آیا تا به حال به نقش اسباب بازی ها در زندگی و آینده کودک خود فکر کرده اید؟ آیا می دانستید که نوزادان و کودکان در مراحل مختلف از رشد خود به کدامیک از اسباب بازی ها توجه بیشتری می کنند؟ بر اساس آنچه که پژوهشگران می گویند “کودکان از طریق بازی، با جهان پیرامون خود آشنا می شوند” و در این مدت، آنها مهارتهای لازم را برای زندگی آینده خود توسعه می دهند.

از آنجا که کودکان در حین بازی تحت تأثیر محیط اطراف خود هستند، اسباب بازی‌ها با درگیر کردن پتانسیل هایی از جسم و روح آنها به شیوه ای سرگرم کننده و جالب بر رشد آنها نیز تأثیر می گذارند.

علاوه بر این گفته می شود ترجیح و علاقه کودک به یک اسباب بازی ممکن است دریچه ای برای انتخاب شغل و نقش های آینده او در جامعه باشد.

به همین دلیل بسیار مهم است که والدین با دقت، رفتار فرزند خود را مشاهده کرده و اسباب بازی‌‎هایی مناسب برای آنها تهیه کنند که از احساسات آنها حمایت می کند.

اثرات مثبت اسباب بازی بر رشد کودک و انتخاب شغل آینده او

مطالعات و پژوهش های کارشناسان در این زمینه حاکی از آن است که اسباب بازی ها نقش اساسی در رشد و پرورش کودکان در دوران کودکی دارند.

کودکان از طریق بازی با اسباب بازی ها به توسعه مهارت های حرکتی و شناختی خود می پردازند و حتی اسباب بازی ها به آنها کمک می کند تا یاد بگیرند بر موانع زندگی غلبه کنند.

اسباب بازی ها نقش پر رنگی در آموزش به کودکان دارند. به طور خلاصه آنها با استفاده از اسباب بازی ها می توانند راه رفتن، صحبت کردن، معاشرت کردن، کسب دانش، رشد احساسی و آگاهی اجتماعی را یاد بگیرند.
نکته جالب این است که اسباب بازی ها به دلیل تاثیر بسیار زیاد خود در رشد و شکوفایی استعداد کودک می توانند بر انتخاب شغل آینده آنان نیز تأثیر بگذارند. البته این مورد بدان معنی نیست که به طور مستقیم سبب انتخاب شغل آینده وی شود بلکه منظور امکان شناخت استعدادهای او در حین بازی و تقویت آنهاست.

والدین هرگز نباید فرزندان خود را برای انتخاب در یک شغل خاص تحت فشار قرار دهند، بلکه باید به آنها کمک کرده و زمینه مناسبی را برای کشف علایق، مهارت ها و استعدادهایشان فراهم کند که یکی از این راه ها در اختیار گذاشتن اسباب بازی‌های مناسب برای کودک است.

چه بسا مشاغل آینده فرزندان شما شامل ویژگی ها و مهارت هایی است که از طریق بازی با اسباب بازی‌های خاص ایجاد خواهند شد.

انواع بازی های نقش آفرین کودکانه شامل چه مواردی است؟

 

بازی کودک با اسباب بازی های گوناگون و همسالانش نقش مؤثری در پرورش ذهن و قدرت خلاقیت کودک دارد و سبب کسب تجارب زیادی برای او می شود.

بر اساس پژوهش های متخصصان حوزه کودک، اسباب بازی های نقش آفرین تاثیر غیر قابل انکاری در رشد و تکامل ذهنی و روحی کودک داشته و در انتخاب مسیر درست زندگی به وی کمک می کنند. پس چه بهتر است به هنگام خرید اسباب بازی برای کودکان، نقش تربیتی آن ها را نیز در نظر گرفته و انتخاب اصولی و صحیح از آنها داشته باشیم.

از آنجایی که نمی توان نقش اسباب بازی ها در تربیت کودک را نادیده گرفت، کارشناسان حوزه تربیت کودک، والدین را ترغیب به استفاده از اسباب بازی های نقش آفرین برای کودکان می کنند.

تصور کنید کودک با استفاده از ابزار و تجهیزات مهندسی، خود را در قالب یک مهندس تصور کرده و به دنبال راهکارهای مناسب برای تعمیرات در بازی کودکانه خود می گردد.

