شیر مادران ماجان ، فواید برای مادر و کودک

[WPPV-TOTAL-VIEWS] مشاهده
شیر غنی شده مادران باردار و شیرده ماجان (کاله)

شیر غنی شده مادران باردار و شیرده

آیا می دانستید که شیر غنی شده برای مادران باردار و شیرده هم وجود دارد؟ منظور از شیر غنی شده چیست؟ همواره آرزوی والدین داشتن فرزندی سالم است و برای دست یافتن به آن تمامی تلاش خود را می کنند. مهم‌ترین و شاید تأثیرگذارترین مرحله رشد فرزند در همان دوران جنینی او است. شاید باورتان نشود اما تغذیه مناسب جنین توسط مادر باردار سبب تولد نوزادی زیبا با وزن مناسب و هوش بسیار خواهد شد. پس از به دنیا آمدن فرزندمان نیز نوبت به تغذیه نوزاد با شیر مادرمی رسد. متخصصان این حوزه معتقدند که شیر مادر تحت تأثیر عوامل بسیاری قرار می گیرد، برخی از آنها ژنتیکی و برخی دیگر محیطی است که مربوط به تغذیه و رژیم غذایی مادر شیرده می شود.

بنابراین مادر باردار برای سلامتی خود و جنین در حال رشدش باید از رژیم غذایی مناسب حاوی شیر استفاده کند. تحقیقات پژوهشگران نشان داده است شیر منبع مهمی از کلسیم و پروتئین بوده و با نوشیدن آن توسط مادر باردار املاح، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد جنین فراهم می شود.پس چه بهتر همواره از شیرهای غنی شده نظیر شیر مادران باردار و شیرده ماجان (کاله) استفاده کنیم؛ چراکه این شیرها فاقد هر گونه مواد نگه دارنده بوده و به راحتی ویتامین هایی نظیر ویتامین A ، ویتامین D، ویتامین C، آهن و اسید فولیک و غیره را که برای بدن ضروریست تأمین می کند.

شیر مادران ماجان

فواید مصرف شیر در بارداری چیست؟

شیر مادر حاوی ترکیبی بی نظیر از اسیدهای چرب، لاکتوز، اسیدهای آمینه، ویتامین ها، مواد معدنی و آنزیم ها و سایر فاکتورهای مهم دیگری است که با یکدیگر ترکیب می شوند و غذای مناسب نوزادان را می سازند. شیر مادر به عنوان یک ماده غذایی غنی از ویتامین های مختلف بوده که تمامی نیازهای بدن نوزاد را برای رشد بهتر او فراهم می سازد. در ضمن شیر مادر با خاصیت هضم آسان آن توسط نوزاد، برای رشد مغز و محافظت او در برابر بیماری و عفونت ها بسیار ضروری است.

پزشکان معتقدند که شیردهی پس از زایمان نیز برای مادران بسیار سودمند است چرا که این امر خطر سرطان تخمدان، سرطان پستان و پوکی استخوان در آن ها را کاهش می دهد. با این اوصاف یک مادر باردار باید در طول دوران بارداری خود رژیم غذایی مناسبی با مقادیر بالای کلسیم داشته باشد تا پس از وضع حمل بتواند نوزاد خود را با شیری مغذی تغذیه کند چرا که تغذیه با شیر مادر حداقل تا 12 ماهگی کودک ادامه می یابد.

استفاده از شیر مادران ماجان برای مادران باردار و شیرده به عنوان بهترین انتخاب برای این ماده غذایی مغذی است. فواید شیر ماجان به هنگام استفاده مادران باردار و شیرده عبارتند از:

تأمین ویتامین D بدن مادران باردار و شیرده با استفاده از شیر ماجان

شیر مادران ماجان با دارا بودن منبع غنی از ویتامین D می تواند تأمین کننده مقادیری کافی و مناسب از این ویتامین برای خانم های باردار و شیرده باشد. مادران باردار به این نکته توجه داشته باشند که استفاده کافی از شیر نه تنها در دوران جنینی روی رشد کودک تأثیر مناسبی دارد بلکه پس از تولد نیز سبب کاهش خطر ابتلا به آلرژی در نوزاد می گردد؛ بنابراین تغذیه مادر با شیر هم در دوران بارداری و هم در شیردهی نقشی غیرقابل انکار در سلامت نوزاد دارد. در این بین شیر غنی شده ماجان با دارا بودن انواع ویتامین ها می تواند این نقش مهم را ایفا کند.

