خوراک و تغذیه کودکان زیر یکسال و نکات قابل توجه آن

خوراک و تغذیه کودک زیر یکسال
Author picture

کیدز 24

فهرست مطالب

در خوراک و تغذیه کودکان زیر یکسال همواره به این نکات توجه کنید :

۱. همزمان با شروع تغذیه تکمیلی نیاز کودک به آب افزایش می یابد . این نیاز با خوردن شیر مادر به تنهایی تامین نمی شود . بلکه باید بر حسب نیاز و تمایل کودک آب جوشیده سرد شده به او داده شود.

 

۲. دادن آب میوه به مقدار زیاد و یا شیرینی قبل از غذا و خوراک اصلی ، سبب کم شدن اشتها می شود . درنتیجه رشد کودک را به خطر می اندازد. بنابراین آب میوه و یا میوه رسیده و نرم را که با پشت قاشق له کرده اید، دوبار در روز بعد از غذای وسط روز و با حجم کم به کودک بدهید، ویتامین های مورد نیاز کودک به ویژه ویتامین C از راه شیر مادر تامین می شوند.

 

۳. از اضافه کردن نمک، شکر و ادویه به خوراک و غذای کودک زیر یکسال جدا خودداری کنید . زیرا ذائقه کودک در این زمان شکل می گیرد . در صورتی که کودک زیر یکسال دچار ایست یا افت وزنی است و غذای کاملا بی نمک خود را نمی خورد هنگام طبخ غذا از مقدار بسیار کمی نمک یددار استفاده کنید .

 

۴. برای بهتر کردن طعم خوراک و غذای کودک به سوپ او آب لیموی تازه یا آب نارنج تازه اضافه نمائید .

 

۵. همزمان با شروع تغذیه کمکی (از پایان ماه ششم زندگی) قطره آهن به میزان ۱۰ تا ۱۵ قطره بــرای کـــودک شـــروع کــنــید .  قطره آهن تا پایان ۲ سالگی باید به کودک داده شود.

 

۶. قطره مولتی ویتامین یا A+D را که از ۱۵ روزگی برای کودک خود شروع کرده اید تا پایان یکسالگی ادامه دهید .  در صورت صلاحدید پزشک این قطره را نیز تا پایان ۲ سالگی ادامه دهید.

به خاطر داشته باشید :

۷. تغذیه و غذا خوردن کودک در سنین ۱۲-۶ ماهگی فقط به منظور تامین نیازهای غذایی او نیست . بلکه برقراری یک ارتباط اجتماعی بین والدین و کودک است. کودک همیشه از این که چیز جدیدی را از فردی که دوستش دارد می گیرد، بسیار خوشحال می شود.

 

۸. خوراک و غذای کمکی علاوه بر اینکه بخشی از انرژی مورد نیاز کودک را تامین می کند راهی برای آشنایی او با مزه و قوام غذاها است . وهمچنین برای فراگیری و تکامل او برای استفاده از غذاهای سفره خانواده است.

اپلیکیشن آوا کیدز:

اپلیکیشن “آوا کیدز” به عنوان یک راهکار هوشمند و جامع برای تغذیه، آموزش، و مراقبت از کودکان معرفی می‌شود. این اپلیکیشن با توجه به سن، بیماری‌ها، و شرایط خاص هر کودک، برنامه غذایی شخصی‌سازی کرده و به والدین کمک می‌کند تا بهترین تغذیه را برای رشد و توسعه سالم فرزندان خود انتخاب کنند. از طریق مقالات، لالایی‌ها و پادکست‌های منحصر به فرد این اپلیکیشن، والدین قادر به یادگیری دقیق‌تر درباره بهترین روش‌ها و نکات برای پرورش فرزندان خود خواهند بود.

 

“آوا کیدز” با ارائه خدماتی هوشمند و شخصی‌سازی شده، به والدین اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی در زمینه تغذیه و پرورش کودکان فراهم می‌کند. این اپلیکیشن به والدین این امکان را می‌دهد که با دسترسی به محتواهای آموزشی و تفریحی، تجربه‌ی یک محیط یادگیری چند بعدی را تجربه کنند. “اوا کیدز” نه تنها یک راهنمای قدرتمند در حوزه تغذیه کودکان است بلکه یک همراه هوشمند برای والدین در سفر پررنگ و چالش‌انگیز پرورش فرزندانشان نیز محسوب می‌شود.

توضیحات دکتر بهزاد مقدم، متخصص تغذیه کودکان در خصوص اپلیکیشن آواکیدز

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری:

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
    Verification: 21c1a9e26c75b00f