آلرژی به گندم

آلرژی به گندم در کودکان کیدز 24
Author picture

کیدز 24

فهرست مطالب

آلرژی به گندم چیست؟

هنگامی که فردی به گندم حساسیت دارد، سیستم ایمنی بدن که به طور معمول با عفونت ها مبارزه می کند، نسبت به پروتئین های موجود در گندم بیش از حد واکنش نشان می دهد. اگر فرد ماده غذایی را بخورد که با گندم درست شده است، بدن فکر می کند این پروتئین ها مهاجمان مضری هستند و با تلاش بسیار برای مبارزه با مهاجم پاسخ می دهد. این باعث واکنش آلرژیک می شود .

آلرژی به گندم در کودکان شایع‌تر از بزرگسالان است و به نظر می‌رسد بسیاری از کودکان به مرور زمان حساسیت خود را به گندم بیشتر نشان می دهند.

آلرژی به گندم در کودکان کیدز 24
آلرژی به گندم در کودکان کیدز 24

علائم و نشانه های آلرژی به گندم چیست؟

هنگامی که فردی که به گندم حساسیت دارد غذایی  که حاوی گندم باشد را بخورد، بدن مواد شیمیایی مانند هیستامین آزاد می کند. این ماده شیمیایی می تواند علائمی زیرا ایجاد کند:

• خس خس سینه

• مشکل در تنفس

• سرفه کردن

• گرفتگی صدا

• سفتی گلو

• شکم درد

• استفراغ

• اسهال

• خارش، آبریزش یا ورم چشم

• لکه های قرمز

• ورم

• افت فشار خون ، که باعث سبکی سر یا از دست دادن هوشیاری می شود (غش کردن)

واکنش های آلرژیک به گندم می تواند متفاوت باشد. گاهی اوقات یک فرد می تواند در زمان های مختلف واکنش متفاوتی از خود نشان دهد. برخی از واکنش ها می توانند بسیار خفیف باشند و فقط یک سیستم بدن را درگیر کنند، مانند کهیر روی پوست. سایر واکنش ها می توانند شدیدتر باشند و بیش از یک قسمت از بدن را درگیر کنند.

آلرژی به گندم می تواند یک واکنش آلرژیک شدید به نام  آنافیلاکسی ایجاد کند. آنافیلاکسی ممکن است با برخی از علائم مشابه یک واکنش کمتر شدید شروع شود، اما می تواند به سرعت بدتر شود. ممکن است فرد دچار مشکل تنفسی یا بیهوشی شود. ممکن است بیش از یک قسمت از بدن درگیر باشد. اگر درمان نشود، آنافیلاکسی می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

آلرژی به گندم در کودکان کیدز 24
آلرژی به گندم در کودکان کیدز 24

تفاوت بین آلرژی گندم و بیماری سلیاک چیست؟

آلرژی به گندم شامل واکنش آلرژیک به پروتئین موجود در گندم است. گلوتن یکی از پروتئین های گندم نیست که به طور معمول باعث واکنش آلرژیک می شود. گلوتن در وضعیتی به نام بیماری سلیاک نقش دارد .

به راحتی می توان بیماری سلیاک را با آلرژی به گندم اشتباه گرفت، اما آنها بسیار متفاوت هستند. بیماری سلیاک واکنش آلرژیک ایجاد نمی کند. در بیماری سلیاک، نوع متفاوتی از پاسخ سیستم ایمنی در روده ها وجود دارد که باعث ایجاد مشکل در جذب غذا می شود.

در حالی که افراد مبتلا به آلرژی به گندم معمولاً می توانند غلات دیگر بخورند، افراد مبتلا به بیماری سلیاک نمی توانند هیچ ماده غذایی حاوی گلوتن را بخورند که در غلات دیگر مانند جو، چاودار و گاهی اوقات جو دوسر نیز یافت می شود.