مسلماً تلاش او در این بازی بر رشد ذهن و خلاقیت او تاثیر گذار خواهد بود. البته به هنگام خرید این اسباب بازی ها باید حتماً علاقه کودک را نیز در نظر گرفت چه بسا چنانچه شما به اجبار برای کودک اسباب بازی تهیه کنید او به دلیل نداشتن علاقه، توجهی به آن نکرده و در بازی های خود از آن استفاده نمیکند.

انواع مختلف اسباب بازی های نقش آفرین عبارتند از:

• اسباب بازی های در دسته مشاغل مختلف
• اسباب بازی های گروه فانتزی در قالب تن پوش های شخصیت کارتونی
• و در نهایت اسباب بازی های واقعی

 

1. اسباب بازی های مشاغل

 

همان‌طور که از اسمش پیداست مشاغل مختلف را به کودک معرفی می کند و می تواند روشی مؤثر برای تقویت قوه تخیل و حتی انتخاب شغل آینده کودک باشد. از این شکل اسباب بازی ها می توان به مشاغلی همچون دکتر، مهندس، آتش‌نشان، پلیس و غیره اشاره نمود.

2. اسباب بازی های گروه فانتزی

 

در این اسباب بازی ها از قهرمان های کارتونی بیشتر استفاده می شود. به عنوان مثال شخصیت بتمن، دایناسورها، سوپرمن، شاهزاده ها و غیره. کودک با پوشیدن لباس های این شخصیت ها خود را در قالب آن ها تصور می کند که می تواند راهکاری مناسب در تشخیص خوب یا بد مسائل زندگیشان باشد.

3. اسباب بازی های واقعی

 

این قبیل اسباب بازی ها مهارت های زندگی را به شکل واقعی به کودک می آموزد و علاوه بر ایجاد سرگرمی برای کودک در یادگیری او بسیار مؤثر است. از این دست اسباب بازی ها می توان به لگوها و بازی های ساخت و ساز اشاره کرد.

 

فواید استفاده از اسباب بازی های نقش آفرین بر کودکان

• تقویت مهارت های ذهنی، خلاقیت و قوه تخیل کودک

بر اساس پژوهش های کارشناسان حوزه رشد و تربیت کودک، گفته می شود اسباب بازی ها نقش مؤثری در رشد خلاقیت و هوش کودک دارد. افزایش خلاقیت و بالتبع قوه تخیل در کودک می تواند او را برای زندگی آینده آماده کند. کودک با استفاده از یادگیری مهارت های زندگی از طریق بازی با اسباب بازی های نقش آفرین برنامه‌ریزی برای زندگی آینده خود و داشتن هدف را درک کرده و حتی آن را در بازی های کودکانه خود به کار می برد.

• گسترش مهارت های اجتماعی

در بازی های نقش آفرین، کودک خود را جای فرد مورد نظر قرار می دهد و با خلق شخصیت و قوه تخیل خود سعی می کند تا با فرد مد نظر همدلی کند و کارهای آن شخصیت را الگوبرداری کرده و در بازی انجام دهد. در این شکل از بازی، کودک با احساسات درون خود ارتباط برقرار کرده و کنترل رفتارهای خود را به دست می گیرد. مهمترین نکته در این قبیل بازی ها کنترل استرس در کودک است. کودک خود را بر اساس شخصیت داستان در اجتماعی تصور می کند که باید بتواند با اهالی آن اجتماع ارتباط برقرار کند. رشد عاطفی در این بازی ها نیز بسیار به چشم می خورد.

• گسترش مهارت های گفتاری و کلامی

یکی از عوامل مهم در برقراری ارتباط کودک با دیگران از طریق کلام و گفتار است. استفاده از کلمات در برقراری ارتباط کودک با دیگران سبب افزایش اعتماد به نفس کودک شده و با استفاده از بازی با اسباب بازی های نقش آفرین او یاد می گیرد برای برقراری ارتباط با دیگران خوب گوش کند و با استفاده از صحبت کردن منظور اصلی خود را به دیگران انتقال دهد؛ بنابراین بازی نقش مهمی در یادگیری کلامی و حتی نوشتاری کودک در آینده خواهد داشت.

