بازی درمانی اگرچه گاهی اوقات در مورد برخی بزرگسالان هم به کارمی رود ، اما یک روش روان درمانی است که در درجه اول برای کمک به کودکان 3 تا 12 ساله در کشف زندگی خود و بیان آزادانه افکار و احساسات سرکوب شده از طریق بازی استفاده می شود. روش بازی درمانی به طور معمول در یک اتاق بازی امن و راحت اتفاق می افتد ، جایی که قوانین یا محدودیت بسیار کمی برای کودک اعمال می شود ، آزادی بیان را تشویق می کند و به درمانگر اجازه می دهد انتخاب ها ، تصمیمات و سبک بازی کودک را مشاهده کند.

هدف این است که به کودکان کمک شود تا خودشان را به شیوه هایی سالم ابرازکنند ، از احترام و همدلی بیشتری برخوردار شوند و روش های جدید و مثبت تری را برای حل مشکلات کشف کنند.

کاربرد بازی درمانی

بازی درمانی به کودکانی که دارای نقص اجتماعی یا عاطفی هستند کمک می کند تا بهتر ارتباط برقرار کنند ، رفتار خود را تغییر دهند ، مهارت های حل مسئله را پیدا کنند و از راه های مثبت با دیگران ارتباط برقرار کنند.

همچنین برای کودکانی که در زندگی خود دچار حوادث استرس زا مانند ابتلا به بیماری جدی یا بستری شدن در بیمارستان ، خشونت خانگی ، سوءاستفاده جنسی ، تروما(تجربه هولناک)، بحران خانوادگی یا کودکانی که شاهد تغییر ناراحت کننده در محیط زندگی خود هستند ، مناسب است.

بازی درمانی می تواند به کودکان دارای مشکلات تحصیلی و اجتماعی ، اختلالات یادگیری ، اختلالات رفتاری ، اضطراب ، افسردگی ، غم یا عصبانیت و همچنین کودکان دارای اختلال نقص توجه-بیش فعالی یا طیف اوتیسم کمک کند.

چه انتظاری از بازی درمانی داریم؟

والدین یا مراقبت کنندگان اصلی کودک نقش مهمی در بازی درمانی دارند. پس از انجام مصاحبه اولیه با والدین ،درمانگر اطلاعات مربوط به کودک را جمع آوری می کند و اغلب مصاحبه ای جداگانه با کودک انجام میدهد  .درمانگر می تواند قبل از شروع کار،روند درمان ارزیابی کند.ارزیابی به درمانگر اجازه می دهد تا بهترین روش درمانی را برای کودک اجرا کند.

در اتاق بازی ، کودک ترغیب می شود تا با انواع بسیار خاصی از اسباب بازی هایی که خود ابرازگری را تشویق می کنند و یادگیری رفتارهای مثبت را تسهیل می کنند ، بازی کند. هنرو انواع کاردستی ها ، موسیقی ، رقص ، داستان سرایی و سایر ابزارها نیز ممکن است در بازی درمانی گنجانده شود.

بازی درمانی معمولاً در جلسات هفتگی به طور متوسط 20 جلسه در و در هر جلسه 30 تا 45 دقیقه انجام می شود.

چگونه بازی درمانی روی کودک اثر میگذارد؟

بازی درمانی به نیازهای منحصر به فرد تکاملی کودکان خردسال پاسخ می دهد ،به ویژه کودکانی که بیشتر خود را از طریق فعالیت های بازی ابراز میکنند تا از طریق ارتباط کلامی. درمانگر از بازی و سایر فعالیت های خلاقانه برای برقراری ارتباط با کودک و مشاهده چگونگی استفاده کودک از این فعالیت ها برای بیان افکار و احساساتی که با کلمات بیان نمی شوند، استفاده می کند.

دو روش برای بازی درمانی وجود دارد:

1-بازی درمانی بدون هدایت: یک دیدگاه کودک محورانه است و براین اصل استوار است که کودکان می توانند با توجه به شرایط وبا آزادی و بدون هیچگونه جهت دهی، زمان ،برنامه و اهداف  بازی را تعیین کرده و با آموزش و نظارت محدود ، مسائل خود را بیان و حل کنند.

2-بازی درمانی هدایت شده: در این شیوه درمانگر روند بازی را هدایت میکند وکمک بیشتری از طرف او برای سرعت بخشیدن به نتایج موردنظر صورت می گیرد.

بسته به شرایط کودک، درمانگر از هر دو روش استفاده می کنند.

در بازی درمانی باید به دنبال چه مواردی باشید

بازی درمانگران  در زمینه رشد ، دلبستگی و استفاده از بازی به عنوان راهی برای برقراری ارتباط با کودکان کاملاً آموزش دیده اند. همچنین بازی درمانگران باید در یک رویکرد درمانی شناخته شده مانند درمان های کودک محور، شناختی- رفتاری ، آدلری یا گشتالت درمانی فعالیت کنند . علاوه بر یافتن فردی با سوابق تحصیلی مناسب و تجربه مربوطه ، به دنبال یک درمانگری باشید که با او در مورد مسائل شخصی و خانوادگی خود احساس راحتی می کنید.

منبع:Play Therapy

اشتراک گذاری:

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه
    Verification: 21c1a9e26c75b00f