اسباب بازی ها در زندگی و آینده کودکمان چه اثراتی خواهند داشت؟

آیا تا به حال به نقش اسباب بازی ها در زندگی و آینده کودک خود فکر کرده اید؟ آیا می دانستید که نوزادان و کودکان در مراحل مختلف از رشد خود به کدامیک از اسباب بازی ها توجه بیشتری می کنند؟ بر اساس آنچه که پژوهشگران می گویند “کودکان از طریق بازی، با جهان پیرامون خود آشنا می شوند” و در این مدت، آنها مهارتهای لازم را برای زندگی آینده خود توسعه می دهند.

از آنجا که کودکان در حین بازی تحت تأثیر محیط اطراف خود هستند، اسباب بازی‌ها با درگیر کردن پتانسیل هایی از جسم و روح آنها به شیوه ای سرگرم کننده و جالب بر رشد آنها نیز تأثیر می گذارند.

علاوه بر این گفته می شود ترجیح و علاقه کودک به یک اسباب بازی ممکن است دریچه ای برای انتخاب شغل و نقش های آینده او در جامعه باشد.

به همین دلیل بسیار مهم است که والدین با دقت، رفتار فرزند خود را مشاهده کرده و اسباب بازی‌‎هایی مناسب برای آنها تهیه کنند که از احساسات آنها حمایت می کند.

اثرات مثبت اسباب بازی بر رشد کودک و انتخاب شغل آینده او

مطالعات و پژوهش های کارشناسان در این زمینه حاکی از آن است که اسباب بازی ها نقش اساسی در رشد و پرورش کودکان در دوران کودکی دارند.

کودکان از طریق بازی با اسباب بازی ها به توسعه مهارت های حرکتی و شناختی خود می پردازند و حتی اسباب بازی ها به آنها کمک می کند تا یاد بگیرند بر موانع زندگی غلبه کنند.

اسباب بازی ها نقش پر رنگی در آموزش به کودکان دارند. به طور خلاصه آنها با استفاده از اسباب بازی ها می توانند راه رفتن، صحبت کردن، معاشرت کردن، کسب دانش، رشد احساسی و آگاهی اجتماعی را یاد بگیرند.
نکته جالب این است که اسباب بازی ها به دلیل تاثیر بسیار زیاد خود در رشد و شکوفایی استعداد کودک می توانند بر انتخاب شغل آینده آنان نیز تأثیر بگذارند. البته این مورد بدان معنی نیست که به طور مستقیم سبب انتخاب شغل آینده وی شود بلکه منظور امکان شناخت استعدادهای او در حین بازی و تقویت آنهاست.

والدین هرگز نباید فرزندان خود را برای انتخاب در یک شغل خاص تحت فشار قرار دهند، بلکه باید به آنها کمک کرده و زمینه مناسبی را برای کشف علایق، مهارت ها و استعدادهایشان فراهم کند که یکی از این راه ها در اختیار گذاشتن اسباب بازی‌های مناسب برای کودک است.

چه بسا مشاغل آینده فرزندان شما شامل ویژگی ها و مهارت هایی است که از طریق بازی با اسباب بازی‌های خاص ایجاد خواهند شد.

چگونه به وسیله اسباب بازی‌ها سبب پرورش خلاقیت در کودک شویم؟

مثالی واضح برای این موضوع استفاده از اسباب بازی های هنری و صنایع دستی است که بچه ها را تشویق به خلاقیت می کند. این اسباب بازی‌ها باعث تقویت قوه تخیل در کودکان می شوند.

همچنین مهارت های لازم برای استفاده از ابزارها و نیز مهارت های دست کودک را در هنگام بازی پرورش می دهد. این بدان معناست که کودکانی که از ساختن مدل، استفاده از خمیر بازی و بریدن کاغذ با اشکال مختلف برای ساخت کاردستی لذت می برند علاقه زیادی به هنرهای دستی دارند.

در این هنگام، والدین باید با ارائه اسباب بازی های مناسب زمینه رشد استعدادهای آنان را مهیا سازند.

تاثیر اسباب بازی ها بر شغل آینده کودک

ممکن است گاهی فرزندمان در هنگام بازی تظاهر به داشتن نقشی کند که بعدا در انتخاب شغل او موثر واقع شود. کودکان از طریق تظاهر کردن در بازی فرصتی برای انجام خواسته های خود دارند و حتی می توانند علاقه خود را به شغل خاصی نشان دهند.

به عنوان مثال مهمانی چای دختران در هنگام بازی لزوماً به این معنا نیست که آن ها علاقه به آشپز یا پیشخدمت شدن را دارند بلکه نشان از علاقه مند بودن آن ها به برقراری ارتباط با مردم و کمک به آن ها است. همچنین علاقه به پوشیدن لباس هایی از مشاغل مختلف نظیر دکتر، مهندس، آشپز، خلبان و غیره می تواند حاکی از علاقه کودک به این شغل باشد.

در ضمن اسباب بازی هایی نظیر عروسک ها و حیوانات می تواند مهارت های احساسی و همدلی را در کودک پرورش دهد. حتی با راهنمایی مناسب، کودکان در آینده می توانند پزشک، دامپزشک، مددکار اجتماعی و غیره شوند که در این صورت هم به مردم و هم به حیوانات کمک می کنند. مهم تر از همه گفته می شود بازی با عروسک ها مقدمه ای عالی برای پرورش والدینی موفق در آینده با ایجاد احساس مسئولیت در کودک است.

نکات مهم پایانی درباره انتخاب اسباب بازی ها و تاثیرات آنها بر زندگی و آینده کودکانمان

اسباب بازی ها می توانند:

• سبب مهارت ورزی و افزایش اعتماد به نفس کودکان شوند.
• به نوعی میتواند تمرین زندگی آینده کودکان باشد.
• برخی از کارشناسان معتقدند در آینده شغلی کودک نیز تاثیر گذار است.
• انتخاب نوع اسباب بازی ها در شکل گیری شخصیت کودک بسیار موثر است.

کلام آخر

به خاطر داشته باشید که فرزندان نباید به دلیل علاقه والدین به شغل خاصی تحت فشار قرار گیرند. لذا در هنگام انتخاب اسباب بازی، خواست او را در نظر بگیرید. بهتر است اجازه دهید کودک برای خرید یا بازی، خود به انتخاب آن ها بپردازد.

به یاد داشته باشیم اسباب بازی‌ها به آنها کمک می کند مهارت و دانشی را کسب کنند که مطمئناً در زندگی آینده آنها کمک خواهد کرد. تنها وظیفه شما به عنوان والدین این است که آنها را در این تجربه راهنمایی کنید. فروشگاه آنلاین کیدز 24 در این امر مهم، دست به کار شده است و توانسته براساس سن کودک و علایق و پرورش مهارت های مختلف در او به عرضه اسباب بازی‌های مناسب برای کودکان بپردازد.

اشتراک گذاری:

اشتراگ گذاری در facebook
اشتراگ گذاری در twitter
اشتراگ گذاری در linkedin
اشتراگ گذاری در pinterest
اشتراگ گذاری در telegram
اشتراگ گذاری در whatsapp
اشتراگ گذاری در print
اشتراگ گذاری در email
mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    Verification: 21c1a9e26c75b00f