 

واکنش آلرژیک به گندم چگونه درمان می شود؟

اگر کودک شما آلرژی گندم (یا هر نوع حساسیت غذایی جدی) داشته باشد، پزشک از او می خواهد که در مواقع اضطراری یک تزریق کننده خودکار اپی نفرین به همراه داشته باشد. تزریق خودکار اپی نفرین یک داروی نسخه ای است که در یک ظرف کوچک و با قابلیت حمل آسان عرضه می شود. استفاده از آن آسان است. پزشک به شما نشان می دهد که چگونه. به کودکانی که به اندازه کافی بزرگ هستند می توان نحوه تزریق آمپول را به خود آموزش داد. اگر آنها اپی نفرین را حمل می کنند، باید در همان نزدیکی باشد، نه اینکه در کمد یا دفتر پرستار رها شود.

آلرژی به گندم در کودکان کیدز 24
آلرژی به گندم در کودکان کیدز 24

هر کجا که کودک شما باشد، مراقبان بزرگسال باید همیشه بدانند که اپی نفرین کجاست، دسترسی آسان به آن داشته باشند و بدانند که چگونه واکسن را انجام دهند. کارکنان مدرسه فرزند شما باید در مورد آلرژی بدانند و یک برنامه اقدام داشته باشند. داروهای نجات کودک شما (مانند اپی نفرین) باید همیشه در دسترس باشد.

هر ثانیه در یک واکنش آلرژیک به حساب می آید. اگر کودک شما شروع به علائم آلرژیک جدی مانند تورم دهان یا گلو یا مشکل در تنفس کرد، فوراً تزریق خودکار اپی نفرین را به او بدهید. همچنین اگر علائم شامل دو قسمت مختلف بدن مانند کهیر همراه با استفراغ است، فورا آن را مصرف کنید. سپس با 911 تماس بگیرید و فرزند خود را به اورژانس ببرید . فرزند شما باید تحت نظارت پزشکی باشد زیرا حتی اگر بدترین حالت به نظر برسد، موج دوم علائم جدی ممکن است رخ دهد.

همچنین ایده خوبی است که یک آنتی هیستامین بدون نسخه (OTC) برای کودک خود به همراه داشته باشید زیرا این می تواند به درمان علائم خفیف آلرژی کمک کند. از آنتی هیستامین ها استفاده کنید   پس از – نه به عنوان جایگزین – تزریق اپی نفرین در طول واکنش های تهدید کننده زندگی.

 

چه چیز دیگری باید بدانم؟

اگر آزمایش آلرژی نشان داد که کودک شما به گندم آلرژی دارد، پزشک دستورالعمل هایی را در مورد ایمن نگه داشتن فرزندتان ارائه می دهد. کودک شما باید به طور کامل از محصولاتی که با گندم تهیه می شود اجتناب کند. اگرچه بیشتر واکنش‌های آلرژیک به گندم پس از خوردن محصول گندم اتفاق می‌افتد، گاهی اوقات افراد می‌توانند به گندم خامی که تنفس می‌کنند واکنش نشان دهند (مانند نانوایی که آرد را در محل کار استنشاق می‌کند).

فروشگاه های مواد غذایی طبیعی و بخش مواد غذایی سالم در فروشگاه های مواد غذایی معمولاً جایگزین های مطمئنی از جمله نان های بدون گندم، کراکر و غلات صبحانه دارند. همچنین به دنبال آردهای جایگزین تهیه شده از سیب زمینی، برنج، گندم، جو، جو و ذرت باشید. برای اطلاعات در مورد غذاهایی که باید اجتناب کنید، سایت هایی مانند شبکه تحقیقات و آموزش آلرژی غذایی (FARE) را بررسی کنید.

آلرژی به گندم در کودکان کیدز 24
آلرژی به گندم در کودکان کیدز 24

همیشه برچسب مواد غذایی را بخوانید تا ببینید آیا یک غذا حاوی گندم است یا خیر. تولیدکنندگان غذاهایی که در ایالات متحده فروخته می‌شوند باید اعلام کنند که آیا غذاها حاوی یکی از هشت آلرژن رایج از جمله گندم هستند یا خیر. برچسب باید «گندم» را در فهرست مواد تشکیل دهد یا بعد از فهرست بگوید «حاوی گندم است».