• گسترش مهارت های حرکتی در کودک

همان طور که می دانید که بازی در کودک سبب تقویت مهارت های حرکتی و جسمی او می شود. مهارت های حرکتی موجب بازخوردهای حرکتی در محیط، کنترل بر محیط، افزایش شناخت از محیط و تاثیرگذاری بر محیط می شوند. همچنین اعتقاد بر این است که با رشد مراحل مختلف حسی-حرکتی، کودک برای مراحل بعدی رشد آماده می شود.

چگونه به وسیله اسباب بازی‌ها سبب پرورش خلاقیت در کودک شویم؟

مثالی واضح برای این موضوع استفاده از اسباب بازی های هنری و صنایع دستی است که بچه ها را تشویق به خلاقیت می کند. این اسباب بازی‌ها باعث تقویت قوه تخیل در کودکان می شوند.

همچنین مهارت های لازم برای استفاده از ابزارها و نیز مهارت های دست کودک را در هنگام بازی پرورش می دهد. این بدان معناست که کودکانی که از ساختن مدل، استفاده از خمیر بازی و بریدن کاغذ با اشکال مختلف برای ساخت کاردستی لذت می برند علاقه زیادی به هنرهای دستی دارند.

در این هنگام، والدین باید با ارائه اسباب بازی های مناسب زمینه رشد استعدادهای آنان را مهیا سازند.

تاثیر اسباب بازی ها بر شغل آینده کودک

ممکن است گاهی فرزندمان در هنگام بازی تظاهر به داشتن نقشی کند که بعدا در انتخاب شغل او موثر واقع شود. کودکان از طریق تظاهر کردن در بازی فرصتی برای انجام خواسته های خود دارند و حتی می توانند علاقه خود را به شغل خاصی نشان دهند.

به عنوان مثال مهمانی چای دختران در هنگام بازی لزوماً به این معنا نیست که آن ها علاقه به آشپز یا پیشخدمت شدن را دارند بلکه نشان از علاقه مند بودن آن ها به برقراری ارتباط با مردم و کمک به آن ها است. همچنین علاقه به پوشیدن لباس هایی از مشاغل مختلف نظیر دکتر، مهندس، آشپز، خلبان و غیره می تواند حاکی از علاقه کودک به این شغل باشد.

در ضمن اسباب بازی هایی نظیر عروسک ها و حیوانات می تواند مهارت های احساسی و همدلی را در کودک پرورش دهد. حتی با راهنمایی مناسب، کودکان در آینده می توانند پزشک، دامپزشک، مددکار اجتماعی و غیره شوند که در این صورت هم به مردم و هم به حیوانات کمک می کنند. مهم تر از همه گفته می شود بازی با عروسک ها مقدمه ای عالی برای پرورش والدینی موفق در آینده با ایجاد احساس مسئولیت در کودک است.

نکات مهم پایانی درباره انتخاب اسباب بازی ها و تاثیرات آنها بر زندگی و آینده کودکانمان

اسباب بازی ها می توانند:

• سبب مهارت ورزی و افزایش اعتماد به نفس کودکان شوند.
• به نوعی میتواند تمرین زندگی آینده کودکان باشد.
• برخی از کارشناسان معتقدند در آینده شغلی کودک نیز تاثیر گذار است.
• انتخاب نوع اسباب بازی ها در شکل گیری شخصیت کودک بسیار موثر است.

کلام آخر

به خاطر داشته باشید که فرزندان نباید به دلیل علاقه والدین به شغل خاصی تحت فشار قرار گیرند. لذا در هنگام انتخاب اسباب بازی، خواست او را در نظر بگیرید. بهتر است اجازه دهید کودک برای خرید یا بازی، خود به انتخاب آن ها بپردازد.

به یاد داشته باشیم اسباب بازی‌ها به آنها کمک می کند مهارت و دانشی را کسب کنند که مطمئناً در زندگی آینده آنها کمک خواهد کرد. تنها وظیفه شما به عنوان والدین این است که آنها را در این تجربه راهنمایی کنید. فروشگاه آنلاین کیدز 24 در این امر مهم، دست به کار شده است و توانسته براساس سن کودک و علایق و پرورش مهارت های مختلف در او به عرضه اسباب بازی‌های مناسب برای کودکان بپردازد.

اشتراک گذاری:

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
    Verification: 21c1a9e26c75b00f