مادران باردار و یا شیرده ای که از شیر غنی شده با این ویتامین مهم تغذیه می کنند همواره کودکانشان از نرمی استخوان در امان خواهند بود و از رشد بسیار مناسب استخوان ها برخوردارند به طوری که از نظر اندازه قد، این کودکان در بخش بالای نمودار رشد قدی خود قرار دارند.

● تأمین مقادیر مناسب از کلسیم برای بدن

زنان در دوران بارداری و شیردهی نیازمند استفاده از مواد غذایی حاوی کلسیم فراوان هستند چراکه جنین مرتباً از کلسیم بدن مادر برای رشد بخش های مختلف بدن به خصوص استخوان ها استفاده می کند. در زمان شیردهی نیز این موضوع اهمیت بسیاری پیدا می کند. چنانچه مادر باردار یا شیرده با کمبود کلسیم در بدن مواجه شود دچار بیماری هایی چون پوکی استخوان، خرابی دندان ها و غیره خواهد شد. شیر غنی شده ماجان منبع بسیار مناسبی برای تأمین کلسیم بدن مادر بارداران و شیرده است.

● دریافت پروتئین و اسیدهای چرب مورد نیاز بدن با نوشیدن شیر

مهم‌ترین بخش در رشد جنین مربوط به بخش های عصبی است و برای رشد این بخش ها جنین باید توسط مقادیر بالای پروتئین، اسیدآمینه و اسیدهای چرب ضروری در شکم مادر تغذیه شود. شیر غنی شده ماجان نه تنها ویتامین های مورد نیاز برای رشد قسمت های عصبی جنین را فراهم می کند بلکه به عنوان شیری استریلیزه و هموژنیزه با داشتن فولیک اسید و ویتامین روی در درون خود احتمال ناهنجاری های ناشی از نقص در لوله عصبی جنین را نیز کاهش می دهد. پروتئین موجود در این شیر جریان خون در رحم را بهبود بخشیده و سبب تقویت رحم می شود.

● رفع سوزش معده مادران باردار با مصرف شیر ماجان

شیر مادران ماجان با داشتن خاصیت آنتی اسیدی خود سبب رفع سوزش سر دل مادر باردار شده و برای افرادی که از ناراحتی معده رنج می برند، مناسب است.

● کاهش ریسک زایمان با وزن پایین کودک

مادران بارداری که توسط شیر تغذیه شده اند اغلب فرزندان سالم با وزن متناسب را به دنیا آورده اند چراکه استفاده شیر توسط مادر باردار سبب وزن گیری مناسب جنین شده و از تولد نوزاد با وزن کم جلوگیری می کند.

● افزایش هوش کودک با خوردن شیر توسط مادر در دوران بارداری

کودکانی که مادران آن ها در دوران بارداری خود از شیر استفاده کرده اند نسبت به سایر کودکان از ضریب هوشی بالاتری برخوردارند. تغذیه مادران باردار توسط شیر سبب رساندن ویتامین های ضروری برای رشد مغز جنین می شود.

مقدار مصرف شیر برای مادر باردار و شیرده در طول روز چقدر است؟

استفاده روزانه از شیر توسط مادر باردار برای تأمین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن او بسیار ضروری است. متخصصان تغذیه معتقدند مادران در دوران بارداری و شیردهی خود باید روزی دو لیوان شیر را در برنامه غذایی خود بگنجانند. بهترین ساعات مصرف شیر، زمان بیدار شدن از خواب به هنگام صبح و در پایان شب به هنگام خواب است. در ضمن توجه کنید که همواره از شیرهای بسته بندی و استریلیزه استفاده کرده تا امکان آلودگی در شیر وجود نداشته باشد. به هنگام مصرف اعتدال در خوردن آن را فراموش نکنید و پس از صرف غذاهای سنگین از شیر استفاده نکنید.

شیر مادران ماجان

کلام آخر

داشتن رژیم غذایی مناسب با استفاده از شیر توسط مادر باردار بعدها در کیفیت شیردهی بسیار مؤثر خواهد بود. به‌عنوان‌مثال اسید چرب موجود در شیر مادر شیرده که در رژیم غذایی دوران بارداری و شیردهی خود که از شیرهای غنی شده استفاده کرده بسیار با کیفیت تر از مادر بارداری است که اصلاً از شیر در تغذیه خود استفاده نکرده است. شیر غنی شده ماجان (کاله) برای مادران باردار و شیرده به عنوان بهترین انتخاب برای داشتن تغذیه مناسب در این دوران بوده که تأمین کننده ویتامین های مورد نیاز برای رشد جنین و نوزاد است.

اشتراک گذاری:

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
    Verification: 21c1a9e26c75b00f