر باشید:

 

4 یا بیشتر مدفوع زرد و بذری در روز، معمولاً یکی پس از هر تغذیه.بعد از حدود یک ماه، نوزادان کمتر مدفوع می کنند و بسیاری ممکن است چند روز بدون مدفوع بمانند.

 

نوزاد شما احتمالاً شیر کافی دریافت می کند اگر:

• 8-12 بار در روز تغذیه می کند

• بعد از خوردن غذا راضی به نظر می رسد

• خوب می خوابد

• هنگام بیداری هوشیار است

• در حال افزایش وزن است

 

 

اگر نگران این هستید که کودک شما به اندازه کافی غذا نمی خورد، با پزشک خود تماس بگیرید.

 

روزهای سختی را می گذرانم. چه می توانم بکنم؟

 

پرستاری نیاز به زمان و تمرین دارد. در واقع، این می تواند یکی از چالش برانگیزترین – و با ارزش ترین – کارهایی باشد که شما به عنوان یک مادر جدید انجام می دهید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اپلیکیشن آوا کیدز:

اپلیکیشن “آوا کیدز” به عنوان یک راهکار هوشمند و جامع برای تغذیه، آموزش، و مراقبت از کودکان معرفی می‌شود. این اپلیکیشن با توجه به سن، بیماری‌ها، و شرایط خاص هر کودک، برنامه غذایی شخصی‌سازی کرده و به والدین کمک می‌کند تا بهترین تغذیه را برای رشد و توسعه سالم فرزندان خود انتخاب کنند. از طریق مقالات، لالایی‌ها و پادکست‌های منحصر به فرد این اپلیکیشن، والدین قادر به یادگیری دقیق‌تر درباره بهترین روش‌ها و نکات برای پرورش فرزندان خود خواهند بود.

 

“آوا کیدز” با ارائه خدماتی هوشمند و شخصی‌سازی شده، به والدین اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی در زمینه تغذیه و پرورش کودکان فراهم می‌کند. این اپلیکیشن به والدین این امکان را می‌دهد که با دسترسی به محتواهای آموزشی و تفریحی، تجربه‌ی یک محیط یادگیری چند بعدی را تجربه کنند. “اوا کیدز” نه تنها یک راهنمای قدرتمند در حوزه تغذیه کودکان است بلکه یک همراه هوشمند برای والدین در سفر پررنگ و چالش‌انگیز پرورش فرزندانشان نیز محسوب می‌شود.

توضیحات دکتر بهزاد مقدم، متخصص تغذیه کودکان در خصوص اپلیکیشن آواکیدز

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری:

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
    Verification: 21c1a9e26c75b00f