برخی از غذاها از لیست مواد تشکیل دهنده خوب به نظر می رسند، اما در حین تهیه می توانند با گندم در تماس باشند. به این آلودگی متقابل می گویند . به دنبال عبارات مشاوره ای مانند “ممکن است حاوی گندم باشد”، “فرآوری شده در تاسیساتی که گندم را نیز فرآوری می کند” یا “تولید شده بر روی تجهیزاتی که برای گندم نیز استفاده می شود” باشید. همه شرکت ها برای آلودگی متقابل برچسب گذاری نمی کنند، بنابراین اگر شک دارید، برای اطمینان با شرکت تماس بگیرید یا ایمیل بزنید.

اگر گندم وارد یک محصول غذایی شود، آلودگی متقابل ممکن است اتفاق بیفتد، زیرا در مکانی ساخته شده یا سرو می شود که از گندم در غذاهای دیگر استفاده می شود. این می تواند روی سطوح و ظروف آشپزخانه اتفاق بیفتد – از چاقو و تخته برش گرفته تا توستر یا گریل. غذاهای سرخ شده اغلب دارای پتانسیل آلودگی متقابل هستند، زیرا می توان آنها را در همان روغنی که غذاهای حاوی گندم دارند سرخ کرد.

هنگامی که خارج از خانه غذا می خورید، مطمئن شوید که یک تزریق کننده خودکار اپی نفرین همراه خود داشته باشید و تاریخ مصرف آن تمام نشده باشد. همچنین به افرادی که غذای کودکتان را آماده یا سرو می کنند، در مورد حساسیت به گندم بگویید. گاهی اوقات، ممکن است بخواهید با خود غذایی بیاورید که می دانید بی خطر است. اگر به نظر می رسد سرآشپز، مدیر یا مالک از درخواست شما برای یک وعده غذایی مطمئن ناراحت نیست، در رستوران غذا نخورید.

همچنین با کارکنان مدرسه در مورد خطرات آلودگی متقابل برای غذاهای موجود در کافه تریا صحبت کنید. شاید بهتر باشد ناهار را در خانه بسته بندی کنید تا بتوانید آنچه را در آنها وجود دارد کنترل کنید.

 

موارد دیگری که باید در نظر داشت:

• مطمئن شوید که انژکتور خودکار اپی نفرین همیشه در دسترس باشد و تاریخ مصرف آن تمام نشده باشد.

• به کودکتان غذای پخته شده ای که خودتان درست نکرده اید یا چیزی با مواد ناشناخته ندهید.

• به همه کسانی که غذا را کنترل می کنند – از بستگان گرفته تا کارکنان رستوران – بگویید که فرزند شما به گندم حساسیت دارد.

 

 

 

اپلیکیشن آوا کیدز:

اپلیکیشن “آوا کیدز” به عنوان یک راهکار هوشمند و جامع برای تغذیه، آموزش، و مراقبت از کودکان معرفی می‌شود. این اپلیکیشن با توجه به سن، بیماری‌ها، و شرایط خاص هر کودک، برنامه غذایی شخصی‌سازی کرده و به والدین کمک می‌کند تا بهترین تغذیه را برای رشد و توسعه سالم فرزندان خود انتخاب کنند. از طریق مقالات، لالایی‌ها و پادکست‌های منحصر به فرد این اپلیکیشن، والدین قادر به یادگیری دقیق‌تر درباره بهترین روش‌ها و نکات برای پرورش فرزندان خود خواهند بود.

 

“آوا کیدز” با ارائه خدماتی هوشمند و شخصی‌سازی شده، به والدین اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی در زمینه تغذیه و پرورش کودکان فراهم می‌کند. این اپلیکیشن به والدین این امکان را می‌دهد که با دسترسی به محتواهای آموزشی و تفریحی، تجربه‌ی یک محیط یادگیری چند بعدی را تجربه کنند. “اوا کیدز” نه تنها یک راهنمای قدرتمند در حوزه تغذیه کودکان است بلکه یک همراه هوشمند برای والدین در سفر پررنگ و چالش‌انگیز پرورش فرزندانشان نیز محسوب می‌شود.

توضیحات دکتر بهزاد مقدم، متخصص تغذیه کودکان در خصوص اپلیکیشن آواکیدز

مقالات مرتبط

اشتراک گذاری:

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
    Verification: 21c1a9e26c75